E hënë, Tetor 15, 2018

Letrat më të famshme të dashurisë: Në gjuhën tënde “amor mio” përbëhet ekzistenca ime

Kanë pushtuar popuj me miliona banorë, por kanë qenë robër të një njeriu të vetëm. Kanë qenë të lavdishëm e të papërkulshëm, po një...

“Mos u shitni delikatë; të gjithë jemi të hijshëm, por edhe gomerë ngarkese”

Ju më thoni: "Jeta është e vështirë, jeta nuk durohet". Atëherë, pse e keni atë krenari në mëngjes dhe atë dorëheqje në mbrëmje? Jeta është...

“Kosova”

Poezi nga Adelina Mamaqi -  Plagë e thellë e zemrës Je për secilin shqiptar Lutja e fundit e mbëmjes Dhe në agim lutja e parë. Sot ngado jemi në...

“Kushtuar fëmijëve që e gdhijnë në këmbët e “Pesëmbëdhjetëkatëshit”

Poezi nga Ervin Hatibi -    Natës Vezullojnë si peshq jetët tona I diktojmë me avullin tek hov Nga goja Tek brof si gisht fëmije Prej vrimës në çorap I ftohti Me tri...

“E dua trupin tim, dua edhe përpëlitjen tënde”

Poezi nga Edward Estlin Cummings -  E dua trupin tim kur është me trupin tënd. Eshtë diçka fantastike. Muskuj të tendosur e voluptet. E dua trupin tënd, i...

“Puthje”

-A e din çka asht puthja? -Po. Prekje. Prekje e bukur, e butë, e lang't E shijshme, e ambël. E trishtë! E trishtë si një ditë shiu i butë...

Ditë pazari në Shkodrën e vjetër

Erë e fortë qepësh, zhurmë, rrëmujë, britje: -Salla hapu! Fëmijë që blejnë luledielli, që përtypin fara kungulli. Gra që bëjnë pazar për 30 qindarka e ndalen vitrinash t'u'j ba burrat...

“Nënë”

Poezi nga Yves Mabin Chennevière -  Nënë, nëna e ditës, nëna e natës, nënë, nëna ime, aroma e trupit tënd, buzëqeshja, heshtja jote, lotët, nuk janë më pluhur, nuk janë më imazhe të zymta, nuk janë më...

Atdheu është dhimbje

Atdheu s’është sa sedilja e makinës tënde, sa karrigia e zyrës, sa dhoma komode. A më dëgjon?! Ti, që me flamur të ri u gdhive në mëngjes, për ta...

“Kushtore”

  Po të kisha krahë, do të doja në ty qiellin. Po të ishe deti, do të doja në ty krypën. Po tē kisha shpirt, do të doja në ty...

LAJMET E FUNDIT

Arjola Zadrima, kjo poete që kap shkrepëtimshëm çastin

Nga Albert Vataj-  Në këtë ditë shtunë mestetori, në Tiranë ndodhën shumë gjëra, siç ishte dhe ajo në Qendrën Rinore, ku admirues të poezisë, por...

Zëri ynë i brendshëm, si lind dhe si e përcakton personalitetin tonë

Nga Philip Jaekl “Mendoj, pa ekzistoj”, ishte shpallja e filozofit të shekullit XVII-të, Rene Dekart. Kjo e vërtetë u rizbulua në vitin 1887 nga Helen...

Kur Marubi i ngjyente fotografitë bardhezi

Luan Rama Padyshim është një lloj befasie të shohësh fotografitë e Marubit, me ngjyra, ndërkohë që shumë prej tyre i ke parë në bardh e...

Historia e panjohur e këngës “Imagine”

Me fotot e papublikuara më parë dhe me shumë intervista të harruara e të nxjerra nga arkivat, një libër i ri – i publikuar...

Faktet që Davidin e Mikelanxhelos e bëjnë edhe më intrigues

Davidi është realizimi më perfekt i Mikelanxhelos (Michelangelo Buonarroti) dhe statuja më e famshme në botën e artit. Si një nga kryeveprat më të...