E martë, Nentor 20, 2018

Humbi burrin ditën që lindi djalin, historia e Milenës përlot shqiptarët

Një histori e trishtë si nëpër filma ajo e Milenës, vajzës që humbi bashkëshortin e saj gjatë lindjes së fëmijës. Milena dhe Genti kishin...

Mohamed Salah, historia e futbollistit që përcjell më shumë se sport në fushë

Mohamed Salah aktualisht është një nga sulmuesit më të mirë të momentit në Evropë, por për të arritur këtu ku është ka pasur shumë...

Historia e Arjanës me autizëm, flet babai: Nuk duhet të trembemi nga vështirësitë

Në ditën botërore të Autizmit, Ora News sjell historinë e vajzës 9 vjeçare që vuan nga autizmi. Këtë çrregullim tek vajza e tyre, prindërit...

Shkrimtari shqiptar rrëfen tmerrin në protestë: Policia kishte bidonë me benzinë

Tirana ka marrë situatën në dorë tashmë prej 3 ditësh dhe ka nisur protestat kundër arrestimit të protestuesve kuksianë. Në mesin e protestuesve te Drejtoria...

Historia e një protestuesi, 22 euro taksë çdo ditë

Lefter Rexhmati është një nga 23 të arrestuarit e protestës së 31 marsit në Kalimash. Prej tre vjesh punon, duke bërë transport udhëtarësh Kukës-Tiranë, një...

Masakra e 2 prillit në Shkodër, zbulohen fotografi të rralla (FOTO)

Sot mbushen 27 vjet nga Masakra e 2 prillit 1991 në qytetin e Shkodrës, ku u vranë 4 dëshmorë të Demokracisë. Gjatë protestës masive, manifestuesit...

Letër fëmijëve që nuk u rritën kurrë… në ish-Kampin e Tepelenës

(Nga Fatmira NIKOLLI) Shpresoj të mos kesh ulëritur kurrë ‘përse kam lindur?’ Shpresoj se ke arritur në përfundimin, se ia vlente: me koston e vuajtjes,...

Rini pa atdhe, shqiptarët “nomadë” në kërkim të fatit

- nga Altin Bamllari Lindur në Shqipëri, rritur në Greqi, këta djelmosha zyrtarisht janë grekë! Dy prej tyre kanë bërë edhe ushtrinë në vendin fqinj. Dy...

Zbulohet raporti sekret, ja fjalët që e çuan në burg Sherif Merdanin

Menjëherë pas fjalimit të Enver Hoxhës më datat 15 e 16 mars të vitit 1973 në aparatin e Presidiumit të Kuvendit Popullor, ku si...

Vajzat me forma gjigante: Nuk do ndalojmë procesin e zmadhimit të gjoksit!

Moderatorët e njohur të emisionit "This Morning" kanë patur pjesë të emisionit dy femra që adhurojnë gjoksin e tyre gjigant dhe synojnë ta zmadhojnë...

LAJMET E FUNDIT

Dramaturgu që refuzoi paratë e Nobelit dhe që Nolit i tha: Ngatërruat profesionin

George Bernard Shaw (1856-1950) ishte një dramaturgët më të mirë mëdhenj që njeh historia dhe një nga themeluesit e institucionit prestigjioz, London School of...

Dostojevski ishte dënuar me vdekje, u fal pak para ekzekutimit

Shkrimtari i madh, Dostojevski (Fyodor Dostoyevsky), ishte dënuar një herë me vdekje nga cari rus. Dhe, më pas është falur, duke iu konvertuar dënimi...

Botuesit janë biznesmenë, librat janë të shtrenjtë, përkthimet e dobëta…

Panairi i Librit “Tirana 2018” mbyll siparin. Shkrimtarë, studiues, kritikë letrarë, botues, por edhe lexues të thjeshtë rrëfejnë mendimin e tyre për edicionin 21-të. Shkrimtari...

Gazeta e parë në tokat shqiptare: “Iskodra” e vitit 1868, ku asnjë fjalë nuk...

Ilirjan Agolli Historianët dhe bibliografët e shtypit shqiptar (1) deri pak kohë më parë nuk ishin në dijeni të faktit që gazeta ‘Iskodra” ishte botuar...

Riçard Çekani, fotografi tjetër shqiptaro-amerikan për të cilin nuk kemi dëgjuar

Deri sot dihej se në Amerikë dikur kanë jetuar dhe vepruar vetëm dy fotografë me prejardhje shqiptare, Gjon Mili dhe Dhimitër Mborja (Bratko). Por,...