E entje, Janar 17, 2019

Jam ai…

Poezi nga Xhabir Tabaku -  Jam ai... që pe një ditë në autobuz, një herë tjetër te dyqani i bukës, që e përbuze kur e pe' pa larë. Por...

“La Traviata” sërish në skenë, Ermonela Jaho shfaqet live në kinema më 30 janar

Sopranoja me e famshme shqiptare Ermonela Jaho, një emër i njohur në tatrot operistike botërore do të luajë për të 256 herë "La Traviaten"...

Ndahet nga jeta legjenda e Broadway

Aktorja dhe këngëtarja e famshme Carol Channing është ndarë nga jeta mëngjesin e së martës (15 janar) në shtëpinë e saj në Rancho Mirage,...

Sandër Ruçi: Prej në avion ndîj aromën e tokës, aromën e dashtun të vendit...

Intervistoi: Albina Gjergji Aktor, regjisor, producent, mjeshtër i humorit dhe i fjalës, Sandër Ruçi është padyshim një nga figurat më të dashura të humorit shqiptar....

Në skenë prej më shumë se gjysmë shekulli, “Nderi i Kombit” Robert Ndrenika mbush...

Përtej viteve që kalojnë, shpirti nuk njeh kohë dhe për publikun shqiptar, Robert Ndrenika është Artist i Madh ende sot në 77-vjetorin e tij...

Jimmy Page feston ditëlindjen, 75 vitet e kitaristit të famshëm

Jimmy Page feston sot 75 vjetorin. Një nga kitaristët më influentë në historinë e rokut si dhe krijuesi i shumë këngëve të grupit të...

Suksesi shqiptareve, Dua Lipa dhe Bebe Rexha nuk ndalet

Suksesi i Dua Lipës dhe Bebe Rexhës nuk ndahet. Këngëtaret me origjinë shqiptare janë nominuar në iHeart Radio, respektivisht me 3 dhe2 nominime. Pas dy...

“Më thuaj, ku?”

Poezi nga: Leonard Cohen Përktheu: Maksim Rakipaj Ku, më thuaj, ku të shkojë skllavi tënd Ku, më thuaj, ku është ai vend, s’mbaj mend Më thuaj ku, se...

“Ajo të pyeti”

Poezi nga: Vladimír Holan Përktheu: Faslli Haliti -  Një vajzë të pyeti: Ç’ është poezia? Duhej t’i thoshe: Vetëm fakti që ekziston ti, ah po, që ti ekziston, dhe...

Kafja si ritual mesazhesh dhe simbolikash për shqiptarët

Shqiptarët kanë pasur simbolika të shumta në ritualin e pirjes së kafes. Ato shënjonin mesazhe pozitive dhe negative kur miqtë kishin marrëdhënie, takime apo...

LAJMET E FUNDIT

“Africa” e grupit “Toto” jehon në shkretëtirë

Shkretëtira më e vjetër në botë është bërë mikpritëse e njërës prej këngëve më të dëgjuara të të gjitha kohëve, hitit “Africa” të grupit...

“Shtëpia e Agës”, filmi trajton dhunën ndaj grave në luftën e Kosovës

Dhuna seksuale ndaj grave kosovare, gjatë luftës ka frymëzuar regjisoren Lendita Zeqiraj për të realizuar filmin “ Shtëpia e Agës”. Ky prodhim kinematografk është...

Kosova për herë të parë në Berlinale me filmin “Në mes”

Për herë të parë Kosova shkon në Berlinale me filmin “Në mes”. Ishte vetë Festivali Ndërkombëtar i Filmit BERLINALE që njoftoi pjesëmarrjen e filmit...

Fjalët e fundit të njerëzve të mëdhenj

Jim Harkins, aktor amerikan: “Dua të vdes i qetë në gjumë, ashtu si gjyshi im, e jo duke bërtitur si udhëtarët në autobusin e tij”! Spike...

Ngritja e Tokës: Rrëfimi për fotografinë që ndryshoi botën

Në vitin 1968, tre astronautë të NASA-s u bënë të parët njerëz që u sollën rreth orbitës së Hënës. Misioni "Apollo 8" po ashtu...