E mërkurë, Gusht 21, 2019

Edicioni i sivjetmë i Anibarit, me 300 filma të animuar

Rreth 300 filma të animuar, me llojllojshmëri te pasur artistike e me temë kryesore shpresën dhe frikën, do të shfaqen në kuadër të Festivalit...

Festivali i filmit të shkurtër në Korçë

Në Korçë nisi Festivali i Filmit të Shkurtër i cili shfaq në konkurrim filma nga 27 vende të ndryshëm të botës. Programi special “Focus...

Princ Wiedi para objektivit të Petro Dhimitrit

Përpara portës së madhe që të fton të hysh në vilën mbretërore, nga ku shtrihet i qetë deti, Princ Wiedi, i shoqëruar nga bashkëshortja...

Qytetet shqiptare në kartolinat gjermane të viteve 1914-1918

Shtypshkronja gjermane Purger & Co, me seli në Munih, ishte aktive mes viteve 1899-1920. Ajo u bë e njohur për kartolina të hershme me ngjyra...

Shpikja e tjetrit, ose “Politika e zisë”

“Philia fillon me mundësinë për të mbijetuar. Të mbijetuarit është një emër tjetër për të mbajturën z – mundësia për të cilën kurrë nuk...

Kur Stalini i tha delegacionit jugosllav: Gëlltiteni Shqipërinë

Në takimin e 10 shkurtit 1948 midis delegacionit jugosllav dhe atij sovjetik, të cilave ju prinin Eduar Kardeli dhe Josef Stalini, u shtrua çështja...

Hulumtuesi i dinozaurëve që donte të bëhej mbret i shqiptarëve

Nga: Adelheid Wolfl Përktheu: Admira Poçi E lyente fytyrën me gjethe të vyshkura nga pemët e arrave, në mënyrë që – siç qe i maskuar si...

“Muzat e Jezercit”

Klubi Letrar “De Rada” në Ferizaj, organizon për herë të tretë koloninë letrare, “Muzat e Jezercit”, me pjesëmarrës nga vise të ndryshme shqiptare. Kolonia...

Neglizhenca ndaj veprave të artit, në Shqipërinë komuniste

Në verën e vitit 1986, 3,310 piktura, skulptura, grafikë, vizatime etj. – pronë e Galerisë Kombëtare të Arteve – ishin vënë në rrezik shkatërrimi...

Zbulohen surprizat e spektaklit, “Miss Shqipëria 2019-të”

Vetëm dy ditë na ndajnë nga finalja e madhe e Miss Shqipëria 2019. Pas një turi që ka nisur në Tiranë për të shkuar...

LAJMET E FUNDIT

Dëfryes, këshilltarë, vrasës dhe negociatorë: Roli shumëdimensional i gaztorëve në kulturën mesjetare

Nga Natasha Sheldon Në imazhin e një oborri mbretëror të mesjetës, spikaste veç padronit dhe gaztori, që i veshur me rroba shumëngjyrëshe, do të argëtonte...

Mori peng autobusin me 37 persona në bord, qëllohet për vdekje me snajper

Policia ushtarake ka vrarë një person që mbajti peng rreth 37 pasagjerë për më shumë se tre orë në një autobus në qytetin brazilian...

“Babai” i epokës hapësinore, ishte një kriminel nazist i luftës

Seria: Ana e errët e figurave historike Verner von Braun, ishte një gjeni vizionar, që krijoi programin hapësinor të Amerikës. Nëse ne shkuam në Hënë,...

Elizabet Graham, i parapriu me gati një shekull lëvizjes së Roza Parksit

Seria: Njerëzit pak të njohur nga historia, por që e ndryshuan mënyrën se si jetojmë çdo ditë Në vitet 1850, mjetet e transportit në qytetin...

Paradoksi i populizmit

Nga Simon Johnson Mposhtja e populizmit, kërkon ballafaqimin me një realitet themelor:politikat e keqija ekonomike, nuk sjellin domosdoshmërisht humbjen e pushtetit nga një qeveri. Në...