E premte, Janar 18, 2019

Rrëfimi i princit gjerman, për femrat shqiptare: Janë të bukura, me shtat dhe pamje...

Në faqen 231 të librit me titull “Mémoires et voyages du prince Puckler-Muskau. Tome V.”, botuar në vitin 1832-1833, në Paris, nga shtëpia botuese...

Projekti “Arkeologu i vogël” afron brezin e ri me historinë

Projekti “Arkeologu i vogël”, këtë herë kishte protagonistë nxënësit e shkollës publike “Kosova”, të cilët vizitojnë Muzeun Historik Kombëtar. Fëmijët të shoqëruar edhe nga...

Ndahet nga jeta Stan Dragoti, shqiptari i famshëm i Hollivudit

Stan Dragoti, artisti i njohur me origjinë shqiptare u shua në moshën 86-vjeçare në Los Angelos – Kalifornia. Stan Dragotit, njihet nga shqiptarët si...

Cezari e Pompeu, dy strategët e mëdhenj që zbarkuan në trojet shqiptare

Nga Luan Rama Deri para dy dekadash, në Evropë kishte ende njerëz që jo rrallë n’a pyesin: “Ku bije Shqipëria”? Mundoheshim të bënim një shaka...

Pashkët, fluks turistësh në Kishën e Shën Mërisë në Përmet

Monumentet e kulturës dhe pikat turistike të Shqipërisë po bëhen gati për të pritur turistët në sezonin e ri turistik i cili duket se...

Berat, restaurohen ikonat “Hyrja në Jeruzalem” dhe “Profeti Ilia”

Laboratori i Restaurimit të Veprave të Artit në qytetin e Beratit vijon punën për nxjerrjen në dritë të thesareve të lëna në harresë. Në këtë...

Filmat që ia vlen t’i shihni në vitin 2019

Kritikja e filmit Caryn James, ka përzgjedhur 10 filmat që ia vlen t’i shihni në vitin 2019. Listën e saj Telegrafi e sjell më...

Jemi si ata mistrecët që vizatojnë mustaqe në fytyrat e vajzave të reklamave

W. H. Auden Të lexuarit Libri është një pasqyrë: po doli para ndonjë gomar, mos prit që aty të shfaqet ndonjë apostull. G. Lichtenberg Mund të...

Mjeshtri 94-vjeçar, Charles Aznavour shtyn koncertet

Këngëtari i famshëm francez, Charles Aznavour i cili pak muaj më parë pësoi një thyerje të dyfishtë në krahun e majtë do të anulojë...

Skandal seksual në prestigjiozen “New York City Ballet”

Një balerinë minorene ngriti një padi kundër “New York City Ballet” dhe yllit të tij. Ajo akuzon instuticionin prestigjioz që funksiononte si një vëllazëri...

LAJMET E FUNDIT

“Financial Times”: Ermonela Jaho shkëlqen në “Royal Opera House”

Sopranoja me famë botërore Ermonela Jaho ka marrë një tjetër vlerësim nga pristigjozja britanike ”Financial Times”. Sopranoja e cila ndodhet në Londër, ku ngjiti...

Përkujtohet 551-vjetori i vdekjes së Heroit tonë Kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu

Muzeu Historik Kombëtar përkujton sot 551-vjetorin e vdekjes së Heroit tonë Kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu.(1405-17 janar 1468) Gjergj Kastrioti Skënderbeu, strateg dhe burrë shteti i madh,...

“Fustani i kuq”

Poezi, shkruar nga Kim Addozino -  Si grua dua një fustan të kuq. E dua ëndrrash dhe me çmim të lirë, E dua ngjitur për trup, dua...

Jennifer Lopez “çmend” rrjetin, më seksi sot se para 10 vitesh

Instagram është rrjeti social me më shumë përdorues në të gjithë botën, ku shpesh herë krijohen sfida në të cilat marrin pjesë dhe emra...

Victoria Beckham shpenzon mijëra paund për një produkt kozmetik

Ikona e modës, Victoria Beckham ka shpenzuar 1.200 paund për një produkt kozmetik që përbëhet nga gjaku i saj. 44-vjeçarja shpërndau disa imazhe në...