E martë, Tetor 16, 2018

Shiu mbi Rahun butësisht bie, mbi tokën ku i dashuri im i shkretë shtrihet…

Poezi nga James Joyce   Lindi më:                1882  Lindi në:                 Rathgar Kombësia:             Irlandez Profesioni:            Shkrimtar Vdiq më:               1941   Ajo derdh lot mbi Rahun Shiu mbi Rahun bie butë, butësisht...

“Armiqtë më të mëdhenj janë të afërmit tanë”

Më 20 maj 1799, në Tours të Francës, lindi Balzaku (Honore de Balzac), romancier francez dhe dramaturg. Ai ishte monarkist konservator; antipod i republikanizmit...

“Magjia e artit”/ William Etty, penelata joshëse dhe shpirti i kapluar nga delikatesa

Nga Albert Vataj -  William Etty i përket atyre piktorëve, që e pa, e ndjeu dhe e krijoi botën përmes fijëzave të zjarrta të pasionit...

“Lavdi zgjimit”

Poezi nga Din Mehmeti -  A po ndjeni ushtimën e blertë të malit mbi damarët e shpirtit të vet A po sheh sesi kroi i cemtë nxjerr gjarpërinj...

Kryeveprat ujore, 10 ujëvarat më të mahnitshme në botë

Në të katër skajet e planetit ka ujëvara madhështore dhe “katedrale” ujore, në të cilat natyra ofron një spektakël mahnitës. Ujëvarat janë një nga...

“Baba, ne ikëm”

Poezi nga Petrit Ruka -  Baba, ne ikëm, shtëpinë e braktisëm… Një kohë arixhinjsh jeton gjithë bota, Dhe foton tënde nga muret e zbritëm, Si dryn një palë...

U dhunua kryeredaktori Bledi Kasmi, apo protestuesi Bledi Kasmi?

Nga Herion Mesi Shumëkujt kjo pyetje i duket naive, pasi bëhet fjalë për të njëjtin person, qytetarin Bledi Kasmi, i cili si qindra të tjerë...

Derhemi ia plas në sy Veliajt: S’lejojmë të preket asnjë cm nga teatri, për...

Aktori i njohur Arben Derhemi është shprehur sot në takimin e artistëve me kryebashkiakun Veliaj se komuniteti i artit nuk do të lejojë të...

Ej, ato këmbana, ato këmbana kishe… ç’ndjenja zgjojnë te Perëndia?

Poezi nga Erik Stinus Lindi më:                1934 Lindi në:      Vordingborg Kombësia:             Danez Profesioni:         Shkrimtar Vdiq më:   ...

Flakët djegin apartamentin në Durrës, lëndohen dy të moshuar dhe zjarrfikësi

Flakët që kanë përfshirë një apartament në qytetin e Durrësit kanë lënduar 2 të moshuar si dhe një efektiv të forcave zjarrfikëse. Ngjarja u shënua...

LAJMET E FUNDIT

Mbi familjet katolike, të Tiranës së shekullit XIX

Marsida Najdeni Një nga figurat më pak të njohura të kishës katolike është ajo e Dom Mark Dushit (1920 – 1968). Mbase ai nuk mund...

Konstantin Brankusi, babai i “artit të vjetër modern”

Viorel Costea Nëse do të vendosni objektet artistike me origjinë nga Evropa e Vjetër që janë zbuluar këto vitet e fundit pranë punëve të Brankusit...

Kur Fitzgeraldi endej në rrugët e Parisit

Nga Luan Rama Një nga emrat më të njohur të letërsisë amerikane të shekullit XX është padyshim Scott Fitzgerald (1896-1940), autori i romanit të famshëm...

Pse po e humbim betejën kundër lajmeve të rreme

Nga Mark Scott Trajtimi i problemit të lajmeve të rreme, duhej të ishte një mision i lehtë. Franca kërkon miratimin e ligjeve të reja, që...

Bindjet tona politike mund t’i kemi shkruara në ADN

Shkencëtarët ia kanë atribuuar historikisht besimet politike, edukimit dhe ambientit rrethues. Por kërkimet e fundit tregojnë se prirjet tona politike, kanë një përbërës të...