E mërkurë, Janar 16, 2019

“Kush jam”

Poezi nga: Aldo Palazzeschi Përktheu: Vehbi Miftari Ndoshta jam poet Jo, sigurisht. I çuditshmi lapsi i shpirtit tim shkruan një fjalë “marrëzinë” Jam piktor atëherë Prapë jo. Paleta e shpirtit tim ka vetëm një...

“E përhershme”

Poezi nga: Kenneth Koch Përktheu: Roland Gjoza- Një ditë Emrat ishin mbledhur në rrugë Një Mbiemër kaloi pranë tyre me një bukuri të errët Emrat grindeshin, shtyheshin, ndërronin...

Ma hiq qafe atë celular!

Nga: Umberto Eco Përktheu: Henrik Ligori Pak kohë më parë, ndërsa po flisja para Akademisë së Spanjës në Romë, një zonjë duke ujdisur telekamerën ma përplasi...

“Lojë hijesh”

Nga: Ian Curtis (Joy Division, albumi “Unknown Pleasures”, 1979) Përktheu: Fadil Bajraj (1999) Drejt qendrës së qytetit ku të gjitha rrugët takohen, Duke të pritur ty, Drejt thellësive...

“Menada”

Poezi nga Sylvia Plath - Dikur kam qenë e rëndomtë: Rrija ndanë fasuleve të tim eti, Duke u mëkuar me gishtat e urtësisë. Shpesët jepnin qumësht. Kur plaste bubullima, fshihesha...

“Merre këtë lule të vockël”

Poezi nga Edmund Spenser - Shkrova nje dite, emrin e saj ne rere, por erdhen tallazet dhe e fshine. E shkrova serish, me doren tjeter por erdhi batica dhe...

“Duke dhënë vetveten”

Poezi nga Mark Strand -  I nxora dhe i dorëzova sytë e mi si vezë të qelqta. E dorëzova gjuhën. E dhashë gojën, ëndrën konstante të gjuhës time. E dhashë pshertimën...

“Prit syzezë moj, prit”

Vargje nga Çun Lajçi - Pse ecë dathë veshun me të zeza n'krye shaminë e bardhë shpinës lshue flokët dredha-dredha tu' i turbullue krojet me vaj Kush vdiq që gurrat m'i...

“28 Nanduer 1913”

Vargje monumentale nga At' Gjergj Fishta -  Oj Zanë, t’këndojm… t’vajtojm, deshta me thanë; Pse sot ditë kangët s’asht për mue e tye. Po ç’gzim kjo ditë...

“I dashur Atdhe”

Poezi nga Aleksandër Stavre Drenova (Asdreni) -  Me vite jam larguar, i dashur Atdhe, por nuk të kam harruar, se shumë i ëmbël je. Kjo zemra më këndon për ty,...

LAJMET E FUNDIT

“Africa” e grupit “Toto” jehon në shkretëtirë

Shkretëtira më e vjetër në botë është bërë mikpritëse e njërës prej këngëve më të dëgjuara të të gjitha kohëve, hitit “Africa” të grupit...

“Shtëpia e Agës”, filmi trajton dhunën ndaj grave në luftën e Kosovës

Dhuna seksuale ndaj grave kosovare, gjatë luftës ka frymëzuar regjisoren Lendita Zeqiraj për të realizuar filmin “ Shtëpia e Agës”. Ky prodhim kinematografk është...

Kosova për herë të parë në Berlinale me filmin “Në mes”

Për herë të parë Kosova shkon në Berlinale me filmin “Në mes”. Ishte vetë Festivali Ndërkombëtar i Filmit BERLINALE që njoftoi pjesëmarrjen e filmit...

Fjalët e fundit të njerëzve të mëdhenj

Jim Harkins, aktor amerikan: “Dua të vdes i qetë në gjumë, ashtu si gjyshi im, e jo duke bërtitur si udhëtarët në autobusin e tij”! Spike...

Ngritja e Tokës: Rrëfimi për fotografinë që ndryshoi botën

Në vitin 1968, tre astronautë të NASA-s u bënë të parët njerëz që u sollën rreth orbitës së Hënës. Misioni "Apollo 8" po ashtu...