E martë, Janar 22, 2019

Tupac Shakur: Gjithmonë i zgjodha të tjerët para, prandaj humba veten

Tupac Shakur vdiq më 13 Shtator 1996, në moshën 25 vjeçare, pak ditë pas plagosjes së rëndë në Las Vegas. Pavarësisht moshës së re, figurës...

Letra pikëlluese që i dërgon të birit e ëma e vrarë në Holokaust

Një i mbijetuar i Holokaustit, më në fund ka lexuar dhe ka botuar letrën e shkruar nga e ëma e tij, e cila u...

Manjola Arizaj (Zeka): Buzëqesh nga mirënjohja për bulëzat e lumturisë që më dhurohen

Intervistoi: Albert Vataj Është e vështirë për gratë të balancojnë karrierën me familjen. Bëhet gati e pamundur që të kenë ekuilibër kur aty shtohet edhe...

Historia e vajzës nga Kosova që shkëlqeu në Britaninë e Madhe

“Tani për tani nuk është duke u mësuar për neuroshkencë në Kosovë”, kështu e nis bisedën e saj Egzona Morina, një studente e doktoraturës...

Rrëfimi për nënën e këngëtarit të famshëm, Chris de Burgh: Agjentja sekrete që admironte...

Ndrek Gjini Maeve de Burgh jeton vitet e saj të pleqërisë në Wexford të Irlandës. Ajo është ndofta e vetmja grua, ende gjallë, që ka...

Flet policja bukuroshe: Çunat më luten t’i gjobis

Ajo quhet Disilva Muçopata dhe është padyshim një ndër policet më simpatike në Shqipëri. Disilva, brunia simpatike me forma trupore të lakmuara tërheq vëmëndjen e...

Disa javë para se të vdiste vdiq, i biri gjeti 10 letra të shkruara...

Gjithsecili mund të mësojë diçka nga ky sipërmarrës greko amerikan. Sot nuk është se mungojnë materialet frymëzuese për t’jua ngritur humorin gjatë gjithë ditës....

Rini pa atdhe, shqiptarët “nomadë” në kërkim të fatit

- nga Altin Bamllari Lindur në Shqipëri, rritur në Greqi, këta djelmosha zyrtarisht janë grekë! Dy prej tyre kanë bërë edhe ushtrinë në vendin fqinj. Dy...

“Edhe në vetëvrasjen time dështova”. Historia prekëse dhe frymëzuese e autores J. K. Rowling

Në moshën 17 vjeçare ajo u përjashtua nga gjimnazi. Në moshën 25 vjeçare mbeti jetime, pasi e ëma i vdiq nga një sëmundje e...

Ana e errët e Steve Jobs-it, sekretet e rrëfyera prej vajzës së madhe të...

Meskiniteti dhe dashakeqësia e Steve Jobs-it si kompleksitet i gjenialiteti dhe aftësisë së tij drejtuese janë të njohura që me biografinë e Walter Isaacson-it...

LAJMET E FUNDIT

Safija nga Dukagjini, një nga gratë më të fuqishme në histori

Arbëria ka luajtur një rol të madh në drejtimin e Portës së Lartë. Numërohen jo pak, por 39 kryeministra me origjinë shqiptare që e...

Të rinjtë, koncert në 100 vjetorin e vdekjes së Ismail Qemalit

Këngë, valle, recitime, pjesë teatrore u interpretuan sot nga nxënës të shkollave të mesme të Vlorës kushtuar jetës dhe veprës së Ismail Qemalit, në...

Shfaqja “Sherlok Holms dhe Langoi i Baskervillëve” nis vitin artistik në “Metropol”

Teatri Metropol ka nisur këtë vit artistik me shfaqjen “Sherlok Holms dhe Langoi i Baskervillëve” nga Ken Ludwig. Kjo vepër që po shfaqet në...

Biblioteka e librave të ndaluar

Pasi nazistët kishin djegur librat sepse ishin “jogjermanë”, një burrë merr detyrën t’i ruajë ato për gjeneratat e ardhshme. “Literatura është kryesisht e përbërë nga...

Shqipëria e vitit 1891 në objektivin e francezit Pierre de Gigord

Pamje të Dalmacisë, Malit të Zi, Shqipërisë dhe Korfuzit, 1891, kështu titullohet albumi fotografik të fotografit të njohur francez Pierre de Gigord. Ai kishte realizuar...