E martë, Tetor 16, 2018

Çmenden vajzat me jetën e luksit, kush janë “çunat” e pasur të Tiranës (FOTO)

Edhe pse Tirana ka një jetë shumë të vrullshme dhe plot energji, prapë se prapë mbetet një qytet i vogël në krahasim me kryeqytetet...

Seksi dhe Kryeqyteti

- nga Mariola Poro As zhurmat e punimeve të ujësjellësit poshtë ballkonit e as tapetet që shkundeshin sipër dritares sime, nuk e kishin atë “beat”...

30 femrat e famshme me gjoksin më të bukur në botë

Kur bëhet fjalë për gjoksin e femrave të famshme, atëherë padyshim që medja shkon tek ato bukuroshe që kanë gjoks të bëshëm dhe të...

Shmangeni urgjent domaten nëse vuani nga kjo sëmundje

Domatja është një ndër perimet më të pasura me vlera ushqyese. Nëse e konsumoni atë në formë të papërpunuar kryesisht, do të përfitoni shumë...

Mos u vini më në siklet, ja si t’i ndaloni gazrat në ambientet publike

E keni provuar, apo jo? Jeni të ulur në karriken e zyrës, apo kudo tjetër dhe stomaku fillon të bëjë zhurmë pa u ndalur. Nuk...

13 rregullat e grave të mençura

1- Gratë e mençura nuk jetojnë duke u ankuar, ato krijojnë ndryshimin. 2- Gratë e mençura janë të guximshme. 3- Gratë e mençura duan të kujdesen...

Rritet numri i femrave që marrin goditje në tru, mësoni faktorët

Goditjet në tru zakonisht ndodhin tek të moshuarit, duhanpirësit, njerëzit mbipeshë ose ata të prekur nga sindroma metabolike. Megjithatë, kjo nuk do të thotë...

Veshjet “chemisier”, modelet më të bukura të stinës

Nëse veshja e zezë është në krye të veshjeve të garderobës femërore, është një tjetër që meriton absolutisht hapësirë në dollap dhe bëhet fjalë...

Kërkesa fantastike e danezëve drejtuar UNESCO-s: Mbro lumturinë tonë!

Danimarka do t’i kërkojë agjencisë kulturore të Kombeve të Bashkuara, "UNESCO-s" që të njohë zyrtarisht konceptin “hygge” dhe ta marrë në mbrojtje. “Hygge” është...

Nëse përdorni vazhdimisht këto fjalë jeni me depresion

Nga mënyra se si lëvizni dhe flini  se si ndërveproni me njerëzit rreth jush, depresioni ndryshon rreth gjithçkaje. Është e dukshme edhe në mënyrën se...

LAJMET E FUNDIT

Mbi familjet katolike, të Tiranës së shekullit XIX

Marsida Najdeni Një nga figurat më pak të njohura të kishës katolike është ajo e Dom Mark Dushit (1920 – 1968). Mbase ai nuk mund...

Konstantin Brankusi, babai i “artit të vjetër modern”

Viorel Costea Nëse do të vendosni objektet artistike me origjinë nga Evropa e Vjetër që janë zbuluar këto vitet e fundit pranë punëve të Brankusit...

Kur Fitzgeraldi endej në rrugët e Parisit

Nga Luan Rama Një nga emrat më të njohur të letërsisë amerikane të shekullit XX është padyshim Scott Fitzgerald (1896-1940), autori i romanit të famshëm...

Pse po e humbim betejën kundër lajmeve të rreme

Nga Mark Scott Trajtimi i problemit të lajmeve të rreme, duhej të ishte një mision i lehtë. Franca kërkon miratimin e ligjeve të reja, që...

Bindjet tona politike mund t’i kemi shkruara në ADN

Shkencëtarët ia kanë atribuuar historikisht besimet politike, edukimit dhe ambientit rrethues. Por kërkimet e fundit tregojnë se prirjet tona politike, kanë një përbërës të...