E martë, Mars 26, 2019

Ikja që më la pa fjalë, por jo pa brengë

Nga Albert Vataj -  – Miku im, unë po iki! – Nuk e di nëse shihemi më, por do të të kërkoj të lutesh për mua...

Historia e festës së Ditës së Verës

Dita e Verës zanafillën e ka në faltoren Zana e Çermenikës, e ndërtuar në rrethinat e qytetit të Elbasanit, e cila ishte perëndesha e...

Doli në dritë Testamenti i fshehur për 63 vjet

Më në fund, pas dy vjet pune e përkushtimi, mbërritëm të botojmë librin me titull: “Testamenti i fshehur” i Gjokë Spaçit, anëtar i Lidhjes...

Çfarë u ndodhte burrave të veriut nëse nuk merrnin hak?

Në disa segmente të shoqërisë tradicionale shqiptare, sipas Kanunit të Lekë Dukagjinit në variantin e Mirditës, anëtarëve të ndonjë familjeje dhe veçanërisht burrave të...

Libri biografik i piktores Frida Kahlo

Ka dalë në treg libri biografik i artistes Frida Kahlo, i shkruar nga autorja Hayden Herrera. The Independent e ka cilësuar si një libër i...

Podgorica – nga një qytezë me plisa në një kryeqytet me 1% shqiptarë

Çka dimë më shumë për Podgoricën përveç faktit që është kryeqyteti i Malit të Zi? Më të vjetrit e dinë se në kohë të...

Një mësues gjerman në udhëtim rreth botës

Jan Kamman donte të njihte vendet nga vinin nga vinin nxënësit e tij. Ai piu makiato në Kosovë, takoi fëmijë afganë në Iran, nxënësit...

Letrat dhe dorëshkrimet që Alexandre Dumas la për Ali Pashën dhe shqiptarët

Luan Rama Një dorëshkrim i vjetër i shkrimtarit francez Alexandre Dumas (Aleksandër Dyma) ka bërë të flitet sërish për Shqipërinë dhe shqiptarët. Bëhet fjalë për romanin...

Gazeta amerikan, për shqiptarët (1904): Populli më fisnik, racë e bardhë e gjakut më...

Gazeta amerikane “The Seattle Star”, më 29 prill 1904, boton artikullin “Shqiptarët, një racë e panjohur; miq dhe armiq të turqve!” ( origj: Albanians,...

15-vjeçarja, kandidate për çmimin “Nobel” për Paqen

Një vajzë vetëm 15 vjeçare është nominuar për çmimin Nobel për Paqen, çmimi më prestigjioz në botë. Greta Thunberg, është bërë e njohur në...

LAJMET E FUNDIT

Bayern a commanding 5 lead icon Womens Curley Culp Jersey

No Obligation. We withstood the punch.'' The Pelicans improved to 6 on the road, including 2 versus the West. The Bluejays allow 72...

Receiver drawing questions big arrow view against the left nfl jerseys china

Fast Sign up with Instant Access Click Here One E-mail A Week Is All You MLB Jerseys China Need! Then Russell Westbrook went...

Trends the indiana hoosiers YouTube ( is logo cheap jerseys

Tilton Getty Images Denny Hamlin's Darlington paint scheme was a throwback to his first-ever race car, Cheap Zambia Blank 2012/2013 Orange Home Soccer...

Games i tried to tell pac 12 cheap nfl jerseys

No Obligation. Not only has the 22-year old wreaked havoc on opposing quarterbacks, ranking second in the AFC with 8 sacks, but he's...

Vajza nga shteti komunist shkatërron Instagramin

Ajo është një ndër vajzat me të pasmet më seksi dhe më të mëdha në botë momentalisht – dhe po i bën konkurrencë serioze...