E hënë, Tetor 15, 2018

N‘kjoftëse ky âsht njí burrë…

Ju që rrnoni t‘sigurtë ndër strehat tueja t‘nxehta Ju që kur ktheheni n‘darkë,  gjeni gjellën t'valueme në shpi e ftyra t‘ambla që ju shofin plot ngrohtësi: mendoni se ky âsht...

“Përditë shoh kjartë e ma kjartë dhe vuej thellë e ma thellë”

MIGJENI (1911-1938) Millosh Gkergj Nikolla lindi në Shkodër më 13 tetor 1911. Pas kryerjes së shkollës fillore, gjysmë të mesme dhe seminarit ortodoks, punoi si...

Ku ta gjej Zotin tim…

- poezi nga Sokol Paja ` Shtëpi e vjetër Një mall i fortë në shpirt më mundon për shtëpine e vjetër, sa kohë pa e parë Kujtimi i...

Këtu prehet ai që quhej Ndoc Gjetja, poeti me fytyrë Krishti…

- poezi nga Ndoc Gjetja   DASHURISË O perëndeshë e gjithëpushtetshme e universit mashkull-femër! Bëj c'të duash me veten time jam instrumenti yt i verbër.   Në jetë më solle kaq shumë...

At’ Gjergj Fishta, një ndër themeluesit e Teatrit Shqiptar

Fishta ka qenë i suksesshëm edhe në artin e skenës (në gjuhën shqipe) dhe njëri ndër pionierët (apo themeluesit) e teatrit shqiptar, dimension ky...

T’kam e jam nânë!

Për nânën teme sojnike e nânat si ajo - nga Erenestina Gjergji Halili ` Kam rrokë qillin, tuj prekë tokën, tuj thânë: T’dù ! Kam ul’ zanin, tuj brrit’...

Në i Djathtë, një i Majtë…

- Vargje nga Aleksandër Pushkin N’historinë shumëshekullore, kanë ecur dorë për dore Një i majtë e një i djathtë, paskan qenë të leftajtë* Jo vetëm që s’kishin...

Nanë, kjofsh bekue!

- nga Arjola Zadrima Nanë, Ti që me sy të vuejtshëm k'ndon melodi qerpikësh. Ti zojë e bekueme s'më braktis, kur duert më dridhen, e ikjen ja u fali ditëve ku...

Sot m’ke buzëqeshë, kushedi pse…

Nga: Klodian Kojashi Sot m’ke buzeqesh kushedi pse si deshifrohet? Dikush qe s’na njef e ka ma te lehte mundet me thane se m’ke buzeqesh per kohen kur m’ke dashte a...

In Memoriam/ Tribut për poetin e talentuar shkodran, Frederik Rreshpja

-- nga Moikom Zeqo "Abiit, excessit, evasit, erupit" - (Doli, iku, u largua, u zhduk). Ky lokucion latin mbahet i famshem per gradacionin e sinonimeve....

LAJMET E FUNDIT

Arjola Zadrima, kjo poete që kap shkrepëtimshëm çastin

Nga Albert Vataj-  Në këtë ditë shtunë mestetori, në Tiranë ndodhën shumë gjëra, siç ishte dhe ajo në Qendrën Rinore, ku admirues të poezisë, por...

Zëri ynë i brendshëm, si lind dhe si e përcakton personalitetin tonë

Nga Philip Jaekl “Mendoj, pa ekzistoj”, ishte shpallja e filozofit të shekullit XVII-të, Rene Dekart. Kjo e vërtetë u rizbulua në vitin 1887 nga Helen...

Kur Marubi i ngjyente fotografitë bardhezi

Luan Rama Padyshim është një lloj befasie të shohësh fotografitë e Marubit, me ngjyra, ndërkohë që shumë prej tyre i ke parë në bardh e...

Historia e panjohur e këngës “Imagine”

Me fotot e papublikuara më parë dhe me shumë intervista të harruara e të nxjerra nga arkivat, një libër i ri – i publikuar...

Faktet që Davidin e Mikelanxhelos e bëjnë edhe më intrigues

Davidi është realizimi më perfekt i Mikelanxhelos (Michelangelo Buonarroti) dhe statuja më e famshme në botën e artit. Si një nga kryeveprat më të...