E hënë, Qershor 17, 2019

Mos e ndani limonin nga dieta, zemra do ju “falenderojë”

Limoni përmban një sasi të madhe të vitaminës C, e cila është shumë e dobishme për trupin tonë. Madje sipas ‘Healthline’ në një limon...

Dieta me banane që ka “fiksuar” vajzat: Si të humbisni 3 kg për 4...

Nëse bëni pjesë në radhët e atyre që i premtojnë vetes çdo muaj se do të merren me sport, do të hanë shëndetshëm, e...

Ja mesazhet që tregojnë se ish-it nuk “i plas” për ty

Vetëm një mesazh i thjeshtë tregon sa interes ka për ty "ai" ose "ajo". Më poshtë do ju sjellim disa tekste mjaft brutale që...

Mos ua shfaq ziliqarëve lumturinë tënde, mund të jetë e rrezikshme

Kur arrijmë lumturinë, tundimi për ta thënë fort para gjithë botës këtë arritje, është gjithmonë shumë i fortë, në fund të fundit, a nuk...

Ushqimet që mposhtin kolesterolin

Duke shtuar në dietë ushqime që ulin LDL-në, (pjesëzat e dëmshme të kolesterolit që kontribuojnë në bllokimin e arterieve dhe ngushtimin e tyre (arterioskleroza),...

Ata që flasin keq për të tjerët janë të palumtur, mëso t’i dallosh

Njerëzit e pakënaqur dallohen menjëherë, janë ato që mbushin jetët e tyre me negativitet dhe në mënyrë të pashmangshme e kryejnë atë duke konsumuar...

Kura e mrekullueshme për shëndetin: Hurma arabie me qumësht

Është një ndër kurat më të lashta popullore përdorur mijëra vite më parë për t’u mbrojtur nga sëmundjet.Foto:Flickr Është një ndër kurat më të lashta...

Fruti që na pastron gjakun dhe shëron sëmundjet më shqetësuese

Përveç përdorimit në kuzhinë për përgatitjen e ëmbëlsirave të ndryshme, kajsia renditet edhe si një frut kurues. Në mjekësinë popullore përdoren frutat e kajsisë,...

Si ta kuptoni se dashuria ka mbaruar?

Nga Teresa Carrer “Ne e pranojmë dashurinë që besojmë se e meritojmë”. Këtë do ta keni dëgjuar të paktën një herë, një fjali nga filmi...

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse hani kunguj të njomë

Kungujt janë plot vlera ushqyese dhe vitamina. Konsumimi i tyre përvecc se është i këshillueshëm pasi ndihmon trupin e njeriut në aktivitete ditore. Nëse...

LAJMET E FUNDIT

Historia e panjohur e shqiptarëve të padëshiruar në Turqi

Nga: Ryan Gingeras (pjesë nga libri i tij, “Brigje të pikëlluara: Historia e panjohur e shqiptarëve në Turqi dhe fundi i Perandorisë Osmane, 1912-...

Fotot që shfaqin të kaluarën e fshehur të Lindjes së Mesme

Një arkiv i ri në internet, i nisur nga Fondacioni Arab i Fotografive, ofron perspektiva të reja për Lindjen e Mesme, duke zbuluar momente...

Hava Bekteshi, artistja që çiftelinë e promovoi në filarmonitë botërore (Video)

Muzeut Etnologjik në Prishtinë, i janë kthyer tingujt e instrumentit të çiftelisë. Por, kësaj radhe jo nga rapsodët e vjetër, por nga një artiste...

Vdes nga kanceri aktorja e dashur e shqiptarëve

Ndahet nga jeta aktorja e famshme Edith Gonzalez. Pas një lufte të gjatë me kancerin, aktoria nuk mundi t’ia dilte. Gjatë kësaj periudhe ajo...

SKANDALOZE/ Futbollistin e kombëtares e nxjerrin nga restoranti se foli shqip në Maqedoni

Mbledhje familjare në një restorant të familjes Alioski sot në Prilep u shndërrua në një makth, dhe vetëm sepse Ezxhan Alioski dhe të dashurit...