E martë, Tetor 16, 2018

Ndahet nga jeta Ken Dodd, legjenda e komedisë britanike

Britaniku Ken Dodd, legjenda e komedisë britanike, shumë popullor në vendin e tij, vdiq dje në moshën 90-vjeçare, njoftoi sot agjenti i tij. ”Komediani me...

Shfaqet në Teatrin Kombëtar tragjedia “Makbeth”, një nga kryeveprat e Shekspirit

Tragjedia “Makbeth” shoqëroi këtë fundjavë publikun në skenën e Teatrit Kombëtar. Kryevepra e Shekspirit u shfaq premierë në skenën e teatrit nga regjisori Kled Kapexhiu...

At’ Gjergj Fishta, një ndër themeluesit e Teatrit Shqiptar

Fishta ka qenë i suksesshëm edhe në artin e skenës (në gjuhën shqipe) dhe njëri ndër pionierët (apo themeluesit) e teatrit shqiptar, dimension ky...

In Memoriam/ Në 74-vjetorin e lindjes së poetit të madh, Ndoc Gjetja

- nga Pashk Luka Për Ndoc Gjetjen si poet i njohur i Lezhës kanë folur e shkruar mjaft kolegë e studiuesë, por spikat për kontribut...

Në i Djathtë, një i Majtë…

- Vargje nga Aleksandër Pushkin N’historinë shumëshekullore, kanë ecur dorë për dore Një i majtë e një i djathtë, paskan qenë të leftajtë* Jo vetëm që s’kishin...

Letra e Karl Marx, e cila u shit mbi 53 mijë dollarë

Një letër jashtëzakonisht e rrallë e shkruar nga filozofi gjerman Karl Marx dhe që mban datën 1 tetor 1879 u shit për më shumë...

20 arbëreshë të Italisë “pushtojnë” Shqipërinë për Vitin e Skënderbeut

“Të dua Arbëri” një aktivitet me përmasa mbarëkombëtare pritet të zhvillohet nga data 1 deri ne 6 Maj në Shqipëri në kuadër të shpalljes...

Kur “muzika e zezë” ishte perla më shumëngjyrëshe në planet

- nga Mariola Poro -Blogger- Nëse s’do të quhej “muzikë”, padyshim do të emërtohej “përkëdhelësja e ndjenjave”. Shpesh troket lehtë e shpesh godet me gjithë forcën...

Maaloula, qyteza ku ende përdoret aramaishtja, gjuha që fliste Jezu Krishti

Maaloula është qytezë e vogël në verilindje të Damaskut në Siri. Bashkë me fshatrat e vogla Jubb’adin dhe Bakhah është i treti vend, ku...

Faik Konica i fshikullonte analfabetët me diplomë, stop bastardimit gjuhësor

“Gojështhurja ka marrë përmasa të frikshme", flet gjuhëtari i njohur, akademik dhe profesor në Departamentin e Gjuhësisë, Gjovalin Shkurtaj Nga ALBINA GJERGJI* “Po të ishte gjallë...

LAJMET E FUNDIT

Mbi familjet katolike, të Tiranës së shekullit XIX

Marsida Najdeni Një nga figurat më pak të njohura të kishës katolike është ajo e Dom Mark Dushit (1920 – 1968). Mbase ai nuk mund...

Konstantin Brankusi, babai i “artit të vjetër modern”

Viorel Costea Nëse do të vendosni objektet artistike me origjinë nga Evropa e Vjetër që janë zbuluar këto vitet e fundit pranë punëve të Brankusit...

Kur Fitzgeraldi endej në rrugët e Parisit

Nga Luan Rama Një nga emrat më të njohur të letërsisë amerikane të shekullit XX është padyshim Scott Fitzgerald (1896-1940), autori i romanit të famshëm...

Pse po e humbim betejën kundër lajmeve të rreme

Nga Mark Scott Trajtimi i problemit të lajmeve të rreme, duhej të ishte një mision i lehtë. Franca kërkon miratimin e ligjeve të reja, që...

Bindjet tona politike mund t’i kemi shkruara në ADN

Shkencëtarët ia kanë atribuuar historikisht besimet politike, edukimit dhe ambientit rrethues. Por kërkimet e fundit tregojnë se prirjet tona politike, kanë një përbërës të...