Penne integrale me kunguj dhe karkaleca

Përbërësit
pene (Integrale “Garofalo”)
1 filxhan vaj ulliri
1 qepë e njomë (e grirë imët)
2 kungull (të prerë në feta)
1 lugë gjelle kripë
4 karkaleca
kripë
piper
1 filxhan verë e bardhë
1 filxhan pana

Përgatitja
1
Si fillim në një tenxhere me ujë e kripë zieni penet “Garofalo”. Në një tigan me vaj ulliri skuqni qepën e njomë.
2
Më pas shtoni kungujt dhe karkalecat. I marinoni me kripë e piper. Tani shtoni verën dhe panën. I trazoni mirë dhe shtoni penet.
3
I lini përreth 3 minuta në zjarr ndërkohë që i përzieni vazhdimisht. I servirni në një pjatë të ngrohta dhe nxitoni t’i shijoni!

 

Loading...

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here