E mërkurë, Janar 16, 2019

Sot orteku i studentëve dhe gjimnazistëve, bllokohet kryeqyteti krejtësisht (VIDEO)

Mijëra e mijëra studentë e gjimnazistë në Tiranë drejt Ministrisë së Arsimit. Orteku i madh vetëm sa ka filluar, i cili në ora 16.00...

E marta e 11 dhjetorit 2018 do të mbetet në histori si 8 dhjetori...

Studentët e protestës disa ditore janë shumë të vendosur që ditën e martë, datë 11 dhjetor 2018, të jetë si 8 dhjetori 1990. Po...

Enver Petrovci sjell emocionin njerëzor me “Kreolët e Ballkanit”

Drama ”Kreolët e Ballkanit” vjen premierë sonte në skenën e Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” për publikun. Shkruar dhe me regji nga Enver Petrovci ”Kreolët...

“Të gjithë e duan Agim Krajkën”, mjeshtri i muzikës nderohet me titullin e lartë...

Teatri Kombëtar i Operës, Baletit dhe Ansamblit Popullor sollën mbrëmë në skenë koncertin “Të gjithë e duan Agim Krajkën”. Koncerti në nder të mjeshtrit...

Shkolla Shqipe “Alba Life” një “littly” Albania në New York

Shkolla Shqipe "Alba Life" në shtetin e New Yorkut me krenari dhe sukses është futur në dekadën e dytë të rrugëtimit të saj patriotik,...

Studentët: Nuk pranojmë mashtrime negociatash. Qeveria të miratojë kërkesat tona

Qeveria ka bërë dy tentativa sot për të hequr studentët që protestojnë nga rruga. Fillimisht kryeministri Edi Rama deklaroi se ishte gati ti priste...

Pesë filozofët që “folën” edhe me vdekjet e tyre të çuditshme

Nga Alexandra Dantzer -  Simon Krishlej, profesor i filozofisë në Shkollën e Re për Kërkime Sociale në Nju Jork, ka shkruar një libër të quajtur...

Pas 28 vitesh, studentët shënojnë “Dhjetorin e dytë”

Nga Qamil Xhani  - Protesta e studentëve në mbarë vendin shënon Dhjetorin e dytë në historinë post komuniste në Shqipëri. Nëse në 1990, studentët dolën në...

Studentët: Presim deri në ora 16.00, në të kundërt vërshojmë drejt kryeministrisë

Studentët e protestës janë me mijëra të cilët po protesojnë para ministrisë së arsimit. Por me sa duket nga ana e ministrisë së arsimit...

Qeveria mashtron, studentët nuk tërhiqen nga kërkesat. Do rrethojnë kryeministrinë

Studentët nuk tërhiqen dhe nuk mashtrohen. Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla në një konferencë urgjente për mediat ka deklaruar se qeveria do të tërhiqet nga...

LAJMET E FUNDIT

“Africa” e grupit “Toto” jehon në shkretëtirë

Shkretëtira më e vjetër në botë është bërë mikpritëse e njërës prej këngëve më të dëgjuara të të gjitha kohëve, hitit “Africa” të grupit...

“Shtëpia e Agës”, filmi trajton dhunën ndaj grave në luftën e Kosovës

Dhuna seksuale ndaj grave kosovare, gjatë luftës ka frymëzuar regjisoren Lendita Zeqiraj për të realizuar filmin “ Shtëpia e Agës”. Ky prodhim kinematografk është...

Kosova për herë të parë në Berlinale me filmin “Në mes”

Për herë të parë Kosova shkon në Berlinale me filmin “Në mes”. Ishte vetë Festivali Ndërkombëtar i Filmit BERLINALE që njoftoi pjesëmarrjen e filmit...

Fjalët e fundit të njerëzve të mëdhenj

Jim Harkins, aktor amerikan: “Dua të vdes i qetë në gjumë, ashtu si gjyshi im, e jo duke bërtitur si udhëtarët në autobusin e tij”! Spike...

Ngritja e Tokës: Rrëfimi për fotografinë që ndryshoi botën

Në vitin 1968, tre astronautë të NASA-s u bënë të parët njerëz që u sollën rreth orbitës së Hënës. Misioni "Apollo 8" po ashtu...