E martë, Tetor 16, 2018

Në Facebook nuk jeni klienti, por produkti dhe… ky është thelbi

Nga Edward Morrissey* Ditët e fundit, ligjvënës dhe ekspertë të ndryshëm janë shprehur të tronditur dhe të zemëruar, pasi “Cambridge Analytica”, një kompani e kontraktuar...

Një nga puntatat e radhës në ERTV- “Rama dhe përmbytjet”

Nga Jonida Halili Ndonëse kemi hyrë në dy javët e fundit të muajit mars, Shqipëria vazhdon të jetë e mbërthyer nga moti i keq. Janë...

Ditë pazari në Shkodrën e vjetër

Erë e fortë qepësh, zhurmë, rrëmujë, britje: -Salla hapu! Fëmijë që blejnë luledielli, që përtypin fara kungulli. Gra që bëjnë pazar për 30 qindarka e ndalen vitrinash t'u'j ba burrat...

Në pritje buzëqeshjesh e përkedheljesh dixhitale…

nga Edmond Arizaj Lindjet lajmërohen në Facebook. Aty të vijnë buqeta me lule. Aty ke buzëqeshje. Urime. Fjalë të zgjedhura. Në Facebook ke foton e...

A thua është kjo lumturia… (?)

- nga Mariola Poro       - In my secret life...                                                                                                                               - I saw you this morning. You were moving so fast, - tha Leo.                                                     ...

Parashikimi i gjeniut, Stephen Hawking për fundin e qytetërimit

Stephen Hawking, i cilësuar si nga një shkenctarët më gjenial të shekullit nuk jeton më. Ai u nda nga jeta ditën e sotme në...

…po nënat “single”, përse përçmohen nga shoqëria?!

  - nga Mariola Poro -  “Emancipo vetveten nga skllavëria mendore", thotë një shprehje e Bob Marley.  Por sa e emancipuar është në të vërtetë shoqëria ku...

Lubonja: Enverit i hoqën zvarrë statujën, Ramën do e tërheqin të gjallë

Fatos Lubonja ka shpërthyer sot fort kundër projektit të ri të Teatrit Kombëtar, që është prezantuar dje. Duke komentuar për Nevs 24 shfaqjen e...

BIRN: Mediat në Shqipëri kontroll politik, uzurpim nga katër familje të mëdha

Biznes familiar – Miti i medias pluraliste në Shqipëri. Prezantohen gjetjet e studimit investigativ “Monitorimi i Pronësisë së Medias- Shqipëri. Një treg mediatik i...

Ku ngjan foto Basha- Trump, me atë të Rama- Obama?

Nga Andi Bushati Po ta dëgjoje Edi Ramën të hënën në mbëmje në “Studio e hapur”, nuk e kishe të vështirë të bindeshe. Duke folur...

LAJMET E FUNDIT

Mbi familjet katolike, të Tiranës së shekullit XIX

Marsida Najdeni Një nga figurat më pak të njohura të kishës katolike është ajo e Dom Mark Dushit (1920 – 1968). Mbase ai nuk mund...

Konstantin Brankusi, babai i “artit të vjetër modern”

Viorel Costea Nëse do të vendosni objektet artistike me origjinë nga Evropa e Vjetër që janë zbuluar këto vitet e fundit pranë punëve të Brankusit...

Kur Fitzgeraldi endej në rrugët e Parisit

Nga Luan Rama Një nga emrat më të njohur të letërsisë amerikane të shekullit XX është padyshim Scott Fitzgerald (1896-1940), autori i romanit të famshëm...

Pse po e humbim betejën kundër lajmeve të rreme

Nga Mark Scott Trajtimi i problemit të lajmeve të rreme, duhej të ishte një mision i lehtë. Franca kërkon miratimin e ligjeve të reja, që...

Bindjet tona politike mund t’i kemi shkruara në ADN

Shkencëtarët ia kanë atribuuar historikisht besimet politike, edukimit dhe ambientit rrethues. Por kërkimet e fundit tregojnë se prirjet tona politike, kanë një përbërës të...