E martë, Nentor 20, 2018

“Whitney” – Një rrëfim intim, zbulohen detajet e dokumentarit

“Whitney” është dokumentari që pritet të dalë në verë, i cili do të fokusohet tek jeta dhe karriera e Whitney Houston, e ndarë nga...

TK / Prezantimi i Projektit të ri dhe përballja e Kryeministrit me Robert Ndrenikën

Ditën e sotme, kryeministri Edi Rama zhvilloi një takim prezantues për projektin e Teatrit të Ri Kombëtar dhe duket se gjasat janë për t’u...

Shuhet në moshën 91-vjeçare ikona e modës, Hybert de Givenchy

Ikona franceze e modës, Hybert de Givenchy ka ndërruar jetë në moshën 91-vjeçare. Stilisti i famshëm është një prej emrave më të njohur të...

Shfaqet në Teatrin Kombëtar tragjedia “Makbeth”, një nga kryeveprat e Shekspirit

Tragjedia “Makbeth” shoqëroi këtë fundjavë publikun në skenën e Teatrit Kombëtar. Kryevepra e Shekspirit u shfaq premierë në skenën e teatrit nga regjisori Kled Kapexhiu...

“Dhe iku larg…”, rrëfimi i gazetarit të njohur për lamtumirën e babait

- nga Agim Xhafka Lajmin në telefon para 20 vjetësh: "Babai ka pësuar hemoragji. Eshtë pa ndjenja", edhe sot e kam të gjallë. Të pa...

T’kam e jam nânë!

Për nânën teme sojnike e nânat si ajo - nga Erenestina Gjergji Halili ` Kam rrokë qillin, tuj prekë tokën, tuj thânë: T’dù ! Kam ul’ zanin, tuj brrit’...

Në i Djathtë, një i Majtë…

- Vargje nga Aleksandër Pushkin N’historinë shumëshekullore, kanë ecur dorë për dore Një i majtë e një i djathtë, paskan qenë të leftajtë* Jo vetëm që s’kishin...

Skandal në futbollin grek, presidenti i skuadrës futet në fushë i armatosur

Futbolli grek është përfshirë sërisht nga dhuna. Ngjarja ka ndodhur gjatë takimit derbi mes PAOK dhe AEK. Madje dhuna ka shkuar deri në atë pikë,...

Nga Moska në Rinas, 49-vjeçarit nga Izraeli i sekuestrohen 250 mijë euro

Policia kufitare e Rinasit i ka sekuestruar 250.000 euro një shtetasi izraelit. Sipas bluve, 49-vjeçari së bashku me sasinë e parave kishte udhëtuar nga Moska...

20 arbëreshë të Italisë “pushtojnë” Shqipërinë për Vitin e Skënderbeut

“Të dua Arbëri” një aktivitet me përmasa mbarëkombëtare pritet të zhvillohet nga data 1 deri ne 6 Maj në Shqipëri në kuadër të shpalljes...

LAJMET E FUNDIT

Dramaturgu që refuzoi paratë e Nobelit dhe që Nolit i tha: Ngatërruat profesionin

George Bernard Shaw (1856-1950) ishte një dramaturgët më të mirë mëdhenj që njeh historia dhe një nga themeluesit e institucionit prestigjioz, London School of...

Dostojevski ishte dënuar me vdekje, u fal pak para ekzekutimit

Shkrimtari i madh, Dostojevski (Fyodor Dostoyevsky), ishte dënuar një herë me vdekje nga cari rus. Dhe, më pas është falur, duke iu konvertuar dënimi...

Botuesit janë biznesmenë, librat janë të shtrenjtë, përkthimet e dobëta…

Panairi i Librit “Tirana 2018” mbyll siparin. Shkrimtarë, studiues, kritikë letrarë, botues, por edhe lexues të thjeshtë rrëfejnë mendimin e tyre për edicionin 21-të. Shkrimtari...

Gazeta e parë në tokat shqiptare: “Iskodra” e vitit 1868, ku asnjë fjalë nuk...

Ilirjan Agolli Historianët dhe bibliografët e shtypit shqiptar (1) deri pak kohë më parë nuk ishin në dijeni të faktit që gazeta ‘Iskodra” ishte botuar...

Riçard Çekani, fotografi tjetër shqiptaro-amerikan për të cilin nuk kemi dëgjuar

Deri sot dihej se në Amerikë dikur kanë jetuar dhe vepruar vetëm dy fotografë me prejardhje shqiptare, Gjon Mili dhe Dhimitër Mborja (Bratko). Por,...