E hënë, Tetor 15, 2018

A do male me dëborë/ Trima të fortë e malësorë / Fort bujarë e...

Disa strofa nga "Zgjidh e merr" e Fan Nolit (1924) A të duhen luftëtarë? Dhe arratinë armiku të marrë? A do botës t'i vësh zjarrë? Merr nja dhjetë...

Ik dhe… përqafo lirinë tënde

- Poezi nga Migena Duka   Ik dhe përqafo lirinë tënde Në mundsh E kokën mos kthe Në rrënojat e mbetura Të shpirtit tim!   Ik dhe lufto me kohën Në mundsh! E, nëse...

“Të kam xhan” dhe “Të dashuroj”, ndryshimi i shpjeguar nga “princi i vogël”

"Të duash" dhe "të dashurosh" janë dy ndjenja të mrekullueshme, por të ndryshme. Të gjithë, ose pothuajse të gjithë kemi një qëllim të palëkundur në...

“Të dua”

Poezi nga Andi Bejtja -  Sa herë dora ime prek trupin tënd të zhveshur dhe shtrati i djersitur ngjan me një re, me duart që të dridhen...

Ditë pazari në Shkodrën e vjetër

Erë e fortë qepësh, zhurmë, rrëmujë, britje: -Salla hapu! Fëmijë që blejnë luledielli, që përtypin fara kungulli. Gra që bëjnë pazar për 30 qindarka e ndalen vitrinash t'u'j ba burrat...

“Kam refuzue gjithë burrat që më deshtën”

Poezi nga Arjola Zadrima -  Të kam mbajtë gjatë në shpinë, qytet m’qytet, prej ditës n’ditë, nadje deri në mramje, pa të kërkue gja. Ti veç ke hesht. Më ke peshue sa...

Ti qave…

- Ti qave dhe më the me zë të ulët Se unë të trajtoja si prostitutë. Atëhere lotëve të tu s’ua vura veshin, Të desha, pa e ditur...

“Armiqtë më të mëdhenj janë të afërmit tanë”

Më 20 maj 1799, në Tours të Francës, lindi Balzaku (Honore de Balzac), romancier francez dhe dramaturg. Ai ishte monarkist konservator; antipod i republikanizmit...

Izabel’

Poezi nga Gerhard Pregapuca   Izabel’! E mallkuemja prej bukuris’ s’vet, Izabel… Me gjinjtë kryeneçë, belin e hollë e vithet perpjetë, se... kaq t’duken e mallkuemja Izabel’!   M’fal! Nuk u prezantuem... Jam nja’j...

“Fshiji lotët nanë”

Poezi nga Albina J. Gjergji -  Natën, kur kocat shtrin n’shtrat, nana jeme mos u ligshto. S'asht mirë me kja natën! Edhe pse poshtë nënkresës tande flejnë plagët e pashërueme, mos kjaj… N’kjoft’se...

LAJMET E FUNDIT

Arjola Zadrima, kjo poete që kap shkrepëtimshëm çastin

Nga Albert Vataj-  Në këtë ditë shtunë mestetori, në Tiranë ndodhën shumë gjëra, siç ishte dhe ajo në Qendrën Rinore, ku admirues të poezisë, por...

Zëri ynë i brendshëm, si lind dhe si e përcakton personalitetin tonë

Nga Philip Jaekl “Mendoj, pa ekzistoj”, ishte shpallja e filozofit të shekullit XVII-të, Rene Dekart. Kjo e vërtetë u rizbulua në vitin 1887 nga Helen...

Kur Marubi i ngjyente fotografitë bardhezi

Luan Rama Padyshim është një lloj befasie të shohësh fotografitë e Marubit, me ngjyra, ndërkohë që shumë prej tyre i ke parë në bardh e...

Historia e panjohur e këngës “Imagine”

Me fotot e papublikuara më parë dhe me shumë intervista të harruara e të nxjerra nga arkivat, një libër i ri – i publikuar...

Faktet që Davidin e Mikelanxhelos e bëjnë edhe më intrigues

Davidi është realizimi më perfekt i Mikelanxhelos (Michelangelo Buonarroti) dhe statuja më e famshme në botën e artit. Si një nga kryeveprat më të...