E martë, Tetor 16, 2018

Kush janë padronët e rinj të teknologjisë?

E ardhmja e teknologjisë është e ardhmja e e financuesve të saj. Dhe financuesit kanë ndryshuar. Fillimisht qenë ushtarakët, më pas të quajturit venture capitalist....

Si duhet t’i përgjigjet Perëndimi Putinit, dhe spiunëve të tij?

Nga Oliver Kamm Rusia nën regjimin e Vladimir Putinit është një shtet batakçi, por jo veçanërisht i aftë. Ky është përfundimi i pashmangshëm, që mund...

Pse vetëvriten njerëzit?

Nga Michael Shermer Robin Uilliams (63), Kërt Kobein (27), Ernest Heminguej (61), Alan Turing (41), Virginia Ulf (59), Vincent Van Gogh (37-vjeç). Kur të keni...

A triumfojnë gjithmonë të fortët në politikë dhe diplomaci?

Nga John Feffer Lajmi se Kanadaja i është nënshtruar diktatit të SHBA-së mbi tregtinë më trishtoi. Entuziazmi me të cilin Donald Trump e bëri të...

Maqedonia ka nevojë për më shumë durim në rrugën drejt Europës

Nga Leonid Bershidsky Referendumi i Maqedonisë për ndryshimit të saj, që mund t’i kishte hapur rrugën kombit ballkanik drejt anëtarësimit në NATO dhe Bashkimin Europian,...

Fuqia e rrezikshme e një “like” në mediat sociale

Nga Aalison Pearse Stevens Na pëlqen ose jo, mediat sociale janë një pjesë e rëndësishme e jetës sot. Adoleshentët, kalojnë më shumë se gjysmën e...

“Europa ka qenё dhe ёshtё nё pjesёn mё tё madhe njё projekt elitash”

Mund tё kёrkosh gjatё dhe megjithatё nuk e gjen identitetin e vёrtetё tё BE-sё. Presidenti i komisionit tё BE-sё pёr Rajonet, Karl-Heinz Lambertz, pёr...

Krimi në skaner, 10 mënyra si dilet nga kjo situatë

Nga Roland Qafoku Vera e re në fuçinë e vjetër Vrasja e një personi dhe plagosja e dy të tjerëve në zonën e ish-Bllokut në Tiranë,...

Mediat në Ballkan nën darë. Në Shqipëri, kryeministri poshtëron mediat

Nga radio gjermane Dojçe Welle/ Situata e medieve në vendet kandidate për në BE në Ballkan është një rrezik për demokracinë. Tregjet e reklamës janë...

Ishte apo jo Balla në komisariatin e Krujës? Noka: Të zbardhen kamerat e sigurisë

Deputeti demokrat, Flamur Noka, kërkon nga kryeministri të zbardhë filmimet e kamerave të sigurisë të stacionit të policisë së Krujës për të zbardhur a...

LAJMET E FUNDIT

Mbi familjet katolike, të Tiranës së shekullit XIX

Marsida Najdeni Një nga figurat më pak të njohura të kishës katolike është ajo e Dom Mark Dushit (1920 – 1968). Mbase ai nuk mund...

Konstantin Brankusi, babai i “artit të vjetër modern”

Viorel Costea Nëse do të vendosni objektet artistike me origjinë nga Evropa e Vjetër që janë zbuluar këto vitet e fundit pranë punëve të Brankusit...

Kur Fitzgeraldi endej në rrugët e Parisit

Nga Luan Rama Një nga emrat më të njohur të letërsisë amerikane të shekullit XX është padyshim Scott Fitzgerald (1896-1940), autori i romanit të famshëm...

Pse po e humbim betejën kundër lajmeve të rreme

Nga Mark Scott Trajtimi i problemit të lajmeve të rreme, duhej të ishte një mision i lehtë. Franca kërkon miratimin e ligjeve të reja, që...

Bindjet tona politike mund t’i kemi shkruara në ADN

Shkencëtarët ia kanë atribuuar historikisht besimet politike, edukimit dhe ambientit rrethues. Por kërkimet e fundit tregojnë se prirjet tona politike, kanë një përbërës të...