E martë, Tetor 16, 2018

Studiuesja amerikane: Rrëzimi i Teatrit, ngjarja më e madhe korruptive

Studiuesja e njohur amerikane mbi trashëgimitë kulturore, dr. Lori Amy, foli sot me shqetësim për miratimin në parlament të ligjit, që parashikon rrëzimin e...

Deputeti i LSI-së, Rrokaj: Beteja jonë, jo vetëm largimi i Xhafajt

Deputeti i LSI-së, Shezai Rrokaj, në një intervistë për ”Channel One”, është shprehur se opozita nuk proteston vetëm për ministrin e Brendshëm, Fatmir Xhafaj....

“Europa ka qenё dhe ёshtё nё pjesёn mё tё madhe njё projekt elitash”

Mund tё kёrkosh gjatё dhe megjithatё nuk e gjen identitetin e vёrtetё tё BE-sё. Presidenti i komisionit tё BE-sё pёr Rajonet, Karl-Heinz Lambertz, pёr...

“Është koha të eleminojmë konceptin e fitores, humbjes apo dështimit”

Elena Ferante për "The Guardian" M'u desh një kohë relativisht e gjatë për të kuptuar se këto klasifikime janë po aq mizore sa dhe të...

“Dikur 140 deputetët deklaronin 180 libra të botuar, sot deklarojnë 180 makina luksoze”

Nga Afrim Krasniqi -  15 shtatori është Dita Ndërkombëtare e Demokracisë. Dikur ishte ditë me simbolikë të madhe, frymëzuese dhe reflektuese. Tani “demokracia“ nuk është...

Fatos Lubonja: Gjermania na ka lënë…

Analisti Fatos Lubonja komenton rolin e Gjermanisë në hapjen e negociatave të Shqipërisë me BE-në. Në emisionin “Studio e Hapur”, Lubonja thotë se për...

Teatri Kombëtar, është pjesë e memories kombëtare

Nga Agim Jazaj- Teatri Kombëtar është Vlerë Kombëtare, pse jo dhe Pjesë e Memorjes Kombëtare. Ai nuk është vetëm pronë e aktorëve, dhe pjesëz së...

Mustafa Nano: Natyra plastike e besimit fetar në Shqipëri

Nga Mustafa Nano I dashur Zoran, Festivali europian i këngës, të cilin ti e përmendje në letrën tënde të fundit, u ndoq me kërshëri të veçantë...

Vlahutin: Nuk ka asnjë ide për ngritjen e një kampi refugjatësh në Shqipëri

Ambasadorja e BE në vendin tonë, Romana Vlahutin ka hedhur poshtë të gjitha lajmet e publikuara në mediat se në Shqipëri do të ndërtohet...

Një ”rrënojë” e bukur, një ndërtesë e mrekullueshme: Për Teatrin

Nga Artan Raça -  Më 1971, në luftën për pavarësinë e Bangladeshit, ndërtesa e Asamblesë Kombëtare në Dhaka e ndërtuar më 1962 në mes të...

LAJMET E FUNDIT

Mbi familjet katolike, të Tiranës së shekullit XIX

Marsida Najdeni Një nga figurat më pak të njohura të kishës katolike është ajo e Dom Mark Dushit (1920 – 1968). Mbase ai nuk mund...

Konstantin Brankusi, babai i “artit të vjetër modern”

Viorel Costea Nëse do të vendosni objektet artistike me origjinë nga Evropa e Vjetër që janë zbuluar këto vitet e fundit pranë punëve të Brankusit...

Kur Fitzgeraldi endej në rrugët e Parisit

Nga Luan Rama Një nga emrat më të njohur të letërsisë amerikane të shekullit XX është padyshim Scott Fitzgerald (1896-1940), autori i romanit të famshëm...

Pse po e humbim betejën kundër lajmeve të rreme

Nga Mark Scott Trajtimi i problemit të lajmeve të rreme, duhej të ishte një mision i lehtë. Franca kërkon miratimin e ligjeve të reja, që...

Bindjet tona politike mund t’i kemi shkruara në ADN

Shkencëtarët ia kanë atribuuar historikisht besimet politike, edukimit dhe ambientit rrethues. Por kërkimet e fundit tregojnë se prirjet tona politike, kanë një përbërës të...