E mërkurë, Janar 16, 2019

“O moj Shqypni”

Vargje te jashtëzakonshme nga Pashko Vasa -  O moj Shqypni, e mjera Shqypni, Kush t'ka qitë me krye n'hi? Ti ke pas kenë një zojë e randë, Burrat...

“Bukë e kripë”

Poezi nga Ajete Pavata -  Iku dhe një ditë, Ujitur me lot nëne, Përkëdhelur nga vuajtjet E nënës veshur me të zeza Fëmijësh bonjakë, Që të etshëm për baba, Presin sofrën...

“Salva nos domine perimus!”

Poezi nga Sarë Gjergji -  Sipas legjendës urithi gjallëron nën tokë e nëse del nga zgavra dhe sheh hijen e vet errësira nxihet edhe më ti kur zë e...

“Shpallje dënimi për tiraninë”

Poezi nga Illyes Gyula -  Ku të ketë tirani kudo ka tirani jo veç në gryka pushkësh, jo veç pas dyer burgjesh, jo veç nëpër qeli ku bëhet hetuesi, jo veç...

“Dy e njî”

Vargje Dom Ndre Mjeda -  Dy veshë na kemi e veç nji gojë të vetme, Se shumë sende me ndî i duhet t’urtit, Por fjal’t me i...

“Kjaj, kjaj, kjaj”

Poezi nga Albina Gjergji/Redaktoi - Primo Shllaku    Sonte gjeta kohë me mendue për ty e me t'pa n'sy teksa ecje n'kalldramin e zemrës mbushë me aromë Shkodre! I lashë njén'anë telashet që çdo...

“Kur fillova nga pak të vdisja”

Poezi nga Ndoc Gjetja - Kur fillova nga pak të vdisja mbaj mend, ka qenë e enjte vetëm ty pranë të kisha rrije në këmbë dhe heshtje. Në sytë...

Poemë për babanë e për veten (kënga e parë)

Poezi nga Dritëro Agolli - Im atë tokën shumë e donte Siç donte nënë e grua Për tokën lodhej dhe rëkonte Dhe djersën derdhte krua Kur plis me plis...

“Mos më thuaj për çka ke ardhur”

Poezi nga: Maria do Rosário Pedreira -  Mos më thuaj për çka ke ardhur. Lërmë ta gjej nga pluhuri i flokëve të tu, se ç’erë të ka...

“Eja dhimbje”

Poezi nga Delmira Agustini - Eja dhimbje! Krahu yt i zi korb mbi ballë më godet dhe shpirt i nxirë porsi zambak i vyshkur ca më mirë ka...

LAJMET E FUNDIT

“Africa” e grupit “Toto” jehon në shkretëtirë

Shkretëtira më e vjetër në botë është bërë mikpritëse e njërës prej këngëve më të dëgjuara të të gjitha kohëve, hitit “Africa” të grupit...

“Shtëpia e Agës”, filmi trajton dhunën ndaj grave në luftën e Kosovës

Dhuna seksuale ndaj grave kosovare, gjatë luftës ka frymëzuar regjisoren Lendita Zeqiraj për të realizuar filmin “ Shtëpia e Agës”. Ky prodhim kinematografk është...

Kosova për herë të parë në Berlinale me filmin “Në mes”

Për herë të parë Kosova shkon në Berlinale me filmin “Në mes”. Ishte vetë Festivali Ndërkombëtar i Filmit BERLINALE që njoftoi pjesëmarrjen e filmit...

Fjalët e fundit të njerëzve të mëdhenj

Jim Harkins, aktor amerikan: “Dua të vdes i qetë në gjumë, ashtu si gjyshi im, e jo duke bërtitur si udhëtarët në autobusin e tij”! Spike...

Ngritja e Tokës: Rrëfimi për fotografinë që ndryshoi botën

Në vitin 1968, tre astronautë të NASA-s u bënë të parët njerëz që u sollën rreth orbitës së Hënës. Misioni "Apollo 8" po ashtu...