E martë, Janar 22, 2019

Granit Gjana, sipërmarrës në fushën e IT, mesazh për të rinjtë

Të hysh në botën e biznesit kërkon ide dhe guxim. Granit Gjana është një nga të rinjtë që me sipërmarrjen e tij “Instant” sot numëron dhjetëra...

Lindën jashtë martese, por lanë gjurmë në histori, nga Leonardo Da Vinçi tek Eva...

Nga Carly Silver Pavarësisht këshillave të klerit ndaj mbretërve dhe përfaqësuesve të aristokracisë, për të qenë seksualisht të përmbajtur dhe besnikë në martesat e tyre,...

Shqiptari bën shpikje mbresëlënëse në panairin e Gjermanisë

Në panairin e tij themelues, Universiteti Teknik (TU) i Darmstadtit u prezantua si një farkëtar idesh mbresëlënëse. Më shumë se 1000 vizitorë u informuan...

Një ditë me Ronaldon, jeta mes luksit dhe fiksimet e yllit portugez

Ronaldo tashmë është në Itali dhe Juventusit i ka kushtuar 100 milionë për ta marrë në skuadër, blerja më e shtrenjta në Seria A. Jeta...

“Burra, gjërat duhet t’i bëni se ashtu DUHET, jo pse ua kërkojmë ne gratë”

Costance Hall është një 34-vjeçare australiane, nënë e katër fëmijëve dhe blogere që i tregon të vërtetat rreth shtëpisë, punëve, marrëdhënieve ashtu siç vërtet...

“Kënaqu me ato që ke dhe lëri gjërat ashtu siç janë”

Më poshtë do të mund të lexoni disa thënie të veçanta për jetën, nga disa mendimtarë të mëdhenj… “Kënaqu me ato që ke dhe lëri...

Nëna braktiset nga 9 fëmijët: S’më ndihmojnë, s’u lashë pasuri

Historia e një 78-vjeçareje nga Elbasani është bërë sot pjesë e emisionit “Me zemër të hapur” të moderatores Evis Ahmeti. E moshuara Hafize Muça,...

Shqiptari prezantohet me shpikje mbresëlënëse në panarin e Gjermanisë

Stendat në Darmstadtium janë vendosur mirë dhe vizitorët lëvizin njëri pas tjetrit përgjatë rreshtave të tavolinave. Rreth 50 themelues paraqesin idetë e tyre të...

Letra e një nëne të re: Shtëpia ime nuk do jetë kurrë njëlloj, por...

Shtëpia ime është një rrëmujë e vërtetë tani dhe të them të drejtën, kjo gjë është bërë normale tek ne kohët e fundit. Ndonjëherë ndihem...

Uilliam Adams, historia e vërtetë e perëndimorit të parë që u bë samurai në...

Nga Jan Harvi Në vitin 1975, Xhejms Klavëll, botoi të parin e një serie romanesh, që ai i quajti Saga e tij Aziatike. Romani i...

LAJMET E FUNDIT

Safija nga Dukagjini, një nga gratë më të fuqishme në histori

Arbëria ka luajtur një rol të madh në drejtimin e Portës së Lartë. Numërohen jo pak, por 39 kryeministra me origjinë shqiptare që e...

Të rinjtë, koncert në 100 vjetorin e vdekjes së Ismail Qemalit

Këngë, valle, recitime, pjesë teatrore u interpretuan sot nga nxënës të shkollave të mesme të Vlorës kushtuar jetës dhe veprës së Ismail Qemalit, në...

Shfaqja “Sherlok Holms dhe Langoi i Baskervillëve” nis vitin artistik në “Metropol”

Teatri Metropol ka nisur këtë vit artistik me shfaqjen “Sherlok Holms dhe Langoi i Baskervillëve” nga Ken Ludwig. Kjo vepër që po shfaqet në...

Biblioteka e librave të ndaluar

Pasi nazistët kishin djegur librat sepse ishin “jogjermanë”, një burrë merr detyrën t’i ruajë ato për gjeneratat e ardhshme. “Literatura është kryesisht e përbërë nga...

Shqipëria e vitit 1891 në objektivin e francezit Pierre de Gigord

Pamje të Dalmacisë, Malit të Zi, Shqipërisë dhe Korfuzit, 1891, kështu titullohet albumi fotografik të fotografit të njohur francez Pierre de Gigord. Ai kishte realizuar...