E premte, Nentor 16, 2018

“Jam e lidhur me një lezbike, por jam dashuruar me një mashkull”

Në historitë e dashurisë ndodhin shumë të papritura. Një vajzë ka tradhtuar të dashurën e saj me një shok të gjimnazit, me të cilin...

Krijo kujtime që do të zgjasin përgjithmonë…

Lexova mbrëmë një studim se rreth 50% e gjithë njerëzve të punësuar vendosën t’i thoshin “Jo” pushimeve verore gjatë vitit të shkuar. A nuk...

“Babai ka 11 vite që tradhton nënën time, më vjen turp që jam djali...

Një djalë që sapo ka kaluar periudhën e adoleshencës, është përballur me një lajm të hidhur. Ai ka zbuluar se babai e ka tradhtuar...

“Në vend të Adelës”, koncerti që synon t’i japë shpresë vajzave që thurin ëndrra

29 tetori i një viti më parë, solli një lajm të keq për të gjithë ata që e deshën, punuan dhe ndanë jetën me...

Tupac Shakur: Gjithmonë i zgjodha të tjerët para, prandaj humba veten

Tupac Shakur vdiq më 13 Shtator 1996, në moshën 25 vjeçare, pak ditë pas plagosjes së rëndë në Las Vegas. Pavarësisht moshës së re, figurës...

“Zakonisht flasin për dashurinë, ata që kurrë nuk e kanë ndjerë”

Ayn Rand (1905, Shën Pjetërburg – 1982, Nju Jork) ishte një shkrimtare dhe filozofe amerikane. Ajo është shkrimtarja e parë që ka mbrojtur në mënyrë...

Coco Chanel, historia e një gruaje që ndryshoi miliona gra

Gabrielle Chasnel, e njohur më vonë si Coco Chanel, është një nga femrat që vijon të frymëzojë edhe sot me jetën dhe modelet që...

Mbledh shishe plastike prej 10 vitesh, por pasuria e saj do t’ju habisë

Lisa Fiekovski është kthyer në një fenomen në SHBA, për shkak të punës që bën edhe pse është pronare e disa pronave që së...

Reflektoje gjithçka që të tjerët të mësojnë me modesti

Ti e di se kush je, kur askush nuk të sheh dhe ajo çfarë bën kur nuk të sheh askush, përfaqëson atë që ti...

“Vëllai im Arthur Rimbaud”

Nga: Elisabeth Rimbaud Përktheu: Luan Rama E pashë të vinte në shtëpinë tonë për herë të fundit. Ditë të paharruara, përgjime pranë tij dhe netë që...

LAJMET E FUNDIT

“Maskuar” ngjitet sërish në skenë

Mungesa e dashurisë dhe dyshimi vendosin përballë njëri-tjetrit anëtarët e një familjeje. Por, kjo bëhet edhe më e dukshme, kur këto plagë shkaktohen gjatë...

Takimi i teatrove në Gjirokastër, argëton komedia “Sundimi i gruas”

Komedia “Sundimi i gruas”, vënë në skenë nga regjisorja nga Kosova Marigona Bekteshi, ku interpretojnë aktorët e trupës së teatrit “Petro Marko” të qytetit...

Restaurohet Muzeu Etnografik në Kavajë

Muzeu Etnografik në Kavajë përmban shumë vlera autentike si veshje popullore dhe objekte të tjera qysh nga periudha Ilire, 1400-1600 mesjeta e hershme, 1831-1912...

Butrinti mes propozimeve në kuadër të Programit Interreg “Balkan-Mediterranean 2014-2020”

Në kuadër të Programit Interreg “Balkan-Mediterranean 2014-2020”, përfaqësues të Institutit të Monumenteve të Kulturës, morën pjesë në takimin teknik me partnerë të projekt propozimit...

Automjetet nga SHBA dhe Kanadaja që nuk do të regjistrohen pas dates 1 dhjetor

Drejtoria e Përgjithshme e Transportit Rrugor, njofton se një kategori mjetesh me dokument shoqërues teknik origjine, nga USA ose Canada, do t’u refuzohet regjistrim...