E martë, Tetor 16, 2018

“Dhe iku larg…”, rrëfimi i gazetarit të njohur për lamtumirën e babait

- nga Agim Xhafka Lajmin në telefon para 20 vjetësh: "Babai ka pësuar hemoragji. Eshtë pa ndjenja", edhe sot e kam të gjallë. Të pa...

T’kam e jam nânë!

Për nânën teme sojnike e nânat si ajo - nga Erenestina Gjergji Halili ` Kam rrokë qillin, tuj prekë tokën, tuj thânë: T’dù ! Kam ul’ zanin, tuj brrit’...

Në i Djathtë, një i Majtë…

- Vargje nga Aleksandër Pushkin N’historinë shumëshekullore, kanë ecur dorë për dore Një i majtë e një i djathtë, paskan qenë të leftajtë* Jo vetëm që s’kishin...

Skandal në futbollin grek, presidenti i skuadrës futet në fushë i armatosur

Futbolli grek është përfshirë sërisht nga dhuna. Ngjarja ka ndodhur gjatë takimit derbi mes PAOK dhe AEK. Madje dhuna ka shkuar deri në atë pikë,...

Nga Moska në Rinas, 49-vjeçarit nga Izraeli i sekuestrohen 250 mijë euro

Policia kufitare e Rinasit i ka sekuestruar 250.000 euro një shtetasi izraelit. Sipas bluve, 49-vjeçari së bashku me sasinë e parave kishte udhëtuar nga Moska...

20 arbëreshë të Italisë “pushtojnë” Shqipërinë për Vitin e Skënderbeut

“Të dua Arbëri” një aktivitet me përmasa mbarëkombëtare pritet të zhvillohet nga data 1 deri ne 6 Maj në Shqipëri në kuadër të shpalljes...

Ndahet nga jeta mjeku i njohur, Polikron Çelo

Është ndarë nga jeta në moshën 81 vjeçare mjeku i njohur, Polikron Çelo. Doktori vuante nga një sëmundje e rëndë. Homazhet për nder të...

Një pasaportë false kushton 12 mijë paund, goditet grupi kriminal në Fier

"Forca e Ligjit" ka goditur sërish një grup kriminal në fushën e flasifikimit të dokumentave dhe favorizimit të migracionit të paligjshëm. Grupi përbëhej nga 16...

Kur “muzika e zezë” ishte perla më shumëngjyrëshe në planet

- nga Mariola Poro -Blogger- Nëse s’do të quhej “muzikë”, padyshim do të emërtohej “përkëdhelësja e ndjenjave”. Shpesh troket lehtë e shpesh godet me gjithë forcën...

Maaloula, qyteza ku ende përdoret aramaishtja, gjuha që fliste Jezu Krishti

Maaloula është qytezë e vogël në verilindje të Damaskut në Siri. Bashkë me fshatrat e vogla Jubb’adin dhe Bakhah është i treti vend, ku...

LAJMET E FUNDIT

Mbi familjet katolike, të Tiranës së shekullit XIX

Marsida Najdeni Një nga figurat më pak të njohura të kishës katolike është ajo e Dom Mark Dushit (1920 – 1968). Mbase ai nuk mund...

Konstantin Brankusi, babai i “artit të vjetër modern”

Viorel Costea Nëse do të vendosni objektet artistike me origjinë nga Evropa e Vjetër që janë zbuluar këto vitet e fundit pranë punëve të Brankusit...

Kur Fitzgeraldi endej në rrugët e Parisit

Nga Luan Rama Një nga emrat më të njohur të letërsisë amerikane të shekullit XX është padyshim Scott Fitzgerald (1896-1940), autori i romanit të famshëm...

Pse po e humbim betejën kundër lajmeve të rreme

Nga Mark Scott Trajtimi i problemit të lajmeve të rreme, duhej të ishte një mision i lehtë. Franca kërkon miratimin e ligjeve të reja, që...

Bindjet tona politike mund t’i kemi shkruara në ADN

Shkencëtarët ia kanë atribuuar historikisht besimet politike, edukimit dhe ambientit rrethues. Por kërkimet e fundit tregojnë se prirjet tona politike, kanë një përbërës të...