Torta e Dashurisë

Përbërësit
200 gr gjalpë
200 gr miell
100 gr çokollatë e zezë
30 gr kakao
200 gr sheqer
3 kokërr vezë
50 ml qumësht
1 gr kripë
5 gr pluhur pjekës

 

Përgatitja
1
Fillimisht rrihni gjalpin në temperaturë ambienti bashkë me sheqerin, shtoni në të dhe çokollatën e shkrirë në banjomari dhe më pas hidhini vezët një e nga një.
2
Trazoni miellin me kakaon dhe shtoni gradualisht tek gjalpi i rrahur me sheqerin.
3
Më pas, shtoni qumështin dhe vazhdoni ta trazoni ngadalë.
4
Lyeni një tepsi në formë zemre me pak gjalpë, pudroseni me pak miell, shtoni në të brumin e përgatitur dhe piqeni në temperaturë 180 gradë për 35-40 minuta.
5
Tortën mund ta dekoroni me krem qumështi sipas dëshirës

Loading...

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here