E martë, Janar 22, 2019

Më thuaj shenjën e horoskopit, të të tregoj udhëtimin ideal për këtë vit

Me nisjen e vitit të ri, nisin edhe programimet për muajt që do vijnë. Për t’u organizuar në mënyrën më të mirë, është me leverdi...

Pirja e duhanit mund të shkaktojë diabet

Pirja e duhanit mund të shkaktojë diabet. Në të vërtetë, duhanpirësit kanë një rrezik 30-40% më të madh të zhvillimit të sëmundjes sesa joduhanpirësit dhe...

Këshilla të domosdoshme! Gjithçka duhet të dini për të mos shkatërruar dhëmbët

Të gjithë e dimë këshillën për dhëmbë të shëndetshëm, të lahen dy herë në ditë dhe të mos konsumohen shumë ushqime me sheqer. Edhe...

Kaloni më lehtë gripin këtë dimër duke ndjekur disa këshilla

Të gjithë në stinën e dimrit ndjejmë simptomat e gripit. Dhimbjet e grykëve që në mëngjes, më pas kolla apo temperatura tregojnë që tashmë...

Meshkujt nuk dobësohen se kanë turp të porosisin sallatë, e thotë studimi

Meshkujt nuk arrijnë të humbasin peshë sepse kanë turp që ti thonë "Jo" birrës dhe të porosisin sallatë, tregon një studim i ri. Frika se...

Konsumoi viagra 10 herë më shumë se sa duhej, burri e pëson keq

Një burrë që konsumoi shumë sildenafilin, përbërës aktiv në Viagra përfundoi me probleme serioze në shikim. Ai pinte një shishe me ilaçin e lëngshëm (10...

Zbulo 5 kuriozitete mbi shenjën tënde të horoskopit

Dashi: 1. Dashi është konsideruar shenja më impulsive e gjithë zodiakut. 2. Dashi urren të marrë akuza apo urdhra, i pëlqen t’i bëjë gjërat sipas mënyrës...

Mos ua rrëfe arritjet e tua të gjithëve, në asnjë mënyrë!

Sa herë kemi ëndërruar dhe planifikuar diçka, por që duket e pamundur për t’u mbajtur për ne? Dhe kemi një dëshirë të pabesueshme për...

5 vetitë shëruese të lëngut të shegës!

Shega është një ndër frutat që me lëngun e saj shëron disa lloje sëmundjesh. Është e njohur për vlerat ushqyese dhe shëruese, prandaj deh...

A mund t’i fajësojmë gjenet për vendimet tona?

Nga Nathaniel Scharping Harroni meditimin, ritet ajahuaska dhe praktikën e forcimit të vëmendjes. Sot, të njohësh vetveten, është bërë shumë më e lehtë. Testet e...

LAJMET E FUNDIT

Safija nga Dukagjini, një nga gratë më të fuqishme në histori

Arbëria ka luajtur një rol të madh në drejtimin e Portës së Lartë. Numërohen jo pak, por 39 kryeministra me origjinë shqiptare që e...

Të rinjtë, koncert në 100 vjetorin e vdekjes së Ismail Qemalit

Këngë, valle, recitime, pjesë teatrore u interpretuan sot nga nxënës të shkollave të mesme të Vlorës kushtuar jetës dhe veprës së Ismail Qemalit, në...

Shfaqja “Sherlok Holms dhe Langoi i Baskervillëve” nis vitin artistik në “Metropol”

Teatri Metropol ka nisur këtë vit artistik me shfaqjen “Sherlok Holms dhe Langoi i Baskervillëve” nga Ken Ludwig. Kjo vepër që po shfaqet në...

Biblioteka e librave të ndaluar

Pasi nazistët kishin djegur librat sepse ishin “jogjermanë”, një burrë merr detyrën t’i ruajë ato për gjeneratat e ardhshme. “Literatura është kryesisht e përbërë nga...

Shqipëria e vitit 1891 në objektivin e francezit Pierre de Gigord

Pamje të Dalmacisë, Malit të Zi, Shqipërisë dhe Korfuzit, 1891, kështu titullohet albumi fotografik të fotografit të njohur francez Pierre de Gigord. Ai kishte realizuar...