E mërkurë, Gusht 21, 2019

“Fest Folk”, brezi i ri më afër traditave dhe folkut shqiptar

Qyteti i Elbasanit u shndërruar për dy ditë në një vend feste mes traditës dhe muzikës. Edicioni i parë i Fest Folk “Këndojmë e...

Historia e pikturës shqiptare në koleksionin e Galerisë Kombëtare të Arteve

Gjyzepina nuk e ndan vështrimin nga piktori që prej dy orësh qëndron me një penel në dorë dhe hedh në telajo portretin e saj....

Monumenti i Skënderbeut në Lezhë, kualifikohen 5 punime fituese

Komisioni përzgjedhës i bocetit të Heroit Kombëtar Gjergj Kastrioti-Skenderbeu, busti të cilit do të vendoset në qendër të qytetit të Lezhës më 2 mars...

Publikohet klipi final i këngës ”Mall” i Eugent Bushpepës

Disa ditë më parë Eugent Bushpepa na prezantoi me versionin final të këngës “Mall”, me të cilën do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovizion, ndërsa...

Historia e dy perandoreshave romake: Krim, prostitucion, lakmi dhe bashkëpunim me të keqen

I ndante një dekadë. Valeria Mesalina lindi në vitin 25 pas krishtit dhe Estatilia Mesalina në 35. Të dyja ishin perandoresha të Romës. Valeria...

Kungimi shejtnuer i nji shpirti t’dritshëm prej dijet, vullneset dhe dëshirimit

Në përvjetor të datëlindjes së Martin Camajt -  Nga Albert Vataj -  "Besoj se duke ecë krahas gegnishtja dhe tosknishtja e shkrueme apo letrare, si dy...

Dhjetë artistë shqiptarë në ekspozitën “Ex Gratia” në Milano

Në Milano, Itali hapet ekspozita e 10 artistëve shqiptarë “Ex Gratia”, që realizohet në bashkëpunim me Art House, Shkodër dhe Giuseppe Iannaccone, kuruar nga...

Kafja si ritual mesazhesh dhe simbolikash për shqiptarët

Shqiptarët kanë pasur simbolika të shumta në ritualin e pirjes së kafes. Ato shënjonin mesazhe pozitive dhe negative kur miqtë kishin marrëdhënie, takime apo...

Isa Boletini, për Daily Telegraph (1913): Gjithë jetën time do të luftoj serbët, grekët,...

Gazeta franceze, “Journal des débats politiques”, ka botuar të mërkurën e 7 majit 1913, në faqen e dytë, një shkrim në lidhje me intervistën...

Vunoi mirëpret “South Outdoor Festival”, promovim i turizmit të qëndrueshëm

Promovimi i turizmit të qëndrueshëm gjithëvjetor në fshatrat e bregdetit jonian, si një kombinim i turizmit të detit me atë të traditës e aventurës,...

LAJMET E FUNDIT

Dëfryes, këshilltarë, vrasës dhe negociatorë: Roli shumëdimensional i gaztorëve në kulturën mesjetare

Nga Natasha Sheldon Në imazhin e një oborri mbretëror të mesjetës, spikaste veç padronit dhe gaztori, që i veshur me rroba shumëngjyrëshe, do të argëtonte...

Mori peng autobusin me 37 persona në bord, qëllohet për vdekje me snajper

Policia ushtarake ka vrarë një person që mbajti peng rreth 37 pasagjerë për më shumë se tre orë në një autobus në qytetin brazilian...

“Babai” i epokës hapësinore, ishte një kriminel nazist i luftës

Seria: Ana e errët e figurave historike Verner von Braun, ishte një gjeni vizionar, që krijoi programin hapësinor të Amerikës. Nëse ne shkuam në Hënë,...

Elizabet Graham, i parapriu me gati një shekull lëvizjes së Roza Parksit

Seria: Njerëzit pak të njohur nga historia, por që e ndryshuan mënyrën se si jetojmë çdo ditë Në vitet 1850, mjetet e transportit në qytetin...

Paradoksi i populizmit

Nga Simon Johnson Mposhtja e populizmit, kërkon ballafaqimin me një realitet themelor:politikat e keqija ekonomike, nuk sjellin domosdoshmërisht humbjen e pushtetit nga një qeveri. Në...