E martë, Qershor 18, 2019

Pse duhet të konsumoni lëng domateje?

Lëngu i domateve është shumë i dobishëm për organizmin. Ai përmban acide që duhen për procese të nevojshme metabolike. Fatkeqësisht, ne zakonisht e konsumojmë atë...

Konsumimi i rregullt i arrave ju mbron nga ç’rregullimi i rrahjeve të zemrës

Njerëzit që hanë rregullisht një sasi të vogël arrash rrezikojnë më pak nga ç'rregullimi i rrahjeve të zemrës, si shkaktar i sulmit në zemër. Një...

Parandalon infarktin: Kjo pije është burim i shëndetit për krejt organizmin

Shtypja e lartë e gjakut paraqet rrezik të drejtpërdrejtë për infarkt dhe pikën në tru, por shkencëtarët zbulojnë se vetëm një gotë i pijes...

3 dietat më efektive për të humbur peshë

Për të humbur peshën, është thelbësore të bindeni dhe të jeni të vetëdijshëm se dietat efektive dhe të shëndetshme nuk japin rezultate të menjëhershme. ...

Gjërat që e bëjnë një grua të parezistueshme

Buzëqeshja: Gratë mund të jenë tërheqëse sa herë që buzëqeshin. Buzëqeshja është ngjitëse dhe gjeneron gëzim për këdo që e vëren atë. Një ndjenjë e madhe...

Mos u pafshim dhimbje! Mënyra më e mirë e depilimit pa probleme

Me sezonin e verës fillon lufta kundër qimeve të padëshiruar ndaj përpiquni ta bëni këtë ritual të bukurisë më pak të pakëndshme. “Lufta” kundër qimeve...

Një intervistë pune ka 3 pyetje kryesore

Punëdhënësit gjithmonë iu drejtohen nëse keni ndonjë pyetje në fund të një interviste. Para se të thoni “jo” dhe të largoheni, mos harroni se...

Dëmi i vërtetë në shëndet nga djegia prej Diellit

Kur shijoni verën, sigurohuni që të vishni një t-shirt, të lyheni me krem, të dhe mbani një kapelë për të shmangur djegien. Kjo këshillë...

Mos ua rrëfe arritjet e tua të gjithëve, në asnjë mënyrë!

Sa herë kemi ëndërruar dhe planifikuar diçka, por që duket e pamundur për t’u mbajtur për ne? Dhe kemi një dëshirë të pabesueshme për...

Të rinj dhe aventurierë, ja si janë dukur të famshmit në gjimnaz

S'ka gjë më argëtuese (nganjëherë edhe më dëshpëruese) sesa të shikosh fotografitë nga shkolla e mesme. Sidomos, kur ka kaluar shumë kohë nga data...

LAJMET E FUNDIT

Në edicionin e sivjetmë, Anibar shfaq 244 filma të animuar

Frika dhe shpresa janë dy anët e medaljes, që karakterizon festivalin ndërkombëtar të filmit të animuar, ANIBAR. Festivali do të mbahet në datat 15-21...

Xhafa çon në Basel, një shitës vezësh nga Kuba!

Vepra më e fundit e artistit Sislej Xhafa, ka tërhequr vëmendjen e kritikës. Fotoja e një 80-vjeçari kubanez, në derën e një dyqani të...

Kemi bërë dashuri

Poezi nga: Maria Wine Përktheu: Qerim Raqi Tani kemi bërë dashuri derisa perëndimi i diellit është bërë i stërkuq jemi ledhatuar derisa lumenjtë kanë gjetur qetësinë e tyre jemi...

Matematika në këndvështrimin e Filozofisë së Historisë së Shpenglerit

Nga: Gjergj Sinani Osvald Shpengler (Oswald Spengler, 1880-1936) lindi në Blakenburg. Ai studioi në shumë universitete – Halle, Munih, Berlin. Pasi e braktisi matematikën, iu...

Historia e panjohur e shqiptarëve të padëshiruar në Turqi

Nga: Ryan Gingeras (pjesë nga libri i tij, “Brigje të pikëlluara: Historia e panjohur e shqiptarëve në Turqi dhe fundi i Perandorisë Osmane, 1912-...