Përleshje vdekjeprurëse mes protestuesve dhe policisë në Sudan

Forcat e sigurimit sudanez janë përplasur me protestuesit pro-demokracisë jashtë selisë ushtarake në kryeqytetin Khartoum.

BBC raporton se sipas burimeve nga uniformat e bardha janë vrarë të paktën 8 persona.

Ndërsa raportohet se janë përdorur municionet ndaj protestuesve. Vendi qeveriset nga një Këshill Ushtarak i Përkohshëm (TMC) që kur Presidenti Omar al-Bashir u rrëzua gjatë një grushti shteti në prill.

Këshilli mohoi përdorimin e forcës për të ndalur protestat.

Protestuesit kanë kërkuar që një qeveri civile të marrë përsipër drejtimin e vendit.

Loading...

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here