E martë, Tetor 16, 2018

Ushtrimet fizike, si dhe sa shpesh duhet t`i bëni

Nuk ka rëndësi nëse jeni duke u ushtruar për një maratonë, për një garë atletike apo thjesht doni të përqafoni një stil më të...

Hudhra, 5 arsye për ta përdorur

Hudhra, një eliksir për shëndet të mirë në organizmin tonë. Antiseptik dhe antireumatik, na mbron nga ulçera dhe arterioskleroza, heq lodhjen dhe ...shumë më...

Vaji i kanabisit do të ofrohet me recetë duke filluar nga muaji i ardhshëm

Prej shekujsh, vaji i kanabisit është përdorur por u ndalua në gjysmën e shekullit të 20-të. Mjekët në Britaninë e Madhe kanë konfirmuar se...

Mos e lejo veten tënde të kontrollohesh nga këto 5 gjëra

Nëse do të jetosh një jetë të bukur, bën mirë të mos e lejosh veten tënde të kontrollohesh nga këto pesë gjëra: E shkuara...

Depresioni dhe ankthi mund të diagnostikohen me anë të testit të urinës

Depresioni dhe ankthi, nuk janë gjithmonë të lehta për t’u zbuluar. Simptomat e dukshme si trishtimi apo shqetësimi i vazhdueshëm, mund të mos jenë...

Mënyrat si mund t’i shtoni disa vite jetës tuaj

Dyqind vjet më parë, jetëgjatësia mesatare e njerëzve ishte tejet e shkurtër, vetëm 37 vjeç. Në vendet e zhvilluara, standardi i jetesës ka pësuar...

10 cilësi për njerëzit e mbyllur në vetvete, të cilat shumë njerëz i besojnë...

Nuk u pëlqen të flasin. Nuk është e vërtetë. Ata thjesht nuk pëlqejnë të flasim për tema që nuk iu interesojnë, ndërsa kur...

10 arsyet pse duhet të përqafoheni

Një përqafim është një gjest i thjeshtë dhe i dashur që arrin të ketë përfitime të jashtëzakonshme në shëndetin dhe gjendjen shpirtërore. Është i mirë...

Plazhi mbaroi, por ecjen në rërë nuk duhet ta ndani

Përvec faktit që merrni ngjyrë, laheni, relaksoheni dhe luani në plazhe, aty ju mund të bëni edhe aktivitete tjera, si për shembull ecja këmbëzbathur...

Ushqimet më të mira për t’u konsumuar në mëngjes

Mjedra Një filxhan mjedrash na jep 8 gramë fibra (dy herë më shumë sesa ka në një filxhan luleshtrydhesh). Çfarë është e mira e kaq...

LAJMET E FUNDIT

Mbi familjet katolike, të Tiranës së shekullit XIX

Marsida Najdeni Një nga figurat më pak të njohura të kishës katolike është ajo e Dom Mark Dushit (1920 – 1968). Mbase ai nuk mund...

Konstantin Brankusi, babai i “artit të vjetër modern”

Viorel Costea Nëse do të vendosni objektet artistike me origjinë nga Evropa e Vjetër që janë zbuluar këto vitet e fundit pranë punëve të Brankusit...

Kur Fitzgeraldi endej në rrugët e Parisit

Nga Luan Rama Një nga emrat më të njohur të letërsisë amerikane të shekullit XX është padyshim Scott Fitzgerald (1896-1940), autori i romanit të famshëm...

Pse po e humbim betejën kundër lajmeve të rreme

Nga Mark Scott Trajtimi i problemit të lajmeve të rreme, duhej të ishte një mision i lehtë. Franca kërkon miratimin e ligjeve të reja, që...

Bindjet tona politike mund t’i kemi shkruara në ADN

Shkencëtarët ia kanë atribuuar historikisht besimet politike, edukimit dhe ambientit rrethues. Por kërkimet e fundit tregojnë se prirjet tona politike, kanë një përbërës të...