E entje, Janar 17, 2019

I palodhuri “Rambo” sërish në mision

Në moshën 71-vjeçare, Sylvester Stallone do të përdorë thikën e tij për një mision të pestë të “Rambo”-s, ish-luftëtari i luftës së Vietnamit, dalja...

Scorsese dhe Blanchett hapin Festivalin e 71-të të Kanës

Kineasti amerikan Martin Scorsese dhe aktorja australiane Cate Blanchett, presidente e jurisë hapën dje në mbrëmje edicionin e 71-të të Festivalit të Kanës, i...

“Vajza” e Pikasos shitet për 115 milionë dollarë

Tabloja e Pablo Pikasos “Vajza me një shportë me lule” (“La fillette à la corbeille fleurie”) (1905) u vlerësua 115 milionë dollarë gjatë shitjes...

Britanikja “The Sun”, superlativa për Eugent Bushpepën: Rokeri nga Rrësheni, që mahniti Evropën

Këngëtari shqiptar, Eugent Bushpepa, ka tërhequr jo pak vëmendje në "Eurovision 2018" me këngën e tij "Mall", të cilën e ka kënduar në gjuhën...

Nuk është skandali seksual çka nuk shkon me Nobelin, është vetë Çmimi Nobel

Ndërsa suedezët tkurren në siklet, klounët e vërtetë të kësaj farse janë kritikët që insistojnë në marrjen seriozisht të Nobelit. Mundesh fare mirë që...

U kualifikua në finalen e Eurovision, Bushpepa: Ia dedikoj të gjithë shqiptarëve

Gëzim dhe emocione të jashtëzakonshme. Me këngën "Mall", Eugent Bushpepa është kualifikuar për në finalen e "Eurovision 2018". Këngëtari që përfaqëson Shqipërinë, mbrëmjen e së...

Detaje nga mbrëmja e sotme e Eurovizion, ja shtetet që do të konkurrojnë dhe...

Sonte mbahet nata e parë gjysmëfinale e “Eurovision 2018" dhe janë plot 19 shtete që do të garojnë, ndër to edhe Shqipëria me përfaqësues...

“Beatles”, në ankand kitara e parë elektrike e George Harrison

Një rast për mos t’u humbur nga koleksionistët fansa të grupit muzikor Beatles. Kitara e parë elektrike e George Harrison është në ankand dhe...

Figura e Skënderbeut në koleksionin e britanikes Patricia Nugee

Viti Mbarëkombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu ka rikthyer në Tiranë koleksionisten britanike Patricia Nugee së bashku me koleksionin e saj prej 37 librash unikë kushtuar...

Kinema/ Masa ekstreme sigurie për festivalin e filmit në Kanë

Klimë tensioni në qytetin e Kanës me rastin e hapjes së edicionit të 71-të festivalit të filmit me ”Todos lo Saben” të Asghar Farhadit. Janë...

LAJMET E FUNDIT

“Africa” e grupit “Toto” jehon në shkretëtirë

Shkretëtira më e vjetër në botë është bërë mikpritëse e njërës prej këngëve më të dëgjuara të të gjitha kohëve, hitit “Africa” të grupit...

“Shtëpia e Agës”, filmi trajton dhunën ndaj grave në luftën e Kosovës

Dhuna seksuale ndaj grave kosovare, gjatë luftës ka frymëzuar regjisoren Lendita Zeqiraj për të realizuar filmin “ Shtëpia e Agës”. Ky prodhim kinematografk është...

Kosova për herë të parë në Berlinale me filmin “Në mes”

Për herë të parë Kosova shkon në Berlinale me filmin “Në mes”. Ishte vetë Festivali Ndërkombëtar i Filmit BERLINALE që njoftoi pjesëmarrjen e filmit...

Fjalët e fundit të njerëzve të mëdhenj

Jim Harkins, aktor amerikan: “Dua të vdes i qetë në gjumë, ashtu si gjyshi im, e jo duke bërtitur si udhëtarët në autobusin e tij”! Spike...

Ngritja e Tokës: Rrëfimi për fotografinë që ndryshoi botën

Në vitin 1968, tre astronautë të NASA-s u bënë të parët njerëz që u sollën rreth orbitës së Hënës. Misioni "Apollo 8" po ashtu...