E hënë, Qershor 17, 2019

Origjina e evropianëve

Qytetërimi i hershëm i Evropës: Kush ishin fiset nomade Yamnaya Origjina e evropianëve të sotëm është e zhytur ende në mister dhe objekt i debatave...

Martin Scorsese dhe rrëfimi për Bob Dylanin

“Jeta nuk do të thotë ta gjesh veten apo të gjesh çfarëdo tjetër”, thotë Bob Dykan, “Bëhet fjalë për krijimin e vetes”. Në moshën...

Dhjetë bibliotekat më mbresëlënëse në botë

Edhe nëse nuk i përkushtoheni shumë librit dhe leximit, nuk mund ta mohoni madhështinë e këtyre 10 bibliotekave. Telegrafi ua sjell më poshtë, përzgjedhjen...

Talenti i Brechtit… për të fyer!

Letrat që vite më parë janë zbuluar në një bodrum të Zvicrës, tregojnë se si ai që njihet si dramaturgu dhe regjisori i papërkulur...

Papa Françeku dikur punonte si truprojë në një klub nate

Seria: Punët e çuditshme, që kanë bërë udhëheqësit botërorë, para se të ngjiteshin në maja Papa Françesku është sot një nga papët më të famshëm...

Kujtesë

Poezi nga: Constantine P. Cavafy Përktheu: Irina Hysi Zotat nuk vdesin, besimi vdes, turmës së vdekshme të mosmirënjohësve. Perënditë të pavdekshme janë, nga vështrimet tona fshihet re e argjendtë’… Oh,...

Gjenerata e humbur

Nga: Woody Allen Përktheu: Telegrafi E përmenda më parë se isha në Evropë. Nuk është hera e parë që kam qenë në Evropë; kam qenë në...

Fotografitë e bukura…. të vetmisë dhe mërzisë!

Më shumë se 50 vjet nga publikimi i “Dialogut me vetminë”, Michael-Oliver Harding analizon artin e fotografisë së autorit të kësaj vepre, Dave Heath....

Katërmbëdhjetë minuta refleksion

Nga: Mario Varga Llosa Përktheu:Bajram Karapolli Atë ditë, si çdo ditë tjetër në këto tri javët tona në Nju Jork, u ngrita në pesë të mëngjesit...

“Për të gjitha ato që vdiqën”

Poezi nga: Erica Jong Përktheu: Maksim Rakipaj Për të gjitha ato që vdiqën lakuriq, të rrëmbyera, kokëqethura. Për ato që më kot thirrën Perëndeshën e madhe vetëm pse...

LAJMET E FUNDIT

Historia e panjohur e shqiptarëve të padëshiruar në Turqi

Nga: Ryan Gingeras (pjesë nga libri i tij, “Brigje të pikëlluara: Historia e panjohur e shqiptarëve në Turqi dhe fundi i Perandorisë Osmane, 1912-...

Fotot që shfaqin të kaluarën e fshehur të Lindjes së Mesme

Një arkiv i ri në internet, i nisur nga Fondacioni Arab i Fotografive, ofron perspektiva të reja për Lindjen e Mesme, duke zbuluar momente...

Hava Bekteshi, artistja që çiftelinë e promovoi në filarmonitë botërore (Video)

Muzeut Etnologjik në Prishtinë, i janë kthyer tingujt e instrumentit të çiftelisë. Por, kësaj radhe jo nga rapsodët e vjetër, por nga një artiste...

Vdes nga kanceri aktorja e dashur e shqiptarëve

Ndahet nga jeta aktorja e famshme Edith Gonzalez. Pas një lufte të gjatë me kancerin, aktoria nuk mundi t’ia dilte. Gjatë kësaj periudhe ajo...

SKANDALOZE/ Futbollistin e kombëtares e nxjerrin nga restoranti se foli shqip në Maqedoni

Mbledhje familjare në një restorant të familjes Alioski sot në Prilep u shndërrua në një makth, dhe vetëm sepse Ezxhan Alioski dhe të dashurit...