E martë, Nentor 20, 2018

Nëna braktiset nga 9 fëmijët: S’më ndihmojnë, s’u lashë pasuri

Historia e një 78-vjeçareje nga Elbasani është bërë sot pjesë e emisionit “Me zemër të hapur” të moderatores Evis Ahmeti. E moshuara Hafize Muça,...

Shqiptari prezantohet me shpikje mbresëlënëse në panarin e Gjermanisë

Stendat në Darmstadtium janë vendosur mirë dhe vizitorët lëvizin njëri pas tjetrit përgjatë rreshtave të tavolinave. Rreth 50 themelues paraqesin idetë e tyre të...

Letra e një nëne të re: Shtëpia ime nuk do jetë kurrë njëlloj, por...

Shtëpia ime është një rrëmujë e vërtetë tani dhe të them të drejtën, kjo gjë është bërë normale tek ne kohët e fundit. Ndonjëherë ndihem...

Uilliam Adams, historia e vërtetë e perëndimorit të parë që u bë samurai në...

Nga Jan Harvi Në vitin 1975, Xhejms Klavëll, botoi të parin e një serie romanesh, që ai i quajti Saga e tij Aziatike. Romani i...

Rrëfehet Monika Lewinksy, së shpejti dokumentari “The Clinton Affair”

Monica ka dhënë shumë intervista në të shkuarën, por në dy dekada rrallë ka folur për aferën e saj me ish-presidentin amerikan, Bill Clinton. Këtë...

“Unë jam e fortë dhe e di mirë çfarë dua”

DISA PREJ THËNIEVE MË TË FUQISHME TË IKONËS SË POP-IT; NJË FJALIM I SAJ FRYMEZUES PËR TË GJITHA FEMRAT DHE NJË DETAJ QË MBASE...

Flet policja bukuroshe: Çunat më luten t’i gjobis

Ajo quhet Disilva Muçopata dhe është padyshim një ndër policet më simpatike në Shqipëri. Disilva, brunia simpatike me forma trupore të lakmuara tërheq vëmëndjen e...

“Për vajzat që ndihen mbipeshë: Ju jeni të bukura, shoqëria është e shëmtuar”

Marilyn Monroe gjithmonë e dinte se si të tregohej një zonjë e vërtetë. Ajo ka qenë gjithmonë e njohur si femër e bukur, por...

A të tradhëton dashuria e vërtetë? Historia ime, e burrit dhe e asaj tjetrës

Jam një grua e re, 29 vjeç, jetoj në perëndim. Historia ime fillon që kur isha ne shkollë të mesme e njoha një djalë....

Do bëhej murgeshë, bëhet pornostar

Ishte 10 vjeç kur hyri në një manastir për t'u bërë murgeshë. Por, pas moshës së pjekurisë, Yudi Pineda e braktisi rrugën e fesë....

LAJMET E FUNDIT

Dramaturgu që refuzoi paratë e Nobelit dhe që Nolit i tha: Ngatërruat profesionin

George Bernard Shaw (1856-1950) ishte një dramaturgët më të mirë mëdhenj që njeh historia dhe një nga themeluesit e institucionit prestigjioz, London School of...

Dostojevski ishte dënuar me vdekje, u fal pak para ekzekutimit

Shkrimtari i madh, Dostojevski (Fyodor Dostoyevsky), ishte dënuar një herë me vdekje nga cari rus. Dhe, më pas është falur, duke iu konvertuar dënimi...

Botuesit janë biznesmenë, librat janë të shtrenjtë, përkthimet e dobëta…

Panairi i Librit “Tirana 2018” mbyll siparin. Shkrimtarë, studiues, kritikë letrarë, botues, por edhe lexues të thjeshtë rrëfejnë mendimin e tyre për edicionin 21-të. Shkrimtari...

Gazeta e parë në tokat shqiptare: “Iskodra” e vitit 1868, ku asnjë fjalë nuk...

Ilirjan Agolli Historianët dhe bibliografët e shtypit shqiptar (1) deri pak kohë më parë nuk ishin në dijeni të faktit që gazeta ‘Iskodra” ishte botuar...

Riçard Çekani, fotografi tjetër shqiptaro-amerikan për të cilin nuk kemi dëgjuar

Deri sot dihej se në Amerikë dikur kanë jetuar dhe vepruar vetëm dy fotografë me prejardhje shqiptare, Gjon Mili dhe Dhimitër Mborja (Bratko). Por,...