E mërkurë, Gusht 21, 2019

BE dhe Betoveni: Historia e një muzike, si simbol errësire dhe drite

“Ode gëzimit” është simbol i fuqishëm i dashurisë, i humanizmit dhe i unitetit evropian. Refuzimi i himnit të BE-së nga Partia e BREX-it, injoron...

Metallica shkruan libër për fëmijë

Grupi i njohur për rivalitetet toksike, për abuzim me substanca narkotike dhe këngët me tituj “Mesia lebroz”, “Korrësi i dhembjes” dhe “Miku i mjerimit”,...

Vazhdimi i serisë “Game of Thrones”, pa Targarianët dhe Lanisterët

Shkrimtari George RR Martin tregon detajet e serisë së HBO-s, ku do të luajnë Naomi Watts dhe Miranda Richardson. Aty do të ketë kuçedra,...

Na thonë se flytyroi gomari… ne e besojmë!

Nga: Faik Konica Nofta kombi ynë do kish sot një faqe tjatër, fare të ndryshme nga e sotmja, po të qe populli pak më serios...

Veshjet popullore shqiptare, në kartolinat e vjetra

Pasuria dhe shumëllojshmëria e veshjeve popullore shqiptare, u fotografuan për herë të parë në fund të shekullit të nëntëmbëdhjetë dhe në fillim të shekullit...

Portreti i fundit i Mandelës

Telegrafi sjell më poshtë rrëfimin e fotografit Adrian Steirn, për fotografinë më të mirë të karrierës së tij. E kam bërë këtë foto më 2011,...

4 filmat e animuar që nuk mund t’i lëmë pa i parë, bëni gati...

Kohët e fundit filmat e animuarjanë kthyer në obsesion për të gjithë. Mënyra e realizimit dhe personazhet që përdorin na kanë bërë të gjithëve të ndihemi pak...

“Metamorfoza e një qyteti”, shkrimtari Ylljet Aliçka vjen me romanin e ri

Ylljet Aliçka, shkrimtari i njohur sjell romanin më të ri “Metamorfoza e një qyteti”. Ky roman, tregon një realitet të kryeqytetit shqiptar për kohën...

Jim Jarmusch: Jam për mbijetesën e të bukurës, jam për misterin e jetës!

Regjisori i famshëm, teksa flet për filmin e tij të fundit, rrëfen detaje të jetës dhe të koncepteve të tij. Pjesë të intervistës të...

Kush e vendos se çfarë kuptimi ka arti?

Nga: Hayley Levitt Përzgjodhi dhe përktheu leksionet nga TED-ED: Enkeleda Suti “Ti shkruan rreth luleve të mia a thua se unë mendoj dhe shikoj se çfarë...

LAJMET E FUNDIT

Dëfryes, këshilltarë, vrasës dhe negociatorë: Roli shumëdimensional i gaztorëve në kulturën mesjetare

Nga Natasha Sheldon Në imazhin e një oborri mbretëror të mesjetës, spikaste veç padronit dhe gaztori, që i veshur me rroba shumëngjyrëshe, do të argëtonte...

Mori peng autobusin me 37 persona në bord, qëllohet për vdekje me snajper

Policia ushtarake ka vrarë një person që mbajti peng rreth 37 pasagjerë për më shumë se tre orë në një autobus në qytetin brazilian...

“Babai” i epokës hapësinore, ishte një kriminel nazist i luftës

Seria: Ana e errët e figurave historike Verner von Braun, ishte një gjeni vizionar, që krijoi programin hapësinor të Amerikës. Nëse ne shkuam në Hënë,...

Elizabet Graham, i parapriu me gati një shekull lëvizjes së Roza Parksit

Seria: Njerëzit pak të njohur nga historia, por që e ndryshuan mënyrën se si jetojmë çdo ditë Në vitet 1850, mjetet e transportit në qytetin...

Paradoksi i populizmit

Nga Simon Johnson Mposhtja e populizmit, kërkon ballafaqimin me një realitet themelor:politikat e keqija ekonomike, nuk sjellin domosdoshmërisht humbjen e pushtetit nga një qeveri. Në...