E hënë, Qershor 17, 2019

Pikturat murale nga artistë ndërkombëtarë, po transformojnë Patosin

Pikturat murale me elementët e traditës e kanë shndërruar qytetin e Patosit në një vend atraktiv, ku arti përcjell mesazhe interesante duke sjellë një...

“Historia e artit shqiptar, 1858-2000”

“Një portret vajze”, i pikturuar në 1919 nga artisti i njohur shqiptar Vangjush Mio, është imazhi që autori Ermir Hoxha ka përzgjedhur për të...

Ali Pasha ndikohej nga Revolucioni Francez, donte shtet të pavarur shqiptar, me Kushtetutë perëndimore!?

Moikom Zeqo flet për Ali Pashën, ushtarakun e zot që dinte të rrinte në korrent të ngjarjeve me rëndësi të kohës; për diplomatin që...

Kolonizimi i Kosovës dhe rezistenca shqiptare: Lufta e pamundur e Serbisë, për t’i zhbërë...

Kur filloi kolonizimi e Kosovës, Serbia shqiptarët nuk i kurseu nga asnjë dhunë. Së pari filloi vendosja e kolonëve nëpër pikat më strategjike. Në Runik,...

Përdorimi i fjalëve të huaja dhe disa huazime të sotme në gjuhën shqipe

Nga: Ragip Gjoshi Hyrje Gjuha shqipe, për formësimin e saj të tashëm, është kushtëzuar nga faktorët historikë, shoqërorë, ekonomikë, politikë, po dhe nga faktorë të brendshëm....

Fjalimi i Shaban Polluzhës dhe Mulla Ilaz Brojës në Sanxhak, në vjeshtën e vitit...

Lufta e forcave vullnetare shqiptare nën komandën e Shaban Polluzhës, Bislim Bajgorës, Pajazit Boletinit etj., në nëntor 1941 kishte arritur deri në pjesët më...

Pse ka kaq shumë urrejtje në botë?

Nga Sheila Kohler Fraza ndoshta më e famshme e hapjes së një libri, është në romanin “Anna Karenina” të Leon Tolstoit:”Të gjitha familjet e lumtura...

1949: Kur u ngrit një ushtri sekrete, që do të rezistonte ndaj një sulmi...

Nga Klaus Vigrefe Për gati gjashtë dekada, dosja prej 321 faqesh ishte dergjur pa u vënë re nëpër sirtarët e arkivave të BND-së, agjencisë së...

Hapet “Sofra Dardane”, qindra artistë në Festivalin e folkut shqiptar

Qindra artistë nga të gjitha trojet shqiptare janë mbledhur në Tropojë në Edicionin e 17 të Sofrës Dardane, festivalit gjithëpërfshirës së folkut.  Për tre...

Dokumente të rralla të Lidhjes së Prizrenit prezantohen në Kalanë e Tiranës

Në Kalanë e Tiranës, për vizitorët dhe qytetarët është hapur ekspozita “Lidhja e Prizrenit 1878-2019 mes dokumenteve të Arkivit Qendror Shtetëror”. Kjo ekspozitë vjen në...

LAJMET E FUNDIT

Historia e panjohur e shqiptarëve të padëshiruar në Turqi

Nga: Ryan Gingeras (pjesë nga libri i tij, “Brigje të pikëlluara: Historia e panjohur e shqiptarëve në Turqi dhe fundi i Perandorisë Osmane, 1912-...

Fotot që shfaqin të kaluarën e fshehur të Lindjes së Mesme

Një arkiv i ri në internet, i nisur nga Fondacioni Arab i Fotografive, ofron perspektiva të reja për Lindjen e Mesme, duke zbuluar momente...

Hava Bekteshi, artistja që çiftelinë e promovoi në filarmonitë botërore (Video)

Muzeut Etnologjik në Prishtinë, i janë kthyer tingujt e instrumentit të çiftelisë. Por, kësaj radhe jo nga rapsodët e vjetër, por nga një artiste...

Vdes nga kanceri aktorja e dashur e shqiptarëve

Ndahet nga jeta aktorja e famshme Edith Gonzalez. Pas një lufte të gjatë me kancerin, aktoria nuk mundi t’ia dilte. Gjatë kësaj periudhe ajo...

SKANDALOZE/ Futbollistin e kombëtares e nxjerrin nga restoranti se foli shqip në Maqedoni

Mbledhje familjare në një restorant të familjes Alioski sot në Prilep u shndërrua në një makth, dhe vetëm sepse Ezxhan Alioski dhe të dashurit...