U akuzua për abuzim seksual me djem të mitur, Bafta heq nga nominimet regjisorin

Regjisori i Bohemian Rhapsody, Bryan Singer është hequr nga nominimet e Bafta për shkak të akuzave se abuzoi seksualisht me djem nën moshë.

Bafta tha se filmit i tij Bohemian Rhapsody mbetet i nominuar për çmimin Outstanding British Film por nominimi i Singer u pezullua.

Pretendimet vijnë nga një artikull i publikuar në The Atlantic, i cili citon katër burra që thotë se nuk kanë folur publikisht më parë.

Bafta Film Awards 2019 do zhvillohen në  Royal Albert Hall në Londër të dielën (10 shkurt).

Akademia tha se pezullimi do vazhdojë derisa të zgjidhet çëshjta e akuzave.

Singer u shkarkua si regjisor i Bohemian Rhapsody tri javë para se të përfundonin xhirimet.

Ai më parë ka qenë regjisor i filmave si si X-Men, Superman Returns dhe The Suspects Usual, për të cilin mori një nominim Bafta në vitin 1996.

Loading...

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here