E martë, Nentor 20, 2018

DETAJE/ “Ta pres fytin”, identifikohet babai i futbollistit që kërcënoi me thikë trajnerin e...

Identifikohet babai i futbollistit 17-vjeçar të Tiranës, që goditi me grushte e sulmoi me thikë pak minuta më parë në kompleksin stërvitor “Skënder Halili”,...

Pas dhunës dhe kërcënimit me thikë, flet trajneri i Tiranës: Jam i tronditur…

Futbolli shqiptar është bërë sërish pjesë e një skandali. Trajneri i ekipit të moshave të Tiranës U-17, Migen Memelli është goditur me grushte pas stërvitjes...

Sulmohet me thikë trajneri i Tiranës

Një ngjarje e rëndë nga ndodhur pak minuta më parë në kompleksin stërvitor “Skënder Halili. Trajneri i 17-vjeçarëve të Tiranës, Migen Memlli është sulmuar...

Kapen “mat” Inzagi me bukuroshen që i ka rrëmbyer zemrën

Filipo Inzagi realizon sërish gol. Edhe pse është tërhequr prej kohësh nga futbolli i luajtur dhe tashmë është trajneri i Venezias në Serinë B,...

Ja përballjet, hidhet shorti i gjysmëfinales së Kupës së Shqipërisë

Është hedhur sot në FSHF në orën 11:30 shorti për gjysmëfinalet e Kupës së Shqipërisë. Katër skuadrat e kualifikuara për këtë fazë, Skënderbeu, Kukësi,...

Konsumon ushqime “fast food”? Përjashtohesh nga Kombëtarja

Gareth Southgate ka vendosur rregulla të hekurta për kombëtaren angleze në përgatitjet e Kupës së Botës: Në hotelin e kombëtares ishullore janë hequr fast-food...

Largimi i Agollit, njihuni me kapitenin e ri të Kombëtares

Trajneri Kristian Panuçi doli sot në konferencë për shtyp, teksa konfirmoi se kapiteni Agolli mund të mos grumbullohet më në Kombëtare për shkak të...

Miqësorja me Norvegjinë, ja programi i plotë stërvitor dhe mediatik i kuqezinjve

Nga sot ka nisur grumbullimi i kombëtares kuqezi për ndeshjen miqësore të 26 marsit ndaj Norvegjisë, e cila do të luhet në “Elbasan Arena”....

Stefano Pioli: Vdekja e Astori-t i ka dhënë forcë skuadrës

Vdekja e kapitenit Davide Astori duket se ka ndikuar pozitivisht tek lojtarët e Fiorentinës që duket se kanë rigjetur forcën brënda vetes dhe po...

Liverpool kërkon të transferojë yllin e PSG

Liverpooli shiti yllin brazilian, Philipe Coutinho në drejtim të Barcelonës gjatë afatit kalimtar të Janarit. Gjatë afatit merkatos së verës "The Reds", pritet të bëjnë...

LAJMET E FUNDIT

Dramaturgu që refuzoi paratë e Nobelit dhe që Nolit i tha: Ngatërruat profesionin

George Bernard Shaw (1856-1950) ishte një dramaturgët më të mirë mëdhenj që njeh historia dhe një nga themeluesit e institucionit prestigjioz, London School of...

Dostojevski ishte dënuar me vdekje, u fal pak para ekzekutimit

Shkrimtari i madh, Dostojevski (Fyodor Dostoyevsky), ishte dënuar një herë me vdekje nga cari rus. Dhe, më pas është falur, duke iu konvertuar dënimi...

Botuesit janë biznesmenë, librat janë të shtrenjtë, përkthimet e dobëta…

Panairi i Librit “Tirana 2018” mbyll siparin. Shkrimtarë, studiues, kritikë letrarë, botues, por edhe lexues të thjeshtë rrëfejnë mendimin e tyre për edicionin 21-të. Shkrimtari...

Gazeta e parë në tokat shqiptare: “Iskodra” e vitit 1868, ku asnjë fjalë nuk...

Ilirjan Agolli Historianët dhe bibliografët e shtypit shqiptar (1) deri pak kohë më parë nuk ishin në dijeni të faktit që gazeta ‘Iskodra” ishte botuar...

Riçard Çekani, fotografi tjetër shqiptaro-amerikan për të cilin nuk kemi dëgjuar

Deri sot dihej se në Amerikë dikur kanë jetuar dhe vepruar vetëm dy fotografë me prejardhje shqiptare, Gjon Mili dhe Dhimitër Mborja (Bratko). Por,...