E mërkurë, Janar 16, 2019

“Më thuaj, ku?”

Poezi nga: Leonard Cohen Përktheu: Maksim Rakipaj Ku, më thuaj, ku të shkojë skllavi tënd Ku, më thuaj, ku është ai vend, s’mbaj mend Më thuaj ku, se...

“Ajo të pyeti”

Poezi nga: Vladimír Holan Përktheu: Faslli Haliti -  Një vajzë të pyeti: Ç’ është poezia? Duhej t’i thoshe: Vetëm fakti që ekziston ti, ah po, që ti ekziston, dhe...

“Violonçeli”

Poezi nga: Adam Zagajewski Përktheu: Elona Caslli -  Kritikët thonë: – Është veçse një violinë, që kur ndryshoi zërin u përjashtua nga kori. Nuk është e vërtetë. Violonçeli ka shumë sekrete, por...

Një letër për Borgesin

Nga: Susan Sontag Përktheu: Vjollca Osja I dashur Borges! Qysh se krijimtaria juaj ka zënë vend në shenjën e përjetësisë, nuk më duket e tepërt t’ju drejtohem...

“Gjuha Shqype”

Vargje nga Dom Ndre Mjeda -  Përmbi zà qi leshon bylbyli Gjuha shqype m’ shungullon Permbi ere qi nep zymyli Pa da zemren m’a ngushllon. Nder komb’ tjere ,...

“Kanga e Rinisë”

Vargje madhështore nga Millosh Gjergj Nikolla (Migjeni)  Rini, thueja kangës ma të bukur që di! Thueja kangës sate që të vlon në gji. Nxirre gëzimin tand' të...

“Njerëzit janë të çuditshëm”

Nga Jim Morrison (The Doors, 1967) -  Njerëzit janë të çuditshëm kur je i huaj Fytyrat duken të shëmtuara kur je i vetmuar Femrat bëhen të liga...

“E hidhura toka ime”

Nga Domenico Modugno -  Diell në luginë diell në kodrinë E nëpër fusha s’shihet më njeri Mirëmbetsh, mirëmbetsh e dashur! Po iki unë tutje! E hidhura tokë e ime, e hidhur dhe...

“Pemët”

Poezi nga: Joyce Kilmer Përktheu: Maksim Rakipaj S’kam për të parë them, asnjëherë Poemë të bukur si një pemë. Pema që rrënjën si gojë e etur Pas gjirit të...

“Më kot mes turmës”

Poezi nga: Afanasy Fet -  Ashtu kot, përzierë mes turmës, e dashur, Rrugës plot zhurmë, shpirtndrydhur, s’kam pse shkoj: Fati tek ti, e di, s’ka për të...

LAJMET E FUNDIT

“Africa” e grupit “Toto” jehon në shkretëtirë

Shkretëtira më e vjetër në botë është bërë mikpritëse e njërës prej këngëve më të dëgjuara të të gjitha kohëve, hitit “Africa” të grupit...

“Shtëpia e Agës”, filmi trajton dhunën ndaj grave në luftën e Kosovës

Dhuna seksuale ndaj grave kosovare, gjatë luftës ka frymëzuar regjisoren Lendita Zeqiraj për të realizuar filmin “ Shtëpia e Agës”. Ky prodhim kinematografk është...

Kosova për herë të parë në Berlinale me filmin “Në mes”

Për herë të parë Kosova shkon në Berlinale me filmin “Në mes”. Ishte vetë Festivali Ndërkombëtar i Filmit BERLINALE që njoftoi pjesëmarrjen e filmit...

Fjalët e fundit të njerëzve të mëdhenj

Jim Harkins, aktor amerikan: “Dua të vdes i qetë në gjumë, ashtu si gjyshi im, e jo duke bërtitur si udhëtarët në autobusin e tij”! Spike...

Ngritja e Tokës: Rrëfimi për fotografinë që ndryshoi botën

Në vitin 1968, tre astronautë të NASA-s u bënë të parët njerëz që u sollën rreth orbitës së Hënës. Misioni "Apollo 8" po ashtu...