E premte, Janar 18, 2019

Felix Nadar, autori i parë i portretit psikologjik: Francezi që fotografinë e shndërroi në...

Felix Nadar është legjendë në Francë. Flokëkuqi i gjatë, plotë energji dhe i magjepsur nga fama, si karikaturist dhe gazetar njohu secilin që ishte...

Kalaja e Lëkurësit, monument me vlera historike dhe kulturore

Kalaja e Lëkurësit, e ndodhur midis rrënojave të fshatit Lëkurës të braktisur në vitin 1878, në një pozicion dominues mbi gjirin e Sarandës dhe...

Afresku i kishës së “Shën Mërisë” në Berat drejt restaurimit

Afresku i kishës së “Shën Mërisë” në Sinjë, Berat do t’i nënshtrohet së shpejti restaurimit. Këshilli Kombëtar i Restaurimeve pas shqyrtimit dhe diskutimit në Këshillin...

Trukimi i ndeshjeve, një ves i lindur që në Romën e Lashtë me sportin...

Nga Ian Harvey Sporti i mundjes, ka qenë një burim argëtimi i njerëzve, i praktikuar që në shekullin VIII Para Krishtit. Nuk është një sekret,...

“La Traviata” sërish në skenë, Ermonela Jaho shfaqet live në kinema më 30 janar

Sopranoja me e famshme shqiptare Ermonela Jaho, një emër i njohur në tatrot operistike botërore do të luajë për të 256 herë "La Traviaten"...

Vajza e Lasgushit, historia e kërkimit të një thesari në Pogradec dhe ëndrra e...

Moikom Zeqo Vajza e Lasgush Poradecit, më dërgoi me email diçka që më gëzoi, dhe që më rikujtoi një kohë të largët. Ajo kish nxjerrë...

Kur Konica këshillonte Princ Wiedin të ruhej nga intrigantët në Shqipëri

Periudha e qeverisjes së Wiedit në Shqipëri (7 mars – 3 shtator 1914) u mbizotërua nga kontradikta të mëdha të brendshme dhe të jashtme....

Zemra e Krujës, Pazari i Vjetër drejt rijetëzimit

Pazari i Krujës është një ansambël që ruan vlera të padiskutueshme historiko-arkitektonike, i cili shtrihet në të dy anët e rrugës me kalldrëm që...

Slloveni, promovohet libri “Skanderbeg, Princi i Epirit”

Libri në gjuhën shqipe “Skanderbeg Princi i Epirit” është promovuar në Koper të Sllovenisë Veprimtarinë e mbajtur në mjediset e Qendrës Kulturore Shqiptare “Kulla e...

Efekti Monna Lisa ekziston, por jo te Gioconda

Miti i vështrimit magnetik të Monna Lisës, vepër e gjeniut Leonardo Da Vinci, që jep përshtypjen e ndjekjes së vëzhguesit rreth saj, është hedhur...

LAJMET E FUNDIT

“Financial Times”: Ermonela Jaho shkëlqen në “Royal Opera House”

Sopranoja me famë botërore Ermonela Jaho ka marrë një tjetër vlerësim nga pristigjozja britanike ”Financial Times”. Sopranoja e cila ndodhet në Londër, ku ngjiti...

Përkujtohet 551-vjetori i vdekjes së Heroit tonë Kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu

Muzeu Historik Kombëtar përkujton sot 551-vjetorin e vdekjes së Heroit tonë Kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu.(1405-17 janar 1468) Gjergj Kastrioti Skënderbeu, strateg dhe burrë shteti i madh,...

“Fustani i kuq”

Poezi, shkruar nga Kim Addozino -  Si grua dua një fustan të kuq. E dua ëndrrash dhe me çmim të lirë, E dua ngjitur për trup, dua...

Jennifer Lopez “çmend” rrjetin, më seksi sot se para 10 vitesh

Instagram është rrjeti social me më shumë përdorues në të gjithë botën, ku shpesh herë krijohen sfida në të cilat marrin pjesë dhe emra...

Victoria Beckham shpenzon mijëra paund për një produkt kozmetik

Ikona e modës, Victoria Beckham ka shpenzuar 1.200 paund për një produkt kozmetik që përbëhet nga gjaku i saj. 44-vjeçarja shpërndau disa imazhe në...