E martë, Qershor 18, 2019

Laurie Anderson: Është koha e duhur për realitete të reja

Artistja avangarde Laurie Anderson, më 12 korrik rikthehet me një instalacion të realitetit virtual, transmeton Telegrafi. Hëna ka qenë gjithmonë një si shesh lojërash...

Origjina e evropianëve

Qytetërimi i hershëm i Evropës: Kush ishin fiset nomade Yamnaya Origjina e evropianëve të sotëm është e zhytur ende në mister dhe objekt i debatave...

Martin Scorsese dhe rrëfimi për Bob Dylanin

“Jeta nuk do të thotë ta gjesh veten apo të gjesh çfarëdo tjetër”, thotë Bob Dykan, “Bëhet fjalë për krijimin e vetes”. Në moshën...

Dhjetë bibliotekat më mbresëlënëse në botë

Edhe nëse nuk i përkushtoheni shumë librit dhe leximit, nuk mund ta mohoni madhështinë e këtyre 10 bibliotekave. Telegrafi ua sjell më poshtë, përzgjedhjen...

Talenti i Brechtit… për të fyer!

Letrat që vite më parë janë zbuluar në një bodrum të Zvicrës, tregojnë se si ai që njihet si dramaturgu dhe regjisori i papërkulur...

Papa Françeku dikur punonte si truprojë në një klub nate

Seria: Punët e çuditshme, që kanë bërë udhëheqësit botërorë, para se të ngjiteshin në maja Papa Françesku është sot një nga papët më të famshëm...

Kujtesë

Poezi nga: Constantine P. Cavafy Përktheu: Irina Hysi Zotat nuk vdesin, besimi vdes, turmës së vdekshme të mosmirënjohësve. Perënditë të pavdekshme janë, nga vështrimet tona fshihet re e argjendtë’… Oh,...

Gjenerata e humbur

Nga: Woody Allen Përktheu: Telegrafi E përmenda më parë se isha në Evropë. Nuk është hera e parë që kam qenë në Evropë; kam qenë në...

Fotografitë e bukura…. të vetmisë dhe mërzisë!

Më shumë se 50 vjet nga publikimi i “Dialogut me vetminë”, Michael-Oliver Harding analizon artin e fotografisë së autorit të kësaj vepre, Dave Heath....

Katërmbëdhjetë minuta refleksion

Nga: Mario Varga Llosa Përktheu:Bajram Karapolli Atë ditë, si çdo ditë tjetër në këto tri javët tona në Nju Jork, u ngrita në pesë të mëngjesit...

LAJMET E FUNDIT

Në edicionin e sivjetmë, Anibar shfaq 244 filma të animuar

Frika dhe shpresa janë dy anët e medaljes, që karakterizon festivalin ndërkombëtar të filmit të animuar, ANIBAR. Festivali do të mbahet në datat 15-21...

Xhafa çon në Basel, një shitës vezësh nga Kuba!

Vepra më e fundit e artistit Sislej Xhafa, ka tërhequr vëmendjen e kritikës. Fotoja e një 80-vjeçari kubanez, në derën e një dyqani të...

Kemi bërë dashuri

Poezi nga: Maria Wine Përktheu: Qerim Raqi Tani kemi bërë dashuri derisa perëndimi i diellit është bërë i stërkuq jemi ledhatuar derisa lumenjtë kanë gjetur qetësinë e tyre jemi...

Matematika në këndvështrimin e Filozofisë së Historisë së Shpenglerit

Nga: Gjergj Sinani Osvald Shpengler (Oswald Spengler, 1880-1936) lindi në Blakenburg. Ai studioi në shumë universitete – Halle, Munih, Berlin. Pasi e braktisi matematikën, iu...

Historia e panjohur e shqiptarëve të padëshiruar në Turqi

Nga: Ryan Gingeras (pjesë nga libri i tij, “Brigje të pikëlluara: Historia e panjohur e shqiptarëve në Turqi dhe fundi i Perandorisë Osmane, 1912-...