E mërkurë, Janar 16, 2019

Ngritja dhe rënia e Perandorisë Zuckerberg

Nga Maks Rid Mark Zukerberg, nuk është personi i parë në historinë njerëzore, që është frymëzuar nga August Çezari, themeluesi i Perandorisë Romake. Por ai...

Sot protesta e studentëve, më e madhja në 28 VITE

Ditën e sotme studentët pritet të organizojnë protestën më të madhe që është mbajtur gjatë gjithë historisë së pluralizmit shqiptar. Pas 6 ditë tubimesh...

Dhuna ndaj grave, Tirana bëhet portokalli

Dhuna në familje e sidomos ndaj grave, e ka bërë Tiranën portokalli, në kuadër të 16 ditëve të aktivizimit kundër saj. Të premten, pranë Muzeut...

Indiferenca është faj

Nga Luan Rama, Zëvëndëskryetar i LSI-së Studentët janë në protestë, përballë tyre Qeveria e të Keqes; indiferente, mospërfillëse, fyese, poshtëruese! Edhe banorët e Unazës së Re...

I gjithë populli “Kadri”

(Requiem i shkurtër, por i domosdoshëm për emrin Kadri) Nga Andi Bejtja Gjithmonë kam pasur respekt për emrin Kadri. Nuk di pse në imagjinatën time të fëmijërisë,...

Sot edhe unë jam student

Nga Ilir Levonja / 1) Në një pankartë diku mes gjindjes, shkruhej, e ardhmja është e jona. Atë e mbante një vajzë, një studente. Një...

Pas 28 vitesh, studentët shënojnë “Dhjetorin e dytë”

Nga Qamil Xhani  - Protesta e studentëve në mbarë vendin shënon Dhjetorin e dytë në historinë post komuniste në Shqipëri. Nëse në 1990, studentët dolën në...

Rrokaj: Protesta e studentëve është e drejtë. Buxheti për arsimin s’plotëson kërkesat

Deputeti i LSI, Shezai Rrokaj tha se protesta e studentëve është e drejtë. I ftuar në rubrikën ‘Opinion’ në News24, Rrokaj u shpreh se...

Spahiu: Ky që bëri një palo reformë… tani po na i dhimbsen taksapaguesit

Deputeti i LSI-së, Përparim Spahiu ka reaguar pas reagimit të Kryeministrit Rama. “Ky që bëri një palo reformë në arsim, vetëm në interes të universiteteve...

Rrokaj: Qeveria të lërë mënjanë demagogjinë me tarifat dhe të marrë përgjegjësinë

Deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Shezai Rrokaj i bën thirrje qeverisë që të lërë mënjanë demagogjinë dhe të fokusohet tek zgjidhja e problemeve...

LAJMET E FUNDIT

“Africa” e grupit “Toto” jehon në shkretëtirë

Shkretëtira më e vjetër në botë është bërë mikpritëse e njërës prej këngëve më të dëgjuara të të gjitha kohëve, hitit “Africa” të grupit...

“Shtëpia e Agës”, filmi trajton dhunën ndaj grave në luftën e Kosovës

Dhuna seksuale ndaj grave kosovare, gjatë luftës ka frymëzuar regjisoren Lendita Zeqiraj për të realizuar filmin “ Shtëpia e Agës”. Ky prodhim kinematografk është...

Kosova për herë të parë në Berlinale me filmin “Në mes”

Për herë të parë Kosova shkon në Berlinale me filmin “Në mes”. Ishte vetë Festivali Ndërkombëtar i Filmit BERLINALE që njoftoi pjesëmarrjen e filmit...

Fjalët e fundit të njerëzve të mëdhenj

Jim Harkins, aktor amerikan: “Dua të vdes i qetë në gjumë, ashtu si gjyshi im, e jo duke bërtitur si udhëtarët në autobusin e tij”! Spike...

Ngritja e Tokës: Rrëfimi për fotografinë që ndryshoi botën

Në vitin 1968, tre astronautë të NASA-s u bënë të parët njerëz që u sollën rreth orbitës së Hënës. Misioni "Apollo 8" po ashtu...