E premte, Janar 18, 2019

Sesilia Plasari: Edhe Hitleri ishte me nacionalist se Rama

Deklarata e fortë ka ardhur sot nga një një zonjë dhe regjisore e talentuar. Regjisorja Sesilia Plasari ka bërë një shkrim, ku ngre dyshime...

“Zoti Masakër” në skenën e teatrit “Kujtim Spahivogli”

Komedia më e mirë e dhjetë viteve të fundit do të ngjitet në skenën e Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli”. Një vepër e shkëlqyer...

Shtëpia muze e vëllezërve Frashëri do t’i nënshtrohet restaurimit

Shtëpia muze e vëllezërve Frashëri, monument kulture i kategorisë I-rë, e gjendur në hyrje të fshatit me të njëjtin emër, në qytetin e Përmetit...

Fatmir Mura, njihuni me gjeniun e rërës, fantazia e të cilit s’njeh kufij (Foto...

Intervistoi: Aurora Allushaj _ Të gjithë kanë një frymëzim, apo një ëndërr që ka nisur nga diçka e rastësishme, apo krejt periferike. Dikush një ëndërr...

Monumentet e kulturës në Berat, gati për të pritur turistët e huaj

Monumentet e kulturës vazhdojnë të marrin vëmendje të veçantë pikërisht në këtë periudhë kur fillojnë përgatitjen për sezonin e ri turistik. Këto monumente kanë...

“Tartufi” përfaqëson Shqipërinë në Festivalin Ballkanik të Teatrit në Turqi

Komedia “Tartufi”, vepër e Molierit me regji nga Kushtrim Bekteshi do përfaqësojë Shqipërinë në Festivali Ballkanik të Teatrit në Bursa, Turqi. Kjo vepër teatrore që...

Publikohet varianti final i këngës “Mall”, të mbështesim Eugent Bushpepën në “Eurovizion”

Është publikuar versioni final i këngës “Mall” nga Eugent Bushpepa, që do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovizion. Kënga do të jetë tërësisht në gjuhën shqipe....

“Mbresa”, projekti që promovon talentet e reja dhe reflektimin mbi të kaluarën e errët

Nxënës nga gjimnazet e Tiranës janë bërë pjesë e projektit “Mbresa”, në Muzeun Kombëtar “Shtëpia me Gjethe”. Projekti “Mbresa” është një konkurs artistik, i...

“Qyteti i trëndafilave”, mes larmisë së ushqimeve dhe dashurisë përmetare

Qyteti karakteristik i njerëzve të urtë dhe mikpritës, i luleve, këngëve popullore lirike me saze, qyteti i verës, por veçanërisht i glikove unikale, Përmeti...

“Armory Show” me artin që godet politikën

Londër, 15 mars – Panairet e artit në mënyrë tipike janë çështje konservative. Punëtorët e galerive me karta të biznesit grabisin pjesën më të...

LAJMET E FUNDIT

“Financial Times”: Ermonela Jaho shkëlqen në “Royal Opera House”

Sopranoja me famë botërore Ermonela Jaho ka marrë një tjetër vlerësim nga pristigjozja britanike ”Financial Times”. Sopranoja e cila ndodhet në Londër, ku ngjiti...

Përkujtohet 551-vjetori i vdekjes së Heroit tonë Kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu

Muzeu Historik Kombëtar përkujton sot 551-vjetorin e vdekjes së Heroit tonë Kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu.(1405-17 janar 1468) Gjergj Kastrioti Skënderbeu, strateg dhe burrë shteti i madh,...

“Fustani i kuq”

Poezi, shkruar nga Kim Addozino -  Si grua dua një fustan të kuq. E dua ëndrrash dhe me çmim të lirë, E dua ngjitur për trup, dua...

Jennifer Lopez “çmend” rrjetin, më seksi sot se para 10 vitesh

Instagram është rrjeti social me më shumë përdorues në të gjithë botën, ku shpesh herë krijohen sfida në të cilat marrin pjesë dhe emra...

Victoria Beckham shpenzon mijëra paund për një produkt kozmetik

Ikona e modës, Victoria Beckham ka shpenzuar 1.200 paund për një produkt kozmetik që përbëhet nga gjaku i saj. 44-vjeçarja shpërndau disa imazhe në...