E premte, Janar 18, 2019

Aleksandër Solzhenicin, shkrimtari që shkatërroi perandorinë sovjetike dhe në fund u bë “profet” i...

Nga Michael Scammell Kur Bashkimi Sovjetik u shemb në vitin 1991, ekspertët dhanë një sërë arsyesh për dështimin e tij:ekonomike, politike dhe ushtarake. Disa menduan...

I mbijetuari i Holokaustit vdes në moshën 90-vjeçare, ja si i mbijetoi vrasjes

I mbijetuari i Holokaustit, George Brady është ndarë nga jeta të shtunën (12 janar). 90-vjeçari vdiq nga një infarkt në zemër. I lindur më 9...

“Do bëhesh modele”, historia e gruas që përfundoi në skllave seksi

Një grua që u josh duke iu thënë se do bëhej modele në Britani, ka rrëfyer tmerrin sesi u bë skllave seksi. Gruaja me nënshtetësi...

Piro Milkani në një rrëfim për jetën: “E pabesueshme, por e vërtetë”

Josif Papagjoni Përherë në mendjen time, kinoregjisori Piro Milkani ka qenë njeriu jo veç elokuent e me një ligjërim të rrjedhshëm mbushur përplot mprehtësi, por...

Rrëfehet i dashuri afgan i Anxhelinës: I propozova për martesë një javë para

Anxhelina Petro 29-vjeçarja shqiptare që u masakrua nga i ati i saj, dhe bashkëjetuesi i saj afgan kishin planifikuar martesë. Në një intervistë për televizionin...

Lucas Zeise: Jetë e dyfishtë e një gazetari

Është një prej gazetarëve më të mirë financiarë gjermanë. Por deri në vitin 2014 ka arritur të mbajë një sekret të madh: ishte i...

Pasi fitoi Oskar-in, lë aktrimin për të punuar si këpucar

Shtatëdhjetë përqind e fituesve të lotarive në SHBA, i shpenzojnë të gjitha paratë e tyre brenda 5 viteve, pavarësisht nëse mund të kenë fituar...

Rrëfimi për nënën e këngëtarit të famshëm, Chris de Burgh: Agjentja sekrete që admironte...

Ndrek Gjini Maeve de Burgh jeton vitet e saj të pleqërisë në Wexford të Irlandës. Ajo është ndofta e vetmja grua, ende gjallë, që ka...

Atmosferë festash brenda shtëpisë së Anita dhe Ramush Haradinajt

Është një ndër femrat më të ndjekura në rrjetin social Instagram, ku ndan me ndjekësit e saj herë pas here momente të ndryshme nga...

Foto prekëse që po bën xhiron e rrjetit, qeni i Xhorxh Bush nuk largohet...

Ne ceremonine per nder te ish-presidentit të SHBA, George H. W. Bush ka terhequr vemendjen nje foto qe shume shpejt ka bere xhiron e...

LAJMET E FUNDIT

“Financial Times”: Ermonela Jaho shkëlqen në “Royal Opera House”

Sopranoja me famë botërore Ermonela Jaho ka marrë një tjetër vlerësim nga pristigjozja britanike ”Financial Times”. Sopranoja e cila ndodhet në Londër, ku ngjiti...

Përkujtohet 551-vjetori i vdekjes së Heroit tonë Kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu

Muzeu Historik Kombëtar përkujton sot 551-vjetorin e vdekjes së Heroit tonë Kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu.(1405-17 janar 1468) Gjergj Kastrioti Skënderbeu, strateg dhe burrë shteti i madh,...

“Fustani i kuq”

Poezi, shkruar nga Kim Addozino -  Si grua dua një fustan të kuq. E dua ëndrrash dhe me çmim të lirë, E dua ngjitur për trup, dua...

Jennifer Lopez “çmend” rrjetin, më seksi sot se para 10 vitesh

Instagram është rrjeti social me më shumë përdorues në të gjithë botën, ku shpesh herë krijohen sfida në të cilat marrin pjesë dhe emra...

Victoria Beckham shpenzon mijëra paund për një produkt kozmetik

Ikona e modës, Victoria Beckham ka shpenzuar 1.200 paund për një produkt kozmetik që përbëhet nga gjaku i saj. 44-vjeçarja shpërndau disa imazhe në...