E martë, Janar 22, 2019

Rrëfimi për nënën e këngëtarit të famshëm, Chris de Burgh: Agjentja sekrete që admironte...

Ndrek Gjini Maeve de Burgh jeton vitet e saj të pleqërisë në Wexford të Irlandës. Ajo është ndofta e vetmja grua, ende gjallë, që ka...

Atmosferë festash brenda shtëpisë së Anita dhe Ramush Haradinajt

Është një ndër femrat më të ndjekura në rrjetin social Instagram, ku ndan me ndjekësit e saj herë pas here momente të ndryshme nga...

Foto prekëse që po bën xhiron e rrjetit, qeni i Xhorxh Bush nuk largohet...

Ne ceremonine per nder te ish-presidentit të SHBA, George H. W. Bush ka terhequr vemendjen nje foto qe shume shpejt ka bere xhiron e...

Kur t’u mësoni fobitë, do i shihni krejt ndryshe këto figura historike që lanë...

Nga DG Hewitt Mbretërit dhe presidentët, kanë qenë gjithmonë të prirur për t’u parë si të mençur. Ngjashëm, gjeneralët dhe kryekomandantët, kanë dashur gjithnjë të...

7-vjeçari nis një letër për babain në parajsë, posta e surprizon

Një djalë i vogël 7-vjeçar ka prekur zemrat e të gjithëve me një letër që ka shkuar për babain e tij të ndjerë. Pasi...

Jeta e mjerueshme e nënës, që rrit mes varfërisë 4 fëmijët jetimë (VIDEO)

Pesë anëtarë të familjes Gjikola në fshatin Sopot të Bulqizës jetojnë me vetëm një ndihmë 100 mijë lekë të vjetra. Malvina Gjikola, e cila kujdeset...

Gruaja myslimane përshkruan torturën në kamp: Lutesha të më vrisnin

Një grua myslimane, anëtare e minoritetit Uighur ka folur publikisht për torturën dhe abuzimin që përjetoi në një prej kampeve kineze ku mbahej me...

Nga shtrati i vdekjes së Steve Jobs: Arrita majat e suksesit, por veç punës...

“Arrita majat e suksesit në botën e biznesit. Në sytë e të tjerëve, jeta ime ishte epitoma e suksesit. Sidoqoftë, përpos punës, unë kam...

Tangoja e fundit në Paris: 99% e të rinjve nuk e dinë as se...

Një intervistë me Bernardo Bertolucci Prolog. Romë, ditë. Dritare të mbyllura, heshtje, tenda të ulura, mbrëmje prilli. Në plan të parë, Bernardo Bertolucci është në...

“I gjeta një letër dashurie dhe u ndamë”, çifti nga Korça përballen live në...

Një 36-vjeçare nga qyteti i Korçës është përballur me ish-bashkëshortin ditën e sotme në emision, pasi kërkon të takojë djalin e saj. Gruaja ka...

LAJMET E FUNDIT

Safija nga Dukagjini, një nga gratë më të fuqishme në histori

Arbëria ka luajtur një rol të madh në drejtimin e Portës së Lartë. Numërohen jo pak, por 39 kryeministra me origjinë shqiptare që e...

Të rinjtë, koncert në 100 vjetorin e vdekjes së Ismail Qemalit

Këngë, valle, recitime, pjesë teatrore u interpretuan sot nga nxënës të shkollave të mesme të Vlorës kushtuar jetës dhe veprës së Ismail Qemalit, në...

Shfaqja “Sherlok Holms dhe Langoi i Baskervillëve” nis vitin artistik në “Metropol”

Teatri Metropol ka nisur këtë vit artistik me shfaqjen “Sherlok Holms dhe Langoi i Baskervillëve” nga Ken Ludwig. Kjo vepër që po shfaqet në...

Biblioteka e librave të ndaluar

Pasi nazistët kishin djegur librat sepse ishin “jogjermanë”, një burrë merr detyrën t’i ruajë ato për gjeneratat e ardhshme. “Literatura është kryesisht e përbërë nga...

Shqipëria e vitit 1891 në objektivin e francezit Pierre de Gigord

Pamje të Dalmacisë, Malit të Zi, Shqipërisë dhe Korfuzit, 1891, kështu titullohet albumi fotografik të fotografit të njohur francez Pierre de Gigord. Ai kishte realizuar...