E martë, Nentor 20, 2018

“Zoti Masakër” në skenën e teatrit “Kujtim Spahivogli”

Komedia më e mirë e dhjetë viteve të fundit do të ngjitet në skenën e Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli”. Një vepër e shkëlqyer...

Shtëpia muze e vëllezërve Frashëri do t’i nënshtrohet restaurimit

Shtëpia muze e vëllezërve Frashëri, monument kulture i kategorisë I-rë, e gjendur në hyrje të fshatit me të njëjtin emër, në qytetin e Përmetit...

Fatmir Mura, njihuni me gjeniun e rërës, fantazia e të cilit s’njeh kufij (Foto...

Intervistoi: Aurora Allushaj _ Të gjithë kanë një frymëzim, apo një ëndërr që ka nisur nga diçka e rastësishme, apo krejt periferike. Dikush një ëndërr...

Monumentet e kulturës në Berat, gati për të pritur turistët e huaj

Monumentet e kulturës vazhdojnë të marrin vëmendje të veçantë pikërisht në këtë periudhë kur fillojnë përgatitjen për sezonin e ri turistik. Këto monumente kanë...

“Tartufi” përfaqëson Shqipërinë në Festivalin Ballkanik të Teatrit në Turqi

Komedia “Tartufi”, vepër e Molierit me regji nga Kushtrim Bekteshi do përfaqësojë Shqipërinë në Festivali Ballkanik të Teatrit në Bursa, Turqi. Kjo vepër teatrore që...

Publikohet varianti final i këngës “Mall”, të mbështesim Eugent Bushpepën në “Eurovizion”

Është publikuar versioni final i këngës “Mall” nga Eugent Bushpepa, që do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovizion. Kënga do të jetë tërësisht në gjuhën shqipe....

“Mbresa”, projekti që promovon talentet e reja dhe reflektimin mbi të kaluarën e errët

Nxënës nga gjimnazet e Tiranës janë bërë pjesë e projektit “Mbresa”, në Muzeun Kombëtar “Shtëpia me Gjethe”. Projekti “Mbresa” është një konkurs artistik, i...

“Qyteti i trëndafilave”, mes larmisë së ushqimeve dhe dashurisë përmetare

Qyteti karakteristik i njerëzve të urtë dhe mikpritës, i luleve, këngëve popullore lirike me saze, qyteti i verës, por veçanërisht i glikove unikale, Përmeti...

“Armory Show” me artin që godet politikën

Londër, 15 mars – Panairet e artit në mënyrë tipike janë çështje konservative. Punëtorët e galerive me karta të biznesit grabisin pjesën më të...

Winfrey e Witherspoon, të magjishme në promovimin e “A Wrinkle in Time”

"Nëse dëshiron të të realizohet një plan, atëherë duhet ta realizosh vetë", kështu deklaroi aktorja dhe producentja, Reese Witherspoon, të martën më 13 mars,...

LAJMET E FUNDIT

Dramaturgu që refuzoi paratë e Nobelit dhe që Nolit i tha: Ngatërruat profesionin

George Bernard Shaw (1856-1950) ishte një dramaturgët më të mirë mëdhenj që njeh historia dhe një nga themeluesit e institucionit prestigjioz, London School of...

Dostojevski ishte dënuar me vdekje, u fal pak para ekzekutimit

Shkrimtari i madh, Dostojevski (Fyodor Dostoyevsky), ishte dënuar një herë me vdekje nga cari rus. Dhe, më pas është falur, duke iu konvertuar dënimi...

Botuesit janë biznesmenë, librat janë të shtrenjtë, përkthimet e dobëta…

Panairi i Librit “Tirana 2018” mbyll siparin. Shkrimtarë, studiues, kritikë letrarë, botues, por edhe lexues të thjeshtë rrëfejnë mendimin e tyre për edicionin 21-të. Shkrimtari...

Gazeta e parë në tokat shqiptare: “Iskodra” e vitit 1868, ku asnjë fjalë nuk...

Ilirjan Agolli Historianët dhe bibliografët e shtypit shqiptar (1) deri pak kohë më parë nuk ishin në dijeni të faktit që gazeta ‘Iskodra” ishte botuar...

Riçard Çekani, fotografi tjetër shqiptaro-amerikan për të cilin nuk kemi dëgjuar

Deri sot dihej se në Amerikë dikur kanë jetuar dhe vepruar vetëm dy fotografë me prejardhje shqiptare, Gjon Mili dhe Dhimitër Mborja (Bratko). Por,...