E martë, Tetor 16, 2018

“Të jesh me ty”

Poezi nga Xhevahir Spahiu -  Të prekësh heshtjen tënde, siç prek një send Të shohësh thellë në ata sy, Ku dashuria hepohet si një anije E të mos...

“Bisedë sentimentale”

Poezi nga Paul Verlaine - Te parku i vjetër i ngrirë, i qetë Posi dy hije kaluan dy vetë Me sy të shuar me buzët vrare Mezi dëgjohen si...

“Ngut, ngut për me u dashtë”

Monolog nga Roberto Benigni Përktheu Klodeta Dibra -  Përmblidhet në veç një fjalë: dashurim; por duhet me kumtu diç: se koha rrjedh dhe problemi thëlbësor i...

Pesë sekonda.

Nga: Fyodor Dostoevsky (shkëputur nga “Djajtë”) Përktheu: Elona Caslli Ekzistojnë pesë a gjashtë sekonda, në të cilët, ti krejt papritur ndjen se ke arritur harmoninë e...

“Ballkoni me pamje nga deti”

Poezi nga Xhevdet Bajraj -  Nuk e di nëse dashuria ende e mban gjallë tani po shkoj tek ajo duke fluturuar mbi oqean E imagjinoj të zhveshur në...

300 data në 3 vite, turneu i lamtumirës së Elton John kalon nga Franca

Elton John, ylli i pop-it britanik, i cili nisi në shtator në SHBA turneun botëror të lamtumirës do të vijojë në Europë, përfshirë katër...

“Kush është presidenti me rekordin më të madh të skandaleve?”

Presidenti Donald Trump duket se ka vendosur që vetëm në pak vite si president i SHBA-ve, të përsërisë të gjitha skandalet që ka patur...

Njihuni me luftëtaret guerile palestineze gjatë shfaqjes së forcës në Rripin e Gazës

Luftëtaret palestineze të guerrilasve, të cilat janë anëtarë të grupit të Brigadave të Al-Quds treguan aftësitë e tyre luftarake në një paradë në Rripin...

“I burgosuri”

Poezi nga Mikhail Yurevich Lermontov - Hapmani burgun-katua, Nëm-ni ditën plot ndriçim, Vashën sy-zezë që dua, Kalin, kresht-ziun t’im! Unë nusezën e mirë Do ta puth me ëmbëlsirë, Do marr kalin e...

“Dashuri për Elsën”

Poezi nga Louis Aragon -  Jam xheloz për çdo pikë shi që me puthje më shëmbëllen më bëjnë të ndjej xhelozi sytë e gjithçkaje që shkëlqen. Kur e zë...

LAJMET E FUNDIT

Mbi familjet katolike, të Tiranës së shekullit XIX

Marsida Najdeni Një nga figurat më pak të njohura të kishës katolike është ajo e Dom Mark Dushit (1920 – 1968). Mbase ai nuk mund...

Konstantin Brankusi, babai i “artit të vjetër modern”

Viorel Costea Nëse do të vendosni objektet artistike me origjinë nga Evropa e Vjetër që janë zbuluar këto vitet e fundit pranë punëve të Brankusit...

Kur Fitzgeraldi endej në rrugët e Parisit

Nga Luan Rama Një nga emrat më të njohur të letërsisë amerikane të shekullit XX është padyshim Scott Fitzgerald (1896-1940), autori i romanit të famshëm...

Pse po e humbim betejën kundër lajmeve të rreme

Nga Mark Scott Trajtimi i problemit të lajmeve të rreme, duhej të ishte një mision i lehtë. Franca kërkon miratimin e ligjeve të reja, që...

Bindjet tona politike mund t’i kemi shkruara në ADN

Shkencëtarët ia kanë atribuuar historikisht besimet politike, edukimit dhe ambientit rrethues. Por kërkimet e fundit tregojnë se prirjet tona politike, kanë një përbërës të...