E premte, Janar 18, 2019

Tavë me kumbulla shahine

Përbërësit 500 gr mish qengji 35 kumbulla shahine 7 qepë e njomë selino (kërcelli) 1 tufë borzilok (të freskët) 3/4 gotë uji verë piper   Përgatitja 1 Fillimisht skuqim selinonë me qepët dhe borzilokun e...

Thjerrëza të mbuluara

Përbërësit vaj ulliri (Olitalia) 1 kokërr qepë (e grirë imët) 1/2 degë selino (e grirë imët) 1/2 karotë (e grirë imët) 1/4 spec djegës salcë domatesh (Pomi) thjerrëza ("Teuta") 1 koncentrat pule...

Byrek me qumësht

Përbërësit 500 ml qumësht (Lufra) 50 gr gjalpë 100 gr miell misri 3 vezë (të verdha) 250 gr djathë i bardhë kripë piper   Përgatitja 1 Në një tenxhere skuqni gjalpin. Shtoni miellin e misrit...

Fërgesë vere me speca e domate

Përbërësit 3 kokrra domate 5 spec jeshil 2 thelpinj hudhër 5 lugë gjelle gjizë 3 kokrra vezë kripë piper i zi piper i kuq 2 lugë gjelle vaj ulliri   Përgatitja 1 Skuqni specat në një tigan...

Tavë me Speca të mbushur

Përbërësit 4 spec jeshil (për mbushje) 200 gr filetë pule 1 kokërr qepë 150 gr qiqra (të ziera) 400 gr oriz 1 karotë 1 tufë majdanoz 1 spec i kuq vaj ulliri 1 lugë...

Patëllxhanë të mbushur me oriz dhe djathë

Përbërësit 3 patëllxhan (të mëdhenj) 100 gr salcë domatesh 200 gr oriz 2 gota ujë kopër majdanoz 200 gr djathë i bardhë 1 domate (të prerë në feta të holla) vaj ulliri kripë piper Përgatitja 1 Prisni përgjysmë...

Qofte viçi me pure patatesh

Përbërësit 350 gr mish viçi 1 qepë e kuqe 1 qepë e verdhë 2 thelpinj hudhër 300 gr thërrime buke 2 vezë majdanoz kripë piper 100 gr miell 30 gr gjalpë 1 lugë gjelle krem djathi 1...

Kek me arra dhe Nescafe

Përbërësit 200 gr gjalpë 200 gr sheqer 3 vezë 1 tas miell 1 pako pluhur pjekës 4 lugë kafeje kafe (Nescafe Azera Espresso) 100 gr arra (të grira) 600 ml pana (për...

Ëmbëlsirë me krem karamele

Përbërësit: 4 vezë 100 gr sheqer 100 gr gjalpë 70 gr miell 30 gr kakao ¼ Pluhur pjekje PËR KREM 4 vezë 200 ml Krem 300 ml qumësht të kondensuar Hapat 1 Së parim tundim vezët me sheqer, më pas...

Tortë me krem kakao

Përbërësit: 250 gr biskota të bluara 100 gr gjalpë 400 gr ҫokokrem 500 gr Krem djathi (Philadelphia,mascarpone etj) fruta pylli për zbukurim Përgatitja: Një lugë ҫokokrem e shkrijmë me gjalpin dhe...

LAJMET E FUNDIT

“Financial Times”: Ermonela Jaho shkëlqen në “Royal Opera House”

Sopranoja me famë botërore Ermonela Jaho ka marrë një tjetër vlerësim nga pristigjozja britanike ”Financial Times”. Sopranoja e cila ndodhet në Londër, ku ngjiti...

Përkujtohet 551-vjetori i vdekjes së Heroit tonë Kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu

Muzeu Historik Kombëtar përkujton sot 551-vjetorin e vdekjes së Heroit tonë Kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu.(1405-17 janar 1468) Gjergj Kastrioti Skënderbeu, strateg dhe burrë shteti i madh,...

“Fustani i kuq”

Poezi, shkruar nga Kim Addozino -  Si grua dua një fustan të kuq. E dua ëndrrash dhe me çmim të lirë, E dua ngjitur për trup, dua...

Jennifer Lopez “çmend” rrjetin, më seksi sot se para 10 vitesh

Instagram është rrjeti social me më shumë përdorues në të gjithë botën, ku shpesh herë krijohen sfida në të cilat marrin pjesë dhe emra...

Victoria Beckham shpenzon mijëra paund për një produkt kozmetik

Ikona e modës, Victoria Beckham ka shpenzuar 1.200 paund për një produkt kozmetik që përbëhet nga gjaku i saj. 44-vjeçarja shpërndau disa imazhe në...