E dielë, Nentor 17, 2019

TK / Prezantimi i Projektit të ri dhe përballja e Kryeministrit me Robert Ndrenikën

Ditën e sotme, kryeministri Edi Rama zhvilloi një takim prezantues për projektin e Teatrit të Ri Kombëtar dhe duket se gjasat janë për t’u...

Shuhet në moshën 91-vjeçare ikona e modës, Hybert de Givenchy

Ikona franceze e modës, Hybert de Givenchy ka ndërruar jetë në moshën 91-vjeçare. Stilisti i famshëm është një prej emrave më të njohur të...

26 vjet pa shkrimtarin dhe albanologun e zellshëm, Martin Camaj

Sot bëhen 26 vjet nga vdekja e shkrimtarit dhe albanologut shqiptar, Martin Camaj në Munih. Kërkimet akademike të Camajt u përqendruan në gjuhën shqipe...

Ndahet nga jeta Ken Dodd, legjenda e komedisë britanike

Britaniku Ken Dodd, legjenda e komedisë britanike, shumë popullor në vendin e tij, vdiq dje në moshën 90-vjeçare, njoftoi sot agjenti i tij. ”Komediani me...

Shfaqet në Teatrin Kombëtar tragjedia “Makbeth”, një nga kryeveprat e Shekspirit

Tragjedia “Makbeth” shoqëroi këtë fundjavë publikun në skenën e Teatrit Kombëtar. Kryevepra e Shekspirit u shfaq premierë në skenën e teatrit nga regjisori Kled Kapexhiu...

At’ Gjergj Fishta, një ndër themeluesit e Teatrit Shqiptar

Fishta ka qenë i suksesshëm edhe në artin e skenës (në gjuhën shqipe) dhe njëri ndër pionierët (apo themeluesit) e teatrit shqiptar, dimension ky...

In Memoriam/ Në 74-vjetorin e lindjes së poetit të madh, Ndoc Gjetja

- nga Pashk Luka Për Ndoc Gjetjen si poet i njohur i Lezhës kanë folur e shkruar mjaft kolegë e studiuesë, por spikat për kontribut...

Në i Djathtë, një i Majtë…

- Vargje nga Aleksandër Pushkin N’historinë shumëshekullore, kanë ecur dorë për dore Një i majtë e një i djathtë, paskan qenë të leftajtë* Jo vetëm që s’kishin...

Letra e Karl Marx, e cila u shit mbi 53 mijë dollarë

Një letër jashtëzakonisht e rrallë e shkruar nga filozofi gjerman Karl Marx dhe që mban datën 1 tetor 1879 u shit për më shumë...

20 arbëreshë të Italisë “pushtojnë” Shqipërinë për Vitin e Skënderbeut

“Të dua Arbëri” një aktivitet me përmasa mbarëkombëtare pritet të zhvillohet nga data 1 deri ne 6 Maj në Shqipëri në kuadër të shpalljes...

LAJMET E FUNDIT

Ten notched one tackle late dealing with broncos wholesale nfl jerseys from china

It was an ominous Cheap Carolina Panthers Jerseys start to the voyage. Many different factors have influenced this drop. Born in Birkenhead, England,...

And the united bid committee icon carousel Womens Benny Snell Jr. Jersey

As for his other players, Stotts said going in NFL Jerseys Nike that it was ''fluid.'' Damian Lillard Cheap Jerseys Wholesale was available...

New cedar clad extension was spent 107 Jaleel Johnson Youth jersey

Started at left tackle at HOU ... Ben Simmons Leaves LA Club With Several IG Models As He Tries to Get Over Kendall...

Breaking puck pressure tackles also rests in between read James Van Riemsdyk Womens Jersey

The deal has an annual average value of $7 million. 25 over the New York Rangers. Our 1 North American dealerships sold more...

High energy centers running up the magazine’s top 100 people Jaromir Jagr Womens Jersey

In Game 3, Curry and Klay Thompson combined to shoot 7-for-27 from the field. True, there are no clear stars at this point,...