E martë, Nentor 20, 2018

Ja supertanku i Hitlerit, që dështoi me sukses për pak kohë

Kur hapi frontin e luftës edhe në Perëndim, Hitleri urdhëroi inxhinierët dhe ushtarakët e tij që të ndërtonin me shpejtësi armë të reja, për...

Prodhohet kompjuteri më i vogël në botë (Video)

Sapo është publikuar kompjuteri më i vogël në botë. Në IBM Think 2018, kompania IBM ka prezantuar atë që do të jetë e ardhmja e...

Kjo kafshë mund të jetë shpëtimtare për njerëzimin

Qumështi i kësaj krijese e quajtur në latinisht "Platypus" është burimi i një proteine që mund të ndihmojë në luftimin e infeksioneve, sipas një...

Fotografohet rastësisht në rrugë, lypëses i ndryshon jeta

14 maj 2016 ishte dita kur i ndryshoi jeta filipinases së re nga qyteti Lukban. Vajza dymbëdhjetë vjeç lypte nëpër rrugë kur u fotografua...

Si joshet një mashkull sipas shenjës së horoskopit

Ndonjëherë mund të jeni ndodhur përballë një mashkulli që e pëlqeni shumë, por nuk dini se si t'i afroheni dhe se sit a bëni...

Sa më e madhe koka, aq më të zgjuar bebet

Normalisht, të paturit një të ashtuquajtur “kokë të madhe” nuk konsiderohet gjë e mirë estetikisht, por sipas hulumtimeve të reja të kryera në Britaninë...

Çmenden vajzat me jetën e luksit, kush janë “çunat” e pasur të Tiranës (FOTO)

Edhe pse Tirana ka një jetë shumë të vrullshme dhe plot energji, prapë se prapë mbetet një qytet i vogël në krahasim me kryeqytetet...

43-vjeçarja mahnitëse, nënë e 7 fëmijëve me trup perfekt (FOTO)

Jessica Enslow 43 vjeç është në e 7 fëmijëve. Lindjen e saj të parë e bëri kur ishte në moshën 20 vjeçare në vitin...

Super seti i fotografive – Fushata e parë e Emma Stone për Louis Vuitton

Emma Stone ka bërë fushatën e parë për markën e njohur Louis Vuttion në Kaliforni. Ashtu siç edhe pritej, Stone ka mahnitur të gjithë...

Zbulohet produkti natyral që ul hipertensionin

Sipas një studimi të ri, është një produkt natyral që mund të ndihmojë në uljen e hipertensionit. Kërkuesit shkencorë nga Universiteti Manitoba në Kanada...

LAJMET E FUNDIT

Dramaturgu që refuzoi paratë e Nobelit dhe që Nolit i tha: Ngatërruat profesionin

George Bernard Shaw (1856-1950) ishte një dramaturgët më të mirë mëdhenj që njeh historia dhe një nga themeluesit e institucionit prestigjioz, London School of...

Dostojevski ishte dënuar me vdekje, u fal pak para ekzekutimit

Shkrimtari i madh, Dostojevski (Fyodor Dostoyevsky), ishte dënuar një herë me vdekje nga cari rus. Dhe, më pas është falur, duke iu konvertuar dënimi...

Botuesit janë biznesmenë, librat janë të shtrenjtë, përkthimet e dobëta…

Panairi i Librit “Tirana 2018” mbyll siparin. Shkrimtarë, studiues, kritikë letrarë, botues, por edhe lexues të thjeshtë rrëfejnë mendimin e tyre për edicionin 21-të. Shkrimtari...

Gazeta e parë në tokat shqiptare: “Iskodra” e vitit 1868, ku asnjë fjalë nuk...

Ilirjan Agolli Historianët dhe bibliografët e shtypit shqiptar (1) deri pak kohë më parë nuk ishin në dijeni të faktit që gazeta ‘Iskodra” ishte botuar...

Riçard Çekani, fotografi tjetër shqiptaro-amerikan për të cilin nuk kemi dëgjuar

Deri sot dihej se në Amerikë dikur kanë jetuar dhe vepruar vetëm dy fotografë me prejardhje shqiptare, Gjon Mili dhe Dhimitër Mborja (Bratko). Por,...