E mërkurë, Janar 16, 2019

Ekzibicionizmi që idiotizon kauzat

Nga Arlinda Guma Grave që kanë ndryshuar botën, nuk u është dashur të shfaqin asgjë tjetër, përveç inteligjencës                                          Rita Levi Montalcini                              Fytyra tjetër e feminizmit... Siç...

“Nga postier në Skrapar, konsull në Kroaci”! Muç Nano, ka një mesazh për...

Tema e trajtuar mbrëmjen e sotme në emisionin "Opinion" të Fevziut ka provokuar jo pak debat mes të ftuarve. Por më i forti ka...

“Jemi harraqë dhe mosmirënjohës, le të vijnë 600 mijë sirianët në Shqipëri”

Nga Rezart Lahi -  Unë s’kam asnjë problem nëse vijnë 600.000 sirianë. Madje do më bëhej qejfi. 1- Të paktën do të ketë kush të punojë...

Ditë pazari në Shkodrën e vjetër

Erë e fortë qepësh, zhurmë, rrëmujë, britje: -Salla hapu! Fëmijë që blejnë luledielli, që përtypin fara kungulli. Gra që bëjnë pazar për 30 qindarka e ndalen vitrinash t'u'j ba burrat...

Kur popullit i “ngrihet”, s’ka kush t’ja ulë…

-  nga Albeu.com Edi Rama, prej disa vitesh është duke abuzuar me arrogancë të plotë ndaj durimit të qytetarëve në Shqipëri. Që prej ardhjes në pushtet, Rama...

Shpresa që vjen prej kuksianëve!

- Nga Armand Maho Kukësi i dha një mesazh jo të vogël harbutërisë së qeverisë. Rropatjet për t'i quajtur barbarë, apo se atë revoltë e...

…po nënat “single”, përse përçmohen nga shoqëria?!

  - nga Mariola Poro -  “Emancipo vetveten nga skllavëria mendore", thotë një shprehje e Bob Marley.  Por sa e emancipuar është në të vërtetë shoqëria ku...

Njeriu i ri “rilindas” si njeriu i ri komunist

Nga Sokol Paja Makina propagandistike e qeverisë Rama në komunikimin publik ngjan me komunikimin e regjimit komunist shqiptar të viteve ’60-të. Sot çdo aktivitet politik,...

Olsi Jazexhi quan Faik Konicën “sharlatan” dhe Gjergj Fishtën “lëpirës”, por shikoni si i...

Emisioni “360 gradë” i Artur Zhejit në Ora News, pati në fokus të martën temën mjaft të mprehtë shoqërore: “Morali, familja dhe dekadenca shqiptare…” Të...

A thua është kjo lumturia… (?)

- nga Mariola Poro       - In my secret life...                                                                                                                               - I saw you this morning. You were moving so fast, - tha Leo.                                                     ...

LAJMET E FUNDIT

“Africa” e grupit “Toto” jehon në shkretëtirë

Shkretëtira më e vjetër në botë është bërë mikpritëse e njërës prej këngëve më të dëgjuara të të gjitha kohëve, hitit “Africa” të grupit...

“Shtëpia e Agës”, filmi trajton dhunën ndaj grave në luftën e Kosovës

Dhuna seksuale ndaj grave kosovare, gjatë luftës ka frymëzuar regjisoren Lendita Zeqiraj për të realizuar filmin “ Shtëpia e Agës”. Ky prodhim kinematografk është...

Kosova për herë të parë në Berlinale me filmin “Në mes”

Për herë të parë Kosova shkon në Berlinale me filmin “Në mes”. Ishte vetë Festivali Ndërkombëtar i Filmit BERLINALE që njoftoi pjesëmarrjen e filmit...

Fjalët e fundit të njerëzve të mëdhenj

Jim Harkins, aktor amerikan: “Dua të vdes i qetë në gjumë, ashtu si gjyshi im, e jo duke bërtitur si udhëtarët në autobusin e tij”! Spike...

Ngritja e Tokës: Rrëfimi për fotografinë që ndryshoi botën

Në vitin 1968, tre astronautë të NASA-s u bënë të parët njerëz që u sollën rreth orbitës së Hënës. Misioni "Apollo 8" po ashtu...