E mërkurë, Gusht 21, 2019

Në parukeri me thanë që ke 6 gra! Plas sherri në studio mes burrit...

Suada Ndreca një nënë e re 27 vjeçare përballet live me ish-burrin, për djalin 4 vjeçar me epilepsi, për të cilin, e reja thotë...

Letër vetes, mënyra për të arritur tek rehatia afatgjatë

Ke filluar të ndjesh se jeta jote ka një qëllim dhe që permasat e ëndrrave të tua duhet ti arrish. Madje pa vetëdije ndjen...

Mrekullitë shëruese të Asklepiusit në Greqinë e Lashtë, përbëjnë bazën për mrekullitë e supozuara...

Seria: Traditat biblike, të ndikuara shumë nga kulturat e tjera të lashta Një element kyç në narrativën e krishterë, mrekullitë e Jezusit, lidheshin me veprime të...

Uillis Kerrier, ndryshoi mënyrën se si jetojnë dhe punojnë njerëzit

Seria: Njerëzit pak të njohur në histori, por që e ndryshuan mënyrën se si jetojmë çdo ditë Në vitin 1902, Uillis Kerrier shpiku sistemin e...

Koha po ecën shumë shpejt? Psikologët: Ja çfarë mund të bëni për ta ngadalësuar...

Nga Steve Taylor Ndonjëherë na duket sikur jeta po ecën shumë shpejt. Kur jemi fëmijë, koha kalon më ngadalë, me udhëtime të pafundme me makinë,...

Kur jugosllavët dhe perëndimorët refuzonin dikë me “J” në pasaportë, shpëtimi vinte veç nga...

Scarlett Epstein më 1938 ishte vajzë e rëndomtë vjenezë. Ishte 16 vjeçe kur iki nga vendlindja e saj. Derisa të gjithë ia mbyllën dyert...

Më i kërkuari i mafias italiane

Nga Karli Silver Roberto Saviano, është dëshmia e gjallë se gazetaria është shpesh një nga profesionet më pak të vlerësuara, dhe më të rrezikshme në...

Plagët e pambyllura të burgut në Spaç

Në prag të 35 vjetorit të revoltës në burgun e Qafë Barit më 22 maj 1984, ku të burgosurit politikë u ngritën kundër sistemit...

Si ia hodhi Stalinit i biri, me ekipin sovjetik të hokejit dhe kuriozitete të...

Kur Uinston Çërçilli, u paralajmërua nga ministri i Jashtëm i Gjermanisë, që nëse do të niste Lufta e Dytë Botërore, italianët do të ishin në anën e tyre, britaniku u përgjigj ftohtë: “Kjo është e drejtë, ne ikishim ata në krah herën e fundit!”. Truri i qenve u bë më i madh, dhe vetë qentë u bënë më të mençur në krahasim me macet, kryesishtpasi ata janë më socialë. Emri “Aspirin”, ishte fillimisht një markë tregtare, që i përkiste kompanisë farmaceutike gjermane“Bayer”. Por pas humbjes së Gjermanisë në Luftën e Parë Botërore, kompania u detyrua të heqëdorë nga ky emër, si pjesë e Traktatit të Versajës të vitit 1919. Në vitin 1881, një grua u shpall e pafajshme për vrasjen e burrit që prishi fejesën mes tyre, duke përdorur “alibinë e histerisë”. Një mjek i tha jurisë se ”çdo grua e virtytshme kur privohet nga virtyti, padyshim që do të çmendet”. Gjykata e liroi brenda 20 minutash. “Prova” matematikore pse 1+1 bëjnë 2, është argumentuar në një shtjellim plot 372 faqe tëgjatë, dhe ajo u vërtetua vetëm në shekullin XX–të. Aktori i njohur amerikan Ben Aflek, braktisi gjimnazin që frekuentonte, kur mësuesi i tij i letërsisë e talli pasi lexoi një skicë të hershme të skenarit, që më vonë do të bëhej filmi i famshëm “Good WillHunting”. Uilliam Bening (babai i një ushtari që u vra në Luftën e Koresë), ia dërgoi medaljen e nderit të të biritpresidentit Herri Truman, së bashku me një letër proteste, ku e fajësonte atë për vdekjen e djalit tëtij. Si medalja ashtu edhe letra, u gjetën në tryezën e Trumanit, kur ai vdiq 20 vjet më vonë. Ka dëshmi se njerëzit e lashtë, vriteshin dhe haheshin nga shqiponjat. Gjatë një testimit bërthamor nëntokësor në Los Alamos të SHBA-së në vitet 1950, shpërthimii fuqishëm e shkallmoi derën prej çeliku që peshonte mbi 2 tonë, dhe e hodhi atë në atmosferë me një shpejtësi prej 65 km në sekondë. Dera nuk u gjet më kurrë. Aztekët luftonin me një “Macuahuitl” – një shpatë druri e veshur me një tehe të mprehta, të bëra prejmagmës së ftohur vullkanike. Sipas kronikave nga pushtuesit spanjollë, ajo ishte mjaftueshëm e mprehtë për t’i prerë kokën një njeriu, dhe madje dhe një kali. Kufiri i 3 miljeve për ujërat ndërkombëtare, u caktua pasi kjo ishte distanca maksimale, që njëgjyletopi mund të përshkonte që nga bregu. Në vitin 1586, një vejushë shtatzënë i shkroi një letër të ndjerë partnerit të saj, që kishte vdekur nëmoshën 30-vjeçare. Letra u gjet e paprekur nga arkeologët në Korenë e Jugut në vitin 1998, pranëtrupit të mumifikuar të burrit, së bashku me një palë sandale prej kërpi dhe disa fije flokutë gruas. Kur vrasësi i njohur Karl Panzram u dënua me vdekje, ai nuk pranoi që ky vendim të apelohej. Madjekërcënoi të vriste çdo aktivist, që u përpoq të ndërhynte në emër të tij. Në vitin 1440, një traktat i shitjes së tokës ndërmjet Papës së Vatikanit dhe Firences, la aksidentalishtjashtë një rrip të vogël toke rreth Kospaias. Njerëzit e zonës, e shpallën menjëherëpavarësinë e tyre,dhe qëndruan të pavarur për gati 400 vjet. Kur i gjithë ekipi i hokejit i Bashkimit Sovjetik, gjeti vdekjen në një aksident ajror në vitin 1950,djali iStalinit, Vasili, e fshehu tragjedinë. Ai e zëvendësoi me shpejtësi të gjithë ekipin, për tëshmangurzemërimin e babait të tij. Stalini nuk e vuri re kurrë ndryshimin. Në vitin 2006, një grua në Uashington deklaroi se kishte dështuar në 4 analiza të ADN-së përtë provuar mëmësinë e fëmijëve të saj. Ajo u padit në gjykatë, dhe rrezikoi humbjen e kujdestarisë sëtyre. Më vonë, u zbulua se ajo i kishte absorbuar binjakën e saj në mitër, dhe se organet e saj riprodhuese mbartnin ADN të ndryshme, në pjesë të tjera të trupit të saj. / bota.al

Në shtrat me Duçen: Ana e panjohur e Benito Musolinit në ditarët personalë të...

Nga Alexander Smoltczyk Në një rast, Fyhrerin e vogël, Duçen, me sa duket e braktisi fuqia. “Ishte si të isha prej druri. Asnjë filje floku...

LAJMET E FUNDIT

Dëfryes, këshilltarë, vrasës dhe negociatorë: Roli shumëdimensional i gaztorëve në kulturën mesjetare

Nga Natasha Sheldon Në imazhin e një oborri mbretëror të mesjetës, spikaste veç padronit dhe gaztori, që i veshur me rroba shumëngjyrëshe, do të argëtonte...

Mori peng autobusin me 37 persona në bord, qëllohet për vdekje me snajper

Policia ushtarake ka vrarë një person që mbajti peng rreth 37 pasagjerë për më shumë se tre orë në një autobus në qytetin brazilian...

“Babai” i epokës hapësinore, ishte një kriminel nazist i luftës

Seria: Ana e errët e figurave historike Verner von Braun, ishte një gjeni vizionar, që krijoi programin hapësinor të Amerikës. Nëse ne shkuam në Hënë,...

Elizabet Graham, i parapriu me gati një shekull lëvizjes së Roza Parksit

Seria: Njerëzit pak të njohur nga historia, por që e ndryshuan mënyrën se si jetojmë çdo ditë Në vitet 1850, mjetet e transportit në qytetin...

Paradoksi i populizmit

Nga Simon Johnson Mposhtja e populizmit, kërkon ballafaqimin me një realitet themelor:politikat e keqija ekonomike, nuk sjellin domosdoshmërisht humbjen e pushtetit nga një qeveri. Në...