E martë, Janar 22, 2019

PSG 40 milionë euro për “yllin” e Liverpoolit

PSG është duke tentuar ta transferojë Fabinhon nga Liverpooli. Skuadra franceze dëshiron ta transferojë mesfushorin e skuadrës angleze, që nuk po aktivizohet shpesh nga Jurgen...

“Idhulli im është Xherdan Shaqiri”, befason futbollisti serb

Blerja e re e Skënderbeut është një futbollist i lindur në Kosovë nga dy prindër serbë, por që thuajse nuk flet fare shqip. “Goditja” e...

Flet Bogdani: Shqipëria s’ka bomber, Kosova më lart se ne

Erjon Bogdani mund të komentojë më së miri mungesën e golit në Kombëtaren shqiptare. Ish-trajneri i Kombëtares U-19, në një intervistë për “Panorama Sport”, komenton...

Chelsea ofertë 30 milionë euro për zëvendësuesin e Fabregas

Chelsea është vënë në kërkim të një mesfushori që të zëvendësonte spanjollin Cesc Fabregas i cili është larguar në drejtim të Monacos. Leandro Paredes është...

Starton “Australian Open” – Shkëlqen Nadal, ja të kualifikuarit në fazën tjetër

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal tregoi një formë të shkëlqyer duke fituar me lehtësi 3-0 me sete (6-4, 6-3, 7-5) ndaj australianit, James Duckworth. Në ditën...

Juventus publikon listën e lojtarëve për Superkupën e Italisë

Juventus ka publikuar listën e lojtarëve të ftuar për Superkupën e Italisë. Finalja do të zhvillohet në Arabinë Saudite, ndërsa Juventus konsiderohet si favorit për...

Bayern “çmendet” në merkato, blen për 35 milionë euro 18-vjeçarin e Chelsea-t

Bayern Munich po bëhet gjithmonë e më agresivë në merkato. “Daily Express” raporton së fundmi se klubi bavarez ka bërë një ofertë zyrtare për...

Hysaj te Atletico Madrid? Ja përgjigja që vjen nga drejtuesi i spanjollëve

Elseid Hysaj duket se gjatë këtij janari do të ndryshojë skuadër pasi nuk është në planet e trajnerit Ancelotti. Pas Chelsea-t dhe Lazios, së...

Ronaldo ka një “ngërç” te Juventusi, nuk ka shënuar ende asnjëherë nga…

Cristiano Ronaldo ka arritur që të përshtatet më së miri me kampionatin italian. Portugezi, i cili fitoi trofeun e lojtarit më të mirë nga...

Chelsea goditje të dyfishtë në merkato, rrëmbejnë dhe talentin italian

Maurizio Sarri kërkon të vjedhë çdo talent në Itali. Drejtuesit e Chelsea-it falë këmbënguljes së trajnerit italian kanë arritur marrëveshjen me Cagliarin për mesfushorin...

LAJMET E FUNDIT

Safija nga Dukagjini, një nga gratë më të fuqishme në histori

Arbëria ka luajtur një rol të madh në drejtimin e Portës së Lartë. Numërohen jo pak, por 39 kryeministra me origjinë shqiptare që e...

Të rinjtë, koncert në 100 vjetorin e vdekjes së Ismail Qemalit

Këngë, valle, recitime, pjesë teatrore u interpretuan sot nga nxënës të shkollave të mesme të Vlorës kushtuar jetës dhe veprës së Ismail Qemalit, në...

Shfaqja “Sherlok Holms dhe Langoi i Baskervillëve” nis vitin artistik në “Metropol”

Teatri Metropol ka nisur këtë vit artistik me shfaqjen “Sherlok Holms dhe Langoi i Baskervillëve” nga Ken Ludwig. Kjo vepër që po shfaqet në...

Biblioteka e librave të ndaluar

Pasi nazistët kishin djegur librat sepse ishin “jogjermanë”, një burrë merr detyrën t’i ruajë ato për gjeneratat e ardhshme. “Literatura është kryesisht e përbërë nga...

Shqipëria e vitit 1891 në objektivin e francezit Pierre de Gigord

Pamje të Dalmacisë, Malit të Zi, Shqipërisë dhe Korfuzit, 1891, kështu titullohet albumi fotografik të fotografit të njohur francez Pierre de Gigord. Ai kishte realizuar...