E martë, Qershor 18, 2019

FSHF fal dhunuesin e gjyqtarit, pasi e dënoi me 3 vjet pezullim (VIDEO)

Federata Shqiptare e Futbollit tregon edhe njëheeë anën më qesharake të saj, ndërsa pak ditë më parë mbështeti gjyqtarët në bojkotin e tyre, ndërsa...

Edy Reja: Panucci e ekzagjeroi me Strakoshën, vendos pas 24 orëve për stolin

Janë ditë vendimtare këto për Eduardo Rejan, ish-trajnerin e Napolit dhe Lazios, i cili është kontaktuar nga presidenti i FSHF-së, Armand Duka, për të...

Messi i zbras xhepat Federatës Argjentinase

Argjentina jo vetëm që do të humbasë nga pikëpamja futbollistike në miqësoren e tyre kundër Marokut të mërkurën, por edhe financiarisht. Mungesa e yllit të...

Media italiane jehonë shkarkimit të Panuccit, pranojnë kontaktet e FSHF me De Canio

Çështja e trajnerit të kombëtares shqiptare ka marrë një jehonë të madhe në shtypin italian. Media të ndryshme shkruajnë se Federata Shqiptare e Futbollit është...

Stoli i Realit një “llavë” , 13 trajner në 16 vite

Shkarkimi dhe rikthimi i trajnerëve është kthyer në modë te Reali i Madridit. Vetëm pak ditë më parë klubi madrilen zyrtarizoi në krye të...

Loja për pak kthehet në tragjedi. Shihni çfarë ndodh!

Një gjyqtar futbolli dhe një student mbetën të plagosur pasi një shtyllë dritash u rrëzua gjatë një incidenti të tmerrshëm në një shkollë të...

United mendon për merkaton, Solskjaer zbulon 3 kërkesat

Manchester United po kalon një moment të mirë në këtë pikë të sezonit.Kualifikimi në çerekfinalen e Champions League dhe ngjitja në tabelën e renditjes...

Balotelli ironizon rivalët: Je kampion, por jo shoku im

Forma e treguar nga Cristiano Ronaldo ndaj Atleticos së Madridit është përshendetur edhe nga Mario Balotelli. Sulmuesi i Olimpique de Marseille i ka kushtuar një...

Mbyllen hetimet: Astori u vra nga dy mjekë!

Dalin në dritë fakte të reja rreth vdekjes së ish-kapitenit të Fiorentinës, Davide Astori. Sipas prokurorisë së Firences, gisht në ndarjen nga jeta të mbrojtësit...

Sporti në zi, vdes boksierja 42 vjeçare

jendet e vdekur vajza e boksierit, George Foreman. Sipas "ABC13", Freeda Foreman është gjetur e pajetë në shtëpinë e saj në Teksas nga familjarët të...

LAJMET E FUNDIT

Në edicionin e sivjetmë, Anibar shfaq 244 filma të animuar

Frika dhe shpresa janë dy anët e medaljes, që karakterizon festivalin ndërkombëtar të filmit të animuar, ANIBAR. Festivali do të mbahet në datat 15-21...

Xhafa çon në Basel, një shitës vezësh nga Kuba!

Vepra më e fundit e artistit Sislej Xhafa, ka tërhequr vëmendjen e kritikës. Fotoja e një 80-vjeçari kubanez, në derën e një dyqani të...

Kemi bërë dashuri

Poezi nga: Maria Wine Përktheu: Qerim Raqi Tani kemi bërë dashuri derisa perëndimi i diellit është bërë i stërkuq jemi ledhatuar derisa lumenjtë kanë gjetur qetësinë e tyre jemi...

Matematika në këndvështrimin e Filozofisë së Historisë së Shpenglerit

Nga: Gjergj Sinani Osvald Shpengler (Oswald Spengler, 1880-1936) lindi në Blakenburg. Ai studioi në shumë universitete – Halle, Munih, Berlin. Pasi e braktisi matematikën, iu...

Historia e panjohur e shqiptarëve të padëshiruar në Turqi

Nga: Ryan Gingeras (pjesë nga libri i tij, “Brigje të pikëlluara: Historia e panjohur e shqiptarëve në Turqi dhe fundi i Perandorisë Osmane, 1912-...