E mërkurë, Gusht 21, 2019

Shishja me mesazhin 50 vjeçar të marinarit rus gjendet në brigjet e Alaskës

Një shishe e mbyllur me një letër të shkruar 50 vjet më parë u gjet në brigjet e Alaskës perëndimore. Shishja që përmbante një letër...

Mbërrin airpods 3, modeli i kufjeve me Wi-Fi që po “çmend” tregun

Po mbërrijnë Airpods-3, Apple nuk humbet kohë dhe është duke u përgatitur ti nxjerrë në shitje kufjet e reja brenda këtij viti. Do të jenë...

E çuan për ta bërë synet, vogëlushi hipën dy orë mbi çatinë e spitalit

Një vogëlush pesëvjeçar, që e dërguan në një spital në Java të Indonezisë për ta bërë synet, është frikësuar aq shumë, sa hipi në...

Kësaj i thonë “kur paratë bien nga qielli”, 175.000 dollar fluturojnë nga kamioni (FOTO...

E kishit imagjinuar ndonjëherë që paratë mund të fluturonin dhe njerëzit të turreshin për ti kapur ato?! Pikërisht kjo ndodhi ka ngjarë në Atlanta, ku...

Nëse mendoni se të martuarit ngjajnë me njëri-tjetrin keni të drejtë, kjo është arsyeja

Mund t’ju jetë dukur ndonjëherë sikur personat e martuar duken shumë të ngjashëm me njëri-tjetrin?! Epo në fakt keni të drejtë! Sipas “PLOS Genetics” çiftet...

Qytetet më të lira në Evropë

Ku mund të kaloni një fundjavë jashtë vendit pa shpenzuar shumë? Një botim i kohëve të fundit ka nxjerrë qytetet evropiane më të lira...

U hodhën miliarda lekë për ta ndërtuar, ky është qyteti “fantazmë” (VIDEO)

Imagjinoni një qytet modern me ndërtesa të larta dhe objekte të tjera afariste në të cilat janë investuar shuma marramendëse parash, por nuk jeton...

Ushtari zvicerian u lehtëson punën amvisave

Kur ju dëgjoni fjalën “Rex”, çka ju vjen në mendje për gjënë e parë? Ndoshta për dinozaurin T-Rex?, apo emri i ndonjë qeni? Por,...

Më të vjetër se dinozaurët, karkalecat 500 milion vjeçarë (VIDEO)

Një lloj karkalec i lashtë, i cili u shfaq më shumë se 500 milionë vjet më parë përpara zhdukjes së dinozaurëve, është vënë re...

E frikshme, 50-vjeçari shikon rastësisht në reklamën e paketetave të cigares gruan e tij...

Një burrë është shokuar pasi ka parë fotografinë e gruas së tij të vdekur tek sektori i paketave të cigareve në supermarket. Ngjarja shokuese ka...

LAJMET E FUNDIT

Dëfryes, këshilltarë, vrasës dhe negociatorë: Roli shumëdimensional i gaztorëve në kulturën mesjetare

Nga Natasha Sheldon Në imazhin e një oborri mbretëror të mesjetës, spikaste veç padronit dhe gaztori, që i veshur me rroba shumëngjyrëshe, do të argëtonte...

Mori peng autobusin me 37 persona në bord, qëllohet për vdekje me snajper

Policia ushtarake ka vrarë një person që mbajti peng rreth 37 pasagjerë për më shumë se tre orë në një autobus në qytetin brazilian...

“Babai” i epokës hapësinore, ishte një kriminel nazist i luftës

Seria: Ana e errët e figurave historike Verner von Braun, ishte një gjeni vizionar, që krijoi programin hapësinor të Amerikës. Nëse ne shkuam në Hënë,...

Elizabet Graham, i parapriu me gati një shekull lëvizjes së Roza Parksit

Seria: Njerëzit pak të njohur nga historia, por që e ndryshuan mënyrën se si jetojmë çdo ditë Në vitet 1850, mjetet e transportit në qytetin...

Paradoksi i populizmit

Nga Simon Johnson Mposhtja e populizmit, kërkon ballafaqimin me një realitet themelor:politikat e keqija ekonomike, nuk sjellin domosdoshmërisht humbjen e pushtetit nga një qeveri. Në...