E hënë, Qershor 17, 2019

Shqipëria dhe shqiptarët

Nga: Gaetano Petrotta Përktheu: Qemal Velija – Përmbledhje nga ligjërata e mbajtur në Klubin e Kulturës së Palermos më 9 shkurt 1913 – Tashmë njohuritë mbi Shqipërinë...

Katërmbëdhjetë minuta refleksion

Nga: Mario Varga Llosa Përktheu:Bajram Karapolli Atë ditë, si çdo ditë tjetër në këto tri javët tona në Nju Jork, u ngrita në pesë të mëngjesit...

“Për të gjitha ato që vdiqën”

Poezi nga: Erica Jong Përktheu: Maksim Rakipaj Për të gjitha ato që vdiqën lakuriq, të rrëmbyera, kokëqethura. Për ato që më kot thirrën Perëndeshën e madhe vetëm pse...

“Zogut të luftë-anijes”

Poezi nga: Walt Whitman Përktheu: Skënder Luarasi Ti që fjete gjithë natën në shtërgatë Dhe i përtrirë zgjohesh në krahët e tu të çuditshëm, (Buçet shtërgata? ti ngjitesh...

“Sepse më dashurove”

Poezi nga: Maria Polidhuri Përktheu: Maksim Rakipaj Nuk këndoj meqë re në dashuri me mua vitet që shkuan. Edhe gjatë verës, në zagushi edhe në borë, edhe në shi, s’po...

“Jo më si të tjerët”

Poezi nga: Octavio Paz Përktheu: Maksim Rakipaj Një fytyrë e bukur Si luledelja në diell petalet hap Kështu dhe ti shfaqesh Sapo unë i kthej revistës faqen. Buzëqeshje magjepsëse Çdo mashkull...

“Për ty dhe asnjë tjetër”

Poezi nga: Xhevahir Spahiu Për ty dhe asnjë tjetër, asnjë tjetër, për ty dhe gjithë të tjerët, gjithë të tjerët. Kështu do thoshnin yjet përmbi krye kështu do...

“Klithma e gjinkallave gërryen shkëmbinjtë”

Dymbëdhjetë haiku nga: Matsuo Basho (1644-1694) Përktheu: Alket Çani Vjeshtë e thellë – po fqinji vallë si jeton? * * * Hënë vjeshte – gjithë natën u enda rreth pellgut * * * Herë...

Mbi xhelozinë

Nga: Carlos Fuentes Përktheu: Bajram Karabolli Xhelozia vret dashurinë, por jo dëshirën. Ky është ndëshkimi i vërtetë i pasionit të tradhtuar. Urren gruan që prishi paktin...

“Kjo trëndafile e fundit e lulëzuar”

Poezi nga: Thomas Moore  Përktheu: Servet Bytyçi -  I Kjo trëndafile e fundit e lulëzuar nga vera vetëm paska mbetur se shoqet e bukura që i kishte janë vyshkur, janë...

LAJMET E FUNDIT

Historia e panjohur e shqiptarëve të padëshiruar në Turqi

Nga: Ryan Gingeras (pjesë nga libri i tij, “Brigje të pikëlluara: Historia e panjohur e shqiptarëve në Turqi dhe fundi i Perandorisë Osmane, 1912-...

Fotot që shfaqin të kaluarën e fshehur të Lindjes së Mesme

Një arkiv i ri në internet, i nisur nga Fondacioni Arab i Fotografive, ofron perspektiva të reja për Lindjen e Mesme, duke zbuluar momente...

Hava Bekteshi, artistja që çiftelinë e promovoi në filarmonitë botërore (Video)

Muzeut Etnologjik në Prishtinë, i janë kthyer tingujt e instrumentit të çiftelisë. Por, kësaj radhe jo nga rapsodët e vjetër, por nga një artiste...

Vdes nga kanceri aktorja e dashur e shqiptarëve

Ndahet nga jeta aktorja e famshme Edith Gonzalez. Pas një lufte të gjatë me kancerin, aktoria nuk mundi t’ia dilte. Gjatë kësaj periudhe ajo...

SKANDALOZE/ Futbollistin e kombëtares e nxjerrin nga restoranti se foli shqip në Maqedoni

Mbledhje familjare në një restorant të familjes Alioski sot në Prilep u shndërrua në një makth, dhe vetëm sepse Ezxhan Alioski dhe të dashurit...