SHBA vendos sanksionet “më të forta ndonjëherë” ndaj Iranit

SHBA vendosi sanksionet e saj “më të vështira ndonjëherë” kundër Iranit të hënën pas një valë proteste në të gjithë vendin e pasur me naftë.

Administrata Trump rivendosi të gjitha sanksionet e hequra nga marrëveshja bërthamore e vitit 2015, duke synuar Iranin dhe shtetet që tregtojnë me të.

Ata do të godasin eksportet e naftës, anijet dhe bankat, të gjitha pjesët kryesore të ekonomisë.

Mijëra iranianë që këndonin “Vdekje Amerikës” u mblodhën të dielën, duke hedhur poshtë thirrjet për bisedime.

Ushtria e Iranit gjithashtu, u citua të ketë thënë se do të mbajë stërvitjet e mbrojtjes ajrore të hënën dhe të martën për të provuar aftësitë e vendit.

Demonstratat u zhvilluan në 39 vjetorin e okupimit të ambasadës amerikane në Teheran, gjë që çoi në katër dekada armiqësi reciproke.

Para se të udhëtojë për një fushatë për zgjedhjet afatmesme të SHBA, Presidenti Donald Trump tha se ‘Irani po luftonte tashmë nën politikat e administratës së tij’.

“Sanksionet e Iranit janë shumë të forta, ato janë sanksionet më të forta që kemi imponuar ndonjëherë, dhe do të shohim se çfarë ndodh me Iranin, por nuk po bëjnë shumë mirë, mund t’ju them”, tha presidenti Trump.

Loading...

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here