E premte, Janar 18, 2019

Shoferi i parë që u dënua me gjobë për tejkalim të shpejtësisë, 3 km/h

Walter Arnold ka qenë duke drejtuar makinën “Arnold Benz Motor” Cariage, me 12 kilometra në orë në një rrugë në Kent të Anglisë. Për...

Një poet në kinematografi

Jeta, fëmijëria, raportet me prindërit, rruga drejt kinemasë, marrëdhëniet me artin dhe botën… pjesë nga biseda që është pjesë e dokumentarit për regjisorin e...

Filmi “Delegacioni” pas suksesit në Varshavë vjen në kinematë e Tiranës

Filmi “Delegacioni”, që fitoi çmimin e madh “Grand Prix” në Festivalin e Filmit në Varshavë vjen për përpara publikut në kinematë e Tiranës. Filmi...

Sandër Ruçi: Prej në avion ndîj aromën e tokës, aromën e dashtun të vendit...

Intervistoi: Albina Gjergji Aktor, regjisor, producent, mjeshtër i humorit dhe i fjalës, Sandër Ruçi është padyshim një nga figurat më të dashura të humorit shqiptar....

Isa Boletini, për Daily Telegraph (1913): Gjithë jetën time do të luftoj serbët, grekët,...

Gazeta franceze, “Journal des débats politiques”, ka botuar të mërkurën e 7 majit 1913, në faqen e dytë, një shkrim në lidhje me intervistën...

Cate Blanchett: Teatrin e shoh si provokim

I ka luajtur mbretëreshat, vagabondet dhe Bob Dylanin. Fituesja e dyfishtë e Oskarit do të shkel skenën e Londrës me një vepër avangarde që...

“Elvis Express” nderon mbretin e rock’n’rollit

Elvis Presley, edhe pse i ndarë nga jeta 40 vite më parë, është ende i gjallë në zemrat e qindra fansave të mbledhur në...

Lezhë, Frano Kulli zgjidhet drejtuesi i bibliotekës publike “Gjergj Fishta”

Kryetari i bashkisë Fran Frrokaj prezantoi drejtorin e Bibliotekës Publike ”Gjergj Fishta” në Lezhë, Frano Kulli i cili do të drejtojë një ndër institucionet...

Në skenë prej më shumë se gjysmë shekulli, “Nderi i Kombit” Robert Ndrenika mbush...

Përtej viteve që kalojnë, shpirti nuk njeh kohë dhe për publikun shqiptar, Robert Ndrenika është Artist i Madh ende sot në 77-vjetorin e tij...

Dhjetë vepra të panjohura të Pikasos, të fshehura në bodrumin e një muzeu në...

Gjatë viteve 1970, perandoresha e Iranit, nxiti hapjen e një muzeu të artit modern. Në vitin 1979, kur ajo dhe bshkëshorti u arratisën nga...

LAJMET E FUNDIT

“Financial Times”: Ermonela Jaho shkëlqen në “Royal Opera House”

Sopranoja me famë botërore Ermonela Jaho ka marrë një tjetër vlerësim nga pristigjozja britanike ”Financial Times”. Sopranoja e cila ndodhet në Londër, ku ngjiti...

Përkujtohet 551-vjetori i vdekjes së Heroit tonë Kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu

Muzeu Historik Kombëtar përkujton sot 551-vjetorin e vdekjes së Heroit tonë Kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu.(1405-17 janar 1468) Gjergj Kastrioti Skënderbeu, strateg dhe burrë shteti i madh,...

“Fustani i kuq”

Poezi, shkruar nga Kim Addozino -  Si grua dua një fustan të kuq. E dua ëndrrash dhe me çmim të lirë, E dua ngjitur për trup, dua...

Jennifer Lopez “çmend” rrjetin, më seksi sot se para 10 vitesh

Instagram është rrjeti social me më shumë përdorues në të gjithë botën, ku shpesh herë krijohen sfida në të cilat marrin pjesë dhe emra...

Victoria Beckham shpenzon mijëra paund për një produkt kozmetik

Ikona e modës, Victoria Beckham ka shpenzuar 1.200 paund për një produkt kozmetik që përbëhet nga gjaku i saj. 44-vjeçarja shpërndau disa imazhe në...